Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

1. Διάβασε το σχόλιο για να δεις πως μπαινει το coupler.

 

2. Ειναι συνηθως απο high strength steel με διαρροή τα 800 MPa και αντιδιαβρωτική θερμή βαφή.

 

2. Το coupler μπαινει για να κάνουμε την συγκοληση επανω του και να μην συγκολησουμε στον διαβρωμένο παλαιο οπλισμό.

 

4. Του coupler?

 

Συγνωμη αλλα γράφω ταυτόχρονα με θεματα για μεταπτυχιακό στην Αυστραλία (στα English), και αναφορα επιθεωρησης για 13000 τετραγωνικα. Απο ορθογραφία σχίζω το ξέρω αλλα 16 χρόνια εκτός Ελλάδος ειναι αρκετά για να ξεχάσω. Απλα προσπαθώ να αναδείξω ενα θέμα που απασχολεί όλους μας και να το κάνω απλό και κατανοητό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. οκ

2. οκ

3. Ναι αλλα αν ειναι διαβρωμενος ο οπλισμος μπορουμε να του κανουμε βολτες?? Ειναι και κατασκευαστικα ευκολο αυτο?? (να κοψουμε τον οπλισμο και να κανουμε βολτες??) και απο θεμα αγκυρωσης των δυο κομματιων πως τα παμε??? Ειναι ελεγμενο οτι αντεχει??

4. Στην φωτο 1 φαινεται καποια εσχαρα οπλισμου ο οποιος φαινεται νεος οπλισμος..

 

 

ΥΓ Σας ευχαριστουμε αμεριστα για την συμβολη σας.. Εγω εχω εμπλουτισει τις γνωσεις μου κατα ΠΟΛΥΥΥ....

Link to comment
Share on other sites

3. Κοιταξε μετράς πρώτα αλλα μέχρι τωρα ποτέ δεν ειδα προβλημα για τις βόλτες. Τι εννοείς αγκύρωση των δυο κομματίων. Μιλάμε για τον παλαιό κύριο οπλισμό. Αντέχει πολύ περισσότερο απο και να ήταν νεος (θυμίσου to Shear Lag Analysis). Σε τελική αναλυση η συγκόλληση στον διαβρωμένο σίγουρα δεν αντέχει.

 

4. Η φωτο ειναι για να δείξω τον coupler.

 

Προσπαθώ να σας πω για την τοποθετηση.

 

Κόβουμε τον παλαιό οπλισμό και δημιουργούμε κενό όσο το 1/3 του μήκους του Coupler. Βάζουμε πάνω κάτω στον οπλισμό βόλτες ιδιας φοράς. Βιδώνουμε λιγο τον πάνω και λιγο τον κάτω κομμάτι του οπλισμου περιστρεφοντας τον Coupler. Σφιγγουμε με κλειδί μέχρι να κλείσει ο Coupler δηλαδη το δυναμόκλειδο δίνει απότομη ενδειξη. Καθαρίζουμε με αλκοόλη τον Coupler και συγκολούμε στην επιφανειά του. Το καλό είναι οτι η συγκόλληση δεν δημιουργεί θερμικά επηρεαζομενη ζωνη στον παλαιο οπλισμό και επιπλεον το θερμικό φορτίο ειναι ομοιόμορφα κατανεμημενο μιας και η επιφανεια του Coupler ειναι ομοιόμορφη και δεν εχουμε το προβλημα νευρο με νευρο. Επιπλεον δεν εχουμε παραμένουσες τάσεις στον παλαιό οπλισμό απο την συγκόλληση.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζω αυτες τς φωτο για να πειτε τη γνωμη σας.

 

Στα σημεια που φαινεται το ροζ ειναι επισκευαστικο κονιαμα που τοποθετηθηκε πριν 5-6 χρονια. Το εχω βγαλλει εγω, πολυ ευκολα, γτ δεν υπηρχε καμια συναφεια μεταξυ παλιου-νεου.

 

Αυτο που με απασχολει ειναι οτι τα περισσοτερα υποστηλωματα ειναι εσωτερικα. Υπαρχει πιθανοτητα να εχει εισχωρησει υγρασια απο τη θεμελιωση??

 

Γενικα η διαβρωση εμαφανιζεται στο μεσο της κολωνας ή στο ποδι??

 

7bfab175533715.gif 06137775533729.gif 987efd75533752.gif a1796a75533778.gif 4156c475533796.gif

Link to comment
Share on other sites

απο αριστερα

Εικόνα 1

εαν ψεκασες παντού και μόνο χρωμάτισες το κονιαμα τοτε σιγουρα εχεις ενανθράκωση (καθαρισες λιγο και την επισκευή έτσι?). Η αποκόλληση λογική διότι δεν εχουμε βάλει γεφυρα προσφυσης. Εαν βλεπω καλα η παλια κολόνα δεν είχε επικάλυψη σχεδόν καθόλου.

Εικόνα 2

εδω μάλον έχουμε και βιολογική διάβρωση απο παραμένουσα υγρασία. Εαν υπήρχε αποφλοιωση συγκεντρωναμε βροχινο νερό.

Εικόνα 3

Εαν ειναι εσωτερική κολωνα τότε εχουμε σιγουρα υγρασία. Θα πρεπει να πάρεις μετρήσεις υγρασίας και να δεις την πορεία. Βεβαια μπορεί να ειναι και απο εξω. Με φοβίζει το σκυρόδεμα το οποίο είναι σε κακή κατάσταση. Κανε κρουσιμέτρηση να δεις. Θα μου πείς που να βρω λεια επιφάνεια? Θέλει υπερηχο. Σιγουρα πολύ νερό στο σκυρόδεμα. Συναφεια ξέχνα την.

Εικόνα 4.

Μια απο τα ιδια. Οπτικά υπάρχει εντονο πρόβλημα.

 

Επειδη το καλοκαίρι έρχεται και ο ρυθμός διάβρωσης αυξάνεται εαν εχεις χρόνο και χρήματα φτιαξτω. Δεν σου λεω να κάνω εγω μετρήσεις διότι δεν ειναι σωστό στο Forum. Σιγουρα κάλεσε καποιον για να δει το πρόβλημα.

 

Εαν θες να γλυτώσεις το κόστος επιθεώρησης και δεν ερχεται απο κάτω η υγρασία τότε κάνε τα εξής

 

1. Καθαρισε μέχρι να βρείς καλό οπλισμό (ξηρό πάγο έχετε στην Κρήτη). Βαλε και ενα ακόμα μέτρο για ασφάλεια. Πάρε ενα παχύμετρο και μέτρα τον οπλισμό. Εαν έχεις χάσει διατομή τότε ξέρεις τι κάνεις.

 

2. Βάλε αναστολεα στα σιδερα.

 

3. Επισκευαστική κονια με ινοπλιση.

 

4. Ferous Guard να ποτίσει την κονία (2 χέρια)

 

5. CERESIT CD 44.

 

Eρωτηση πόσο κοντά στην Θάλλασα?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα συμφωνουμε..

 

Η αποσταση απο τη θαλασσα ειναι περιπου 300μ (το καταλαβατε αμεσως....)

 

Τυγχανει το κτηριο να ειναι παιδικου μου φιλου (τον ξερω 22χρονια), λεφτα δεν θα παρω, οποτε απο καλη διαθεση και εμπειρια θα κανω ολη τη δουλεια.

 

Εγω εξηγησα στον ιδιοκτητη πως εχουν τα πραγματα... Αν θελει να προχωρησει σε καποια επισκευη, του ειπα οτι το σωστο ειναι να κανει καποιες μετρησεις απο εξειδικευμενο συνεργειο και να προχωρησουμε συμφωνα με τα αποτελεσματα αυτα. Επειδη ομως τωρα δεν θελει να δωσει αρκετα λεφτα, του ειπα εστω να το "μπαλωσουμε" καπως για οσο αντεξει...

 

Ελεγα να ακολουθησω το πακετο Ceredur CD31+Ceredur CD23+Ceredur CD22. Τι λετε γιαυτο??

 

Το Ferous Guard μπορει να μπει και πανω απο το επισκευαστικο κονιαμα ή μεσα σαυτο??

 

Το Ceredur CD22 με καλυπτει ως προς τις αντοχες (μιλαμε για παχος 5-4εκ).

 

Το CERESIT CD 44 βγαινει σε ολα τα χρωματα?? Βαφω ολο το σπιτι??

 

Ξηρο παγο σε τι καταστημα θα βρω???και πως τον χρησιμοποιω??

Link to comment
Share on other sites

Εικόνα 5 (τι εχασα πριν)

 

Φαινεται ρυγματωση και αριστερα και ακριβως πάνω απο τον οπλισμό. Δυστυχώς το έκανες πασχαλινό το σίδερο. Δεν βλεπω νευρα. Αρα έχεις και Β160 στην καλυτερη. Βγαλε τον σωβα στα αριστερα και κανε μια κρουσιμέτρηση. Να γίνει πανω απο σίδερο οχι οπου θέλουμε (διαφορετικά δεν μετράμε τίποτα). Βασική αρχή του κρουσίμετρου εσχετως που κανένας δεν την διάβασε. Τωρα μάλλον θα πάω και εγω στην υγρασία απο κάτω.

