Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι

 

πρόσφατα έκανα μια επιθεὠρηση οικοδομής στο Καστρί. Το διώροφο είναι κατασκευής 1987. Η επιθεώρηση έδειξε ενανθράκωση κατα το πλάτος του υποστυλώματος 350χιλ (σε σύνολο όλα τα υποστυλώματα και δοκάρια είναι διαβρωμένα). Επίσης βρηκα και δυναμικό διάβρωσης >-305 mV. Τα περισσότερα σίδερα απο Φ12 με τα βίας ειναι Φ10. Οι συνδετήρες... μονο χρώμα έχει μείνει. To δυναμικό και οι περιβαλλοντικές συνθήκες δίνουν εναν ελαχιστό ρυθμό διάβρωσης 250 μικρά το χρόνο. Ο μηχανικός που θέλει να ανάλαβει την επισκεύη μίλησε στον ιδιοκτήτη για μανδύα + gunite + renovat. εγω του επανάλαβα οτι το σκυρόδεμα ειναι ενανθρακωμένο και ο οπλισμος αργοπεθαίνει. Ο τύπος εμφανίστηκε αρχικά πειραγμένος επειδή δεν μπορούσε να προτείνει κάτι άλλο. Τελικά μήπως θα πρέπει να αρχίσουμε να βλεπουμε τα πράγματα πιο σοβαρά?

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι εννοεις πιο σοβαρα?? Αν θες κανε το ζητημα πιο συγκεκριμενο..

 

Προσωπικα θεωρω δεδομενο οτι η επισκευη θα βασιστει σε καποια σοβαρη μελετη του κτιριου.. Αν δλδ οπως λες δεν υπαρχουν συνδετηρια και ο οπλισμος εχει πεσει σε Φ8, τοτε την πραξη ειναι σαν να μην υπαρχει.. Αρα το θεμα θελει αναλυση και λυση υπο αυτες τις συνθηκες..

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω πιο συγκεκριμένο. Ο μηχανικός εμφανίζεται να θέλει να διατηρήσει κάποια φέρουσα ικανότητα στον υπάρχων φορέα. Αρα η ενίσχυση θα λειτουργήσει επιπρόσθετα. Εαν ο ρυθμός διάβρωσης είναι τόσο υψηλός μηπως θα έπρεπε να θεωρήσει οτι σε 5 χρονια θα εχει υποβιβαστεί κατά πχ ακόμα ενα 10% και παει λέγοντας. Εγω πρότεινα οτι σε τέτοια περίπτωση να μπει καθοδικό δυναμικό για μια βδομάδα να ρίξουμε το δυναμικό διάβρωσης κάτω απο 150 mV και μετα να γίνει χρήση μόνιμων ανοδίων στα υπάρχουσα στοιχεία. Βάζω και δυο φωτό. Το καστρι 1 δίνει την ενανθράκωση απο το εσωτερικό κιόλας (κουζίνα). Μετα εκανα ενδοσκόπιση και το ΠΧ ήταν 9.2 κα κάτω κατα το όλο βάθος. Η άλλη φωτό είναι η δοκός. Το σπίτι είναι κοντά στην Αγίων Σαρἀντα και δικαιολογεί την ενανθράκωση. Μετρήσαμε 2,100 ppmV CO2.

post-25492-131887234104_thumb.jpg

post-25492-131887234117_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

6χιλ ενανθρακωση δεν ειναι τιποτα.... Και pH 9.2 ειναι μια χαρα....Τωρα η δευτερη φωτο με απασχολει..

 

Να σου πω την αληθεια ολα αυτα που γραφεις δεν τα καταλαβαινω, αλλα

1. Αν νομιζεις οτι θα βελτιωσουν την κατασταση προσπαθησε να εφαρμοστουν

2. Αν γινει προσθετη εφαρμογ μανδυα θα προστατεψει την κατασταση. Σε αυτη την περιπτωση γινεται συγκεκριμενη αναλυση για τη διαστασιολογηση του μανδυα..

