Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

Μια πολύ ωραία εφαρμογή HECT στο μετρό του Λονδίνου.

post-25466-0-61289100-1364653030_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυο ωραίες εφαρμογές HECT

 

η μια είναι απο εργο στην Μυκονο πριν απο 1 εβδομάδα (η 333). Μου την έστειλε φίλος αρχιτέκτονας.

post-25466-0-75626600-1364836009_thumb.jpg

post-25466-0-48821300-1364836016.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην Αμερική χρησιμοποιούν HECT σαν αποστατήρες για ειδικά έργα. Στην φωτό βλέπουμε δεξαμενή απο βιολογικό. Εβαλαν τα HECT σαν καλούπια και έριξαν σκυρόδεμα αντίστοιχο του C20/25. Η φωτό δεν είναι καλή διότι την σκάναρα απο περιοδικό αλλα φαίνονται οι αρμοί. Το HECT είναι 20mm. Η ανθεκτικότητα των δεξαμενών είναι 75 χρόνια. Βάση του άρθρου γλύτωσαν 570Κ.και κάτι κουφό σε HECT λόγω αρχιτεκτονικής απαίτησις!!! Stainless Steel like HECT. Αυτό που βλέπετε είναι metal base paint που ψήθηκε σε UV

post-25466-0-81246300-1365172050_thumb.jpg

post-25466-0-79583400-1365252786_thumb.jpg

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Ενα πρόσφατο άρθρο μου

 

Fighting RC Degradation: The Technology of High Equivalent Concrete Thickness Tiles/HECTs

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολλοί ρωτάνε εαν βάζοντας HECT μπορούμε να αποφύγουμε το ΕΝ 206-1. Η απάντηση είναι οτι κανονιστικά δεν μπορούμε. Η λογική των HECT δεν είναι να αντικαταστήσει τον κανονισμό αλλα να χρησιμοποιείται επικουρικά και προστατευτικά σε αυτόν κάτι σαν το ΕΝ 1504.

Link to comment
Share on other sites

  sintecno-SC10-SR.pdf   

κε Ροδόπουλε το αναφέρατε σε προηγούμενη ανάρτησή σας. Έχει πολύ ενδιαφέρον, προσπαθώντας να πάρω περισσότερες πληροφορίες, δεν το βρήκα στα προϊόντα της εταιρείας. Ούτε και με μια σύντομη αναζήτηση στο google

Link to comment
Share on other sites

Από όσο μου είχαν πει μπαίνