Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

επειδή έχουν γραφτεί 100δες posts και δεν γίνεται να διαβαστούν θέλω να μου πεις, αν έχεις μιλήσει για τη σχέση βάθους εναθράκωσης/χρόνου ξεκαλουπώματος-συντήρησης που με ενδιαφέρει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτά που λέμε τώρα είναι υπερβολές.

 

το πρόβλημα είναι αν συστέλλεται/διαστέλλεται η ξυλεία 1mm?

 

Σπυριδούλα θα βάλω φωτό απο οικοδομή που γίνεται σήμερα. Στην ζωη μου ποτέ δεν υπερβαλα σε αυτά τα θέματα. Εαν πας σε θεμελεια οπου τα πραγματα ειναι ορατα θα το δεις και μονη σου. Παρε και ενα χαρακα. Εχω αρκετη πείρα και εχω δει 311 κτίρια ακριβως. Ειναι αρκετα?

 

Τωρα για να καταλάβεις το φαινόμενο του 1mm βαλε και μια ντιζα 6 mm εχεις 7, βάλε και 2 απο την συγκεντρωση των σκυρων εχεις 9, βάλε και 1 απο την διαφορετική ξηρανση γαρ διαφορετικό νερο/τσιμέντο (το 0.4 ανεβαίνει στα 0.6 τοπικα) έχεις ενα 10.

 

Παιδία μιλάω για σημεία υψηλής διαπερατότητας και εξωτερικό πλάτος διαπερατότητας απο τα κενα στα καλούπια. ΟΧΙ για μειωση επικάλυψης. Σιγουρα δημιουργεί προβλημα αλλα οχι μεγαλύτερο απο 1-2 σκύρα σε σειρά. Συγνωμη εαν καταλάβατε διαφορετικά. Βεβαια εαν εχουμε μεγάλη διαπερατοτητα και υψηλο W/C τότε οι ρυθμοι διαχυσης αυξάνονται στο χ 3. Κοιτα

 

Τάσιος, Θ. Π. και Αλιγιζάκη, Κ. (1993). Ανθεκτικότητα οπλισμένου σκυροδέματος,

Εκδόσεις Φοίβος, Αθήνα.

 

επειδή έχουν γραφτεί 100δες posts και δεν γίνεται να διαβαστούν θέλω να μου πεις, αν έχεις μιλήσει για τη σχέση βάθους εναθράκωσης/χρόνου ξεκαλουπώματος-συντήρησης που με ενδιαφέρει

 

ΟΚ. Η RILEM εκανε κατι πειράματα σε chamber CO2. Πηρε σκυροδεμα κοντα στο δικό μας C20 και εβγαλε καλούπια σε 4 και 28 μέρες και τα αφησε για 60 μερες μεσα. Μέτρησε το βαθος ενανθρακωσης και το βρηκε το ιδιο. Δεν παιζει ρόλο. Προσοχη απο 4 μερες και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη εαν καταλάβατε διαφορετικά

σωστά καταλάβαμε απλά πήγε αλλού η συζήτηση.

 

Τωρα για να καταλάβεις το φαινόμενο του 1mm βαλε και μια ντιζα 6 mm εχεις 7

ξαναλέω ότι αυτά είναι υπερβολές. δηλαδή θα έχουμε εναθράκωση στο τοιχείο υπογείου με όλα τα μονωτικά που βάζουμε? και αν έχουμε κάπου στο φινάλε δεν έγινε και τίποτα, εσχάρα έχει.

 

Εγω παιζω μπουνιες για να μην ξεκαλουπωνουν την επομενη μερα....

και πολύ καλά κάνεις, τα ποιοτικά αποτελέσματα όμως το βράδυ θα στα πω

 

Βασικά όταν λέμε ξεκαλούπωμα δεν αρκεί μόνο αυτό, εξαρτώνται όλα και του χρόνου συντήρησης (περισσότερο μάλιστα θα έλεγα)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και τις κόλωνες. Κοιτάξτε. Σαν μηχανικοί θα πρέπει να δούμε μπροστά σε βάθος χρόνου. Τωρα σε παρακαλώ μην λες για μονωτικά και υπόγεια. Θα βάλει ο Τζακσον φωτο σε λίγο και θα δεις. Τα πράγματα ειναι αρκετά πολύπλοκα. Τωρα εαν θες να πιστευεις οτι δεν υπάρχει προβλημα τοτε δεν ξερω τι να πω. Ο βασικός σκοπός ειναι οτι στο υπόγειο θα έχεις διαβρωση, υγρασια, κλπ. Βεβαια θες να αρχισουμε να λέμε για μονωτικά, αυγουλιερες, κλπ. Θα θιξω πολλές εταιρείες.