Link to comment
Share on other sites

Με πολυ απλα λογια αυτο που λεει ο συναδελφος ειναι να προστατευσει την οικοδομη με τη χρηση ηλεκτρικου φορτιου.. Καθοδικη φορτιση προκαλει διαβρωση, ανωδικη φορτιση προστατευει απο αυτη.. Η ενσταση η δκη μου στο θεμα αυτο ειναι αν τελικα η λυση αυτη ειναι οικονομικα εφαρμοσιμη σε κτιριο μικρης σπουδαιοτητας.. Ολα ειναι σχετικα ως προς τον τροπο αντιμετωπισης του προβληματος..

 

Για τι οικοδομη προκειται? Ισογεια? Πολυοροφη?

Ποια ειναι η ηλικια της? Πιο το μελλον της?

Η λυση ενισχυσης του κτιριου ικανοποιει τις στατικες απαιτησεις του?

Αν ναι γιατι να μπεις σε επιπλεον διαδικασιες και εξοδα?

Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομή είναι διώροφος με υπόγειο. Κατασκευής 1987. Τα 6χιλιοστα της φωτογραφίας είναι απο το κρουσιμετρο. Μετρήσαμε ενανθρακωση μέχρι και τα 350 χιλιοστα (ενδοσκοπιση). Το προβλημα ειναι το δυναμικό διάβρωσης. Η οικοδομή ειναι του 87. Δυόροφος με υπογειο. Β225 με stahl III kai Stahl I συνδετηρα. Η εμπορική αξία ειναι >500Κ επειδή υπάρχει οικόπεδο 525 τετραγωνικά. Οι ανθρωποι το πήραν προσφατα. Ειναι 800 μετρα απο την Ricomex. Σαφώς ειναι θέμα κόστους αλλα οταν τα πραγματα ειναι τόσο σοβαρα τι κάνεις? Πληρώνεις μια απλη επισκευή και σε 5 χρόνια ξαναεπισκευάζεις? Πως μπορείς να επισκεύασεις συναρτήση του χρόνου? Ρώτησα ένα δικηγόρο και μου είπε οτι η συντήρηση αποτελεί ευθύνη του ιδιοκτήτη. Επίσης ότι η ασφαλιστική εταιρεία δεν πληρώνει εαν υπάρχουν τέτοια προβλήματα. Η επικάλυψη γενικά είναι μικρή <5 χιλιοστα.

 

6χιλ ενανθρακωση δεν ειναι τιποτα.... Και pH 9.2 ειναι μια χαρα....Τωρα η δευτερη φωτο με απασχολει..

 

Να σου πω την αληθεια ολα αυτα που γραφεις δεν τα καταλαβαινω, αλλα

1. Αν νομιζεις οτι θα βελτιωσουν την κατασταση προσπαθησε να εφαρμοστουν

2. Αν γινει προσθετη εφαρμογ μανδυα θα προστατεψει την κατασταση. Σε αυτη την περιπτωση γινεται συγκεκριμενη αναλυση για τη διαστασιολογηση του μανδυα..

 

terry

 

PH 9.2 είναι τραγικό. Η αλκαλικότητα χανετε. Διατρηση του προστατευτικού φιλμ γινένται απο PH 11.2 και κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Το δυναμικό μετρήθηκε με Half-Cell κατα ASTM C876 - 09. Εγιναν 240 μετρήσεις ανα τετραγωνικό. Μετρήθηκε επίσης αγωγιμότητα, χλωριώντα, υγρασία σκυροδεματος, υγρασία περιβάλλοντος, κλπ. Η διαδικασία εγινε κατα τα Αμερικάνικα πρότυπα.

Link to comment
Share on other sites

terry

 

PH 9.2 είναι τραγικό. Η αλκαλικότητα χανετε. Διατρηση του προστατευτικού φιλμ γινένται απο PH 11.2 και κάτω.

 

Θελω να το ψαξω λιγο αλλα το 11.2 μου φαινεται πολυ.. (ποσο ειναι pH του σκυροδεματος??)

Το οτι πρεπει να γινει αναστολη της διαβρωσης με τον τροπο λες δεν το εχω ξανακουσει, χωρις να ειμαι ειδικος και χωρις να ειμαι εναντιον της μεθοδου που λες...

 

Αλλα υποθετω οτι ο ρυθμος διαβρωσης ειναι ο συγκεκριμενος λογω της εκθεσης του οπλισμου. Αν γινει επισκευη και ενισχυση με μανδυα δεν θα αλλαξει αυτος ο ρυθμος??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.