Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

και επειδή βάζεις πεταλούδες θα σου εναθρακωθεί η εσχάρα σε κείνο το σημείο μετά από 60 χρόνια (φαντάζομαι σοβατίζεις και βάφεις) και είναι πρόβλημα αυτό?

 

δηλαδή θα εναθρακωθεί γι' αυτό το λόγο και όχι γιατί η επικάλυψη ήταν στο βρόντο?

 

για την δε πλάκα, τον απείρως υπερστατικό φορέα, θα ήθελα παράδειγμα αστοχίας σε παγκόσμιο επίπεδο γι' αυτόν ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο εκτός από κόψιμο κολόνας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα όμως με βάζεις στον πειρασμό να σε ρωτήσω το εξής:

 

Θεωρείς ότι η ιδιότητα του καθηγητή πανεπιστημίου και του έμπορου διαμερισμάτων συμβαδίζουν?

 

Δεν ημουνα ο μηχανικός που πούλαγε εγω απλα ημουνα ο μηχανικός που εκανε την μελέτη του durability. Το εβαλα σαν παράδειγμα. Τωρα καθηγητης Πανεπιστημιου και επιθεωρητης κτιρίων που ειμαι πως το βλέπεις? ειναι κακό. Πιστευω οτι το πολυτεχνειο πρεπει να ειναι και πρακτικό. Η γνωση απο ερευνα και θεωρια ειναι καλη αλλα εαν δεν την περάσεις στα παιδια εχασες. Εαν δεν δουν φωτογραφίες, μετρήσεις κλπ δεν καταλαβαίνουν την σημασία. Περνανε το μαθημα και αυτό ειναι. Σε 2 μήνες (στην καλυτερη τα εχουν ξεχάσει). Εαν του δειξεις το προβλημα με διαβρωμενο σιδερο το Φ20 να ειναι Φ12, κολλάνε και καταλαβαίνουν. Εαν τους πεις κανε και μια μελετη για το Φ12 τρομάζουν. Οι μηχανικοί θα πρέπει να μπορούν να εχουν και πρακτική αποψη. Στην Αυστραλια και Αγγλια τους πάνε σε οικοδομές να τα δούν. Τι να το κάνω εαν σου μάθω τις εξισωσεις διάχυσης με όλες τις παραμέτρους επίδρασης και δεν ξέρεις τι ειναι και πως περνεις μέτρα. Εαν πας σε interview σε μεγάλο γραφείο στην Αθήνα για να πάρεις τα αρχικά 2500 Ε θα σε ρωτήσουν για τα υλικά, για την ΣΙΚΑ κλπ. θέλουν να δουν οτι έχεις αποψη της οικοδομής και οχι μονο λογισμικό. Στο φινάλε λογισμικό κάνουν και στην Ινδια με 20 λεπτα το μέτρο (με Sofistik and ANSYS).

 

 

 

και επειδή βάζεις πεταλούδες θα σου εναθρακωθεί η εσχάρα σε κείνο το σημείο μετά από 60 χρόνια (φαντάζομαι σοβατίζεις και βάφεις) και είναι πρόβλημα αυτό?

 

δηλαδή θα εναθρακωθεί γι' αυτό το λόγο και όχι γιατί η επικάλυψη ήταν στο βρόντο?

 

για την δε πλάκα, τον απείρως υπερστατικό φορέα, θα ήθελα παράδειγμα αστοχίας σε παγκόσμιο επίπεδο γι' αυτόν ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο εκτός από κόψιμο κολόνας

 

 

Κοιτα εικόνα και πες μου εαν γινει ενα δυναμικό και συμπιερστη τι γίνεται. Ανοιγμα 27 μετρα για την συμπιεση.

 

Μα τι λες τωρα?