 

Κατω απο 4 μερες τι γινεται??

 

Εγω παιζω μπουνιες για να μην ξεκαλουπωνουν την επομενη μερα....

 

Δεν ξέρω και δεν θέλω να μάθω. Παιδια κάποτε έκανα μια κοστολόγηση του κόστους εαν τα πράγματα γίνουν σωστά. Το βρήκαμε στα 3-4 Ευρώ το τετραγωνικό.

Link to comment
Share on other sites

υγρασία μπορείς να έχεις για πολλούς λόγους από ξύλινα μουρέλα, μάπα δόνηση μέχρι μη κόψιμο της ντίζας κ.λπ.. δεν αναφερόμουν πάντως σε αυγουλιέρα. επίσης και γω μπορώ να σου δείξω εφαρμογές που δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα.

Τωρα εαν θες να πιστευεις οτι δεν υπάρχει προβλημα τοτε δεν ξερω τι να πω
δεν είναι τι πιστεύω εγώ αλλά η εναθράκωση των τοιχείων υπογείου είναι από τα τελευταία. υπάρχει έστω και ένα παράδειγμα, σε παγκόσμιο επίπεδο, αστοχίας από αυτό το λόγο? δεν νομίζω
Δεν ξέρω και δεν θέλω να μάθω. Παιδια κάποτε έκανα μια κοστολόγηση του κόστους εαν τα πράγματα γίνουν σωστά. Το βρήκαμε στα 3-4 Ευρώ το τετραγωνικό.
εγώ νομίζω θα πρέπει να μάθεις, όπως και όλοι μας. τουλάχιστον δεν είναι και τόσο άχρηστη γνώση επί τούτου.

 

τώρα, για το να γίνουν σωστά όλα είναι και άλλοι οι παράγοντες. δεν είναι μόνο τα 3-4€, αλλά π.χ. πρέπει να είναι και ο μηχανικός εκεί όλη μέρα, πράγμα για το οποίο φυσικά δεν αμείβεται

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω υπόγειο τοιχείο ειναι σπανιο για ενανθρακωση και αστοχία τουλάχιστον στην Ελλάδα. Ειχαμε στη Ταιτη αλλα δεν ξερουμε εαν ηταν αποτέλεσμα της κατάρρευσης.

 

Σιγουρα ο μηχανικός θα πρεπει να περνάει καποια στιγμη δεν λεω καθε μέρα αλλα ανα δυο μέρες ειναι σημαντικό. Εαν ξερουν οτι θα έρθεις αλλάζουν. Εαν δεν πατας ποτε τοτε εχουμε προβλημα. Ποτε μην πηγαίνεις σε τακτα διαστηματα. Εαν πιστευεις οτι θα τσακωθεις με τον εργολαβο και δεν θα σου δωσει αλλη δουλεία τότε εχεις προβλημα. Μιλα στον πελατη σου για ιδιωτικο εργο. Για αλλη κατασκευη προσπαθησε να κάνεις οτι καλυτερο. Εαν δεν βγάλεις ακρη τοτε τι να σου πώ εμπλεξες. Ειχα το ιδιο προβλημα και εκανα μια συμφωνία μαζί του. Θα μιλαω εγω στους πελάτες. Ειχα φωτο, τι καναμε ακριβως τους επιανα και στην κουβέντα και τα διαμερσιματα εφευγαν σφαίρα. Ο κόσμος δεν ειναι ....κες. Καταλαβαίνουν εαν τους μιλήσεις. Τα 3-4 ευρώ τους φαινονταν τίποτα. Επαιρνε και ο μηχανικός προμήθεια απο την πώληση 8000Ε ανα διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα όμως με βάζεις στον πειρασμό να σε ρωτήσω το εξής:

 

Θεωρείς ότι η ιδιότητα του καθηγητή πανεπιστημίου και του έμπορου διαμερισμάτων συμβαδίζουν?

Link to comment
Share on other sites

και πως είναι δυνατόν να υπάρχει πρόβλημα στα τοιχεία?

Αφού στα τοιχία (ανωδομής κ υπογείου) βάζεις Φ6 και πεταλούδες για σφίξιμο... Πρόβλημα το οποίο μεγιστοποιείται με την χρήση σανιδών και όχι μπετοφόρμ...

Και στα τοιχία υπογείου υπάρχει αυτό (και κυρίως κάτω) και στις κολώνες και το έχω δει και σε πλακα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.