 

Πάλι χωρίς μέτρηση ειμαστε στον αέρα. Εαν έχεις απο κάτω προβλημα τότε ρωτα γύρω σου αυτούς που έχουν γεωτρηση να σου πουν το βάθος.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Ροδόπουλε επειδή το θέμα είναι λίγο δύσκολο για να το καταλάβουμε οι πιο πολλοί έψαξα τα "Δομικά Υλικά" του καθηγητή του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών Θανάση Χ. Τριανταφύλλου, έκδοση 2001 και σκάναρα 4 σελίδες στις οποίες αναφέρονται κάποια από τα θέματα που μας γράφετε όπως είναι η διάβρωση των οπλισμών , η χημική αντίδραση που την προκαλεί κ.τ.λ. Πιστεύω ότι θα βοηθήσουν όλους τους συνάδελφους στην κατανόηση του θέματος.

 

http://www.imagebam.com/image/bf672075539061

 

http://www.imagebam.com/image/8eaae575539084

 

http://www.imagebam.com/image/ecfbfa75539088

 

http://www.imagebam.com/image/1cb8eb75539098

 

Επίσης παραθέτω άλλες δύο σελίδες από το ίδιο βιβλίο όπου φαίνεται η φωτογραφία με τις ρηγματώσεις από την δημοσίευση σας #204 και τα αίτια τους.

 

http://www.imagebam.com/image/f8607a75539111

 

http://www.imagebam.com/image/750b2d75539118

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γενικα συμφωνουμε..

 

Η αποσταση απο τη θαλασσα ειναι περιπου 300μ (το καταλαβατε αμεσως....)

 

Τυγχανει το κτηριο να ειναι παιδικου μου φιλου (τον ξερω 22χρονια), λεφτα δεν θα παρω, οποτε απο καλη διαθεση και εμπειρια θα κανω ολη τη δουλεια.

 

Εγω εξηγησα στον ιδιοκτητη πως εχουν τα πραγματα... Αν θελει να προχωρησει σε καποια επισκευη, του ειπα οτι το σωστο ειναι να κανει καποιες μετρησεις απο εξειδικευμενο συνεργειο και να προχωρησουμε συμφωνα με τα αποτελεσματα αυτα. Επειδη ομως τωρα δεν θελει να δωσει αρκετα λεφτα, του ειπα εστω να το "μπαλωσουμε" καπως για οσο αντεξει...

 

Ελεγα να ακολουθησω το πακετο Ceredur CD31+Ceredur CD23+Ceredur CD22. Τι λετε γιαυτο??

 

Το Ferous Guard μπορει να μπει και πανω απο το επισκευαστικο κονιαμα ή μεσα σαυτο??

 

Το Ceredur CD22 με καλυπτει ως προς τις αντοχες (μιλαμε για παχος 5-4εκ).

 

Το CERESIT CD 44 βγαινει σε ολα τα χρωματα?? Βαφω ολο το σπιτι??

 

Ξηρο παγο σε τι καταστημα θα βρω???και πως τον χρησιμοποιω??

 

Ελεγα να ακολουθησω το πακετο Ceredur CD31+Ceredur CD23+Ceredur CD22. Σωστός.

 

Το CERESIT CD 44 βγαινει σε ολα τα χρωματα?? Βαφω ολο το σπιτι?? Κοστίζει αρκετά για όλο το σπίτι. Κάνε στα προβλήματα 2 χερια.

 

Βάλε το CD31 να ποτίσει την βάση.

 

Μιλαμε για καθαρισμό με ξηρό πάγο η εταιρεία ειναι στα χανια.

 

http://www.dryice.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εικόνα 5 (τι εχασα πριν)

 

Φαινεται ρυγματωση και αριστερα και ακριβως πάνω απο τον οπλισμό. Δυστυχώς το έκανες πασχαλινό το σίδερο. Δεν βλεπω νευρα. Αρα έχεις και Β160 στην καλυτερη. Βγαλε τον σωβα στα αριστερα και κανε μια κρουσιμέτρηση. Να γίνει πανω απο σίδερο οχι οπου θέλουμε (διαφορετικά δεν μετράμε τίποτα). Βασική αρχή του κρουσίμετρου εσχετως που κανένας δεν την διάβασε. Τωρα μάλλον θα πάω και εγω στην υγρασία απο κάτω.

 

Πάλι χωρίς μέτρηση ειμαστε στον αέρα. Εαν έχεις απο κάτω προβλημα τότε ρωτα γύρω σου αυτούς που έχουν γεωτρηση να σου πουν το βάθος.

 

Ειναι τα απομειναρια του επισκευαστικου κονιαματος γιαυτο εγινε πασχαλινο...

 

Ειναι χαλυβας χωρις νευρωσεις Φ18.

 

Την βρηκα την εταιρεια http://www.dryice.gr/ . Μιλαμε για παγοβολη. Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.