 

Κοιτα το λινκ

 

http://www.allbusiness.com/operation...1011671-1.html

post-25492-131887237865_thumb.jpg

post-25492-131887237875_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιλα στον πελατη σου για ιδιωτικο εργο. Για αλλη κατασκευη προσπαθησε να κάνεις οτι καλυτερο. Εαν δεν βγάλεις ακρη τοτε τι να σου πώ εμπλεξες. Ειχα το ιδιο προβλημα και εκανα μια συμφωνία μαζί του. Θα μιλαω εγω στους πελάτες. Ειχα φωτο, τι καναμε ακριβως τους επιανα και στην κουβέντα και τα διαμερσιματα εφευγαν σφαίρα. Ο κόσμος δεν ειναι ....κες. Καταλαβαίνουν εαν τους μιλήσεις. Τα 3-4 ευρώ τους φαινονταν τίποτα. Επαιρνε και ο μηχανικός προμήθεια απο την πώληση 8000Ε ανα διαμέρισμα.
Δεν ημουνα ο μηχανικός που πούλαγε εγω απλα ημουνα ο μηχανικός που εκανε την μελέτη του durability
συγνώμη, κατάλαβα λάθος, βλέπεις ξανθιά και μηχανικός δεν γίνεται

 

Τωρα καθηγητης Πανεπιστημιου και επιθεωρητης κτιρίων που ειμαι πως το βλέπεις? ειναι κακό.
ο καθηγητής πανεπιστημίου είναι καθηγητής πανεπιστημίου. προφανώς κακό δεν είναι μια και το επιτρέπουν αλλά είναι αντιδεοντολογικό να τρώτε το ψωμί ελεύθερων επαγγελματιών που δεν έχουν π.χ. πρόσβαση στα inhouse (κάπως έτσι τα είπες?) software που αναπτύσσονται εντός των πανεπιστημίων αλλά παραέξω δεν βγαίνουν κ.λπ.

 

και αφού υπάρχει ενδιαφέρον για τους μηχανικούς, τους έξω, ας κάνετε τμήματα στα πανεπιστήμια για την εκπαίδευση τους.

 

την κλείνω εδώ τη συζήτηση γι' αυτό το θέμα γιατί δεν είμαι σε mood να αποβληθώ και να μην μπορώ να απαντήσω.

 

σου αναγνωρίζω όμως ότι είπες να μεταδόσεις και δημόσια λίγη γνώση από εντός των τοιχών

 

 

Στις φωτό τώρα.

Μα τι λες τωρα?

Για να καταλάβω δηλαδή, η αστοχία προήλθε από εναθράκωση ή από την μηδενική επικάλυψη?

 

και που ξέρω εγώ αν ο οπλισμός ήταν επαρκής, αν η στήριξη είχε άνω οπλισμό στο άκρο, αν ήταν αγκυρωμένος, , αν εξετάστηκαν όλα τα σενάρια φόρτισης και πάει λέγοντας?

Link to comment
Share on other sites

ο καθηγητής πανεπιστημίου είναι καθηγητής πανεπιστημίου. προφανώς κακό δεν είναι μια και το επιτρέπουν αλλά είναι αντιδεοντολογικό να τρώτε το ψωμί ελεύθερων επαγγελματιών που δεν έχουν πρόσβαση στα inhouse (κάπως έτσι τα είπες?) software που αναπτύσσονται εντός των πανεπιστημίων αλλά παραέξω δεν βγαίνουν.

 

και αφού υπάρχει ενδιαφέρον για τους μηχανικούς, τους έξω, ας κάνετε τμήματα στα πανεπιστήμια για την εκπαίδευση τους.

 

την κλείνω εδώ τη συζήτηση γι' αυτό γιατί δεν είμαι σε mood να αποβληθώ και να μην μπορώ πάλι να απαντήσω

 

 

Στις φωτό τώρα.

Για να καταλάβω δηλαδή, η αστοχία προήλθε από εναθράκωση ή από την μηδενική επικάλυψη?

 

Σπυριδούλα

 

εχεις δίκιο σε πολύ μεγάλο βαθμό. Βεβαια τα software υπάρχουν στο εμποριο. Το δικό μας ειναι inhouse και φτιαγμενο απο το βιβλιο της ACI και αρθρα.

 

Οτιδήποτε εχω πει υπάρχει σε βιβλιογραφία αρα η γνωση υπάρχει. Τωρα συμφωνω μαζί σου στα τμηματα αλλα στην Ελλαδα τα πράγματα δεν ειναι ευκολα. Εστω και σαν μαθημα θα μπορούσε να υπάρχει σε μεταπτυχιακό. Δεν υπάρχει. Μπορεί στο μέλλον. Σε γενικές γραμμες αν και εχουμε πολλα τετοια προβλήματα (χλωριώντα, κλπ) το durability δεν διδασκεται. Υπάρχουν σαφως επιστήμονες να το κάνουν και καλά. Βεβαια πολλοί θα πουν να δωσουμε πιο πολλή βάση στην επισκευη, άλλοι στα FRP, κλπ. Ο καθένας λεει το δικό του.

 

Το λεω ανοιχτα δεν εχεις πει τιποτα που να πειράζει εμένα προσωπικα. καθε αλλο έχεις το δικαιωμα της γνώμης σου και καλα κάνεις.

 

Στις φωτο και απο τα δύο και απο τα φορτια. Βαζω και απο την πεθερά μου. Μόλις βγαλαμε τα πλακάκια.

post-25492-131887237883_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πριν ποσα χρονια κατασκευαστηκε το κτηριο αυτο...

 

Ψηφιζω καμια 100αρια...( αν ακουσω 20-30 θα πηδηξω απο το παραθυρο..)

 

Η φωτο παντος δεν ειναι απο σημειο που βγηκαν τα πλακακια...

Link to comment
Share on other sites

Βαζω και απο την πεθερά μου. Μόλις βγαλαμε τα πλακάκια.

η ντίζα και η συστολή 1μμ της σανίδας φταίει εδώ?

 

εδώ μιλάμε για περίπτωση κακοτεχνίας και κυρίως για σκυρόδεμα κάκιστης ποιότητας.

 

Απλα η φωτο ηταν απο αστοχια πλακας που ειπες οτι δεν εχεις δει....

κάτσε λίγο, με δουλεύεις?

 

εννοείται από πλάκα που ακολούθησε τις αρχές της τέχνης και του οπλισμού. αν είχα αγωνία πως φαίνεται έριχνα ένα κυβικό άοπλο μόνος μου και χοροπηδούσα πάνω μέχρι να το σπάσω

Link to comment
Share on other sites

Πριν ποσα χρονια κατασκευαστηκε το κτηριο αυτο...

 

Ψηφιζω καμια 100αρια...( αν ακουσω 20-30 θα πηδηξω απο το παραθυρο..)

 

Η φωτο παντος δεν ειναι απο σημειο που βγηκαν τα πλακακια...

 

27 χρόνια. Καλλήσαν τα πλακάκια με δεν ξερω τι. Τι εγινε για πολλά χρόνια ειχαν υγρασία. Την εβαφαν κλπ. Τελικά ειχε ρωγμη μια σωλήνα καλοριφερ. Το αφηναν διοτι δεν υπήρχε μεγάλο προβλημα. Τελικα πριν απο 3 χρόνια φουσκωσαν τα πλακάκια και εβγαιναν μονα τους. Τραβηξα ενα απο τα νευρα μου και βρηκαμε σκουριά. Τα βγαλαμε ολα και ..........

 

Τις πηρα πριν λίγο απο οικοδομή που χτίζεται σήμερα.

post-25492-131887237894_thumb.jpg

post-25492-131887237912_thumb.jpg

post-25492-131887237935_thumb.jpg

post-25492-13188723837_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

για την δε πλάκα, τον απείρως υπερστατικό φορέα, θα ήθελα παράδειγμα αστοχίας σε παγκόσμιο επίπεδο γι' αυτόν ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο εκτός από κόψιμο κολόνας

 

Aυτο δεν εγραψες????

 

 

κ. Ροδοπουλε για τις φωτο που ανεβασατε...

1. πολυ κακη σκυροδετηση

2. μικρες επικαλυψεις αν διακρινω σωστα...

3. κακη ποιοτητα σκυροδεματος

 

Για το συνεργειο εχω να προτεινω....Μαστιγωμα στην κεντρικη πλατεια για παραδειγματισμο και αλλαγη επαγγελματος.....(ας γραφτουν ποδοσφαιριστες να τα κονομησουν κιολας...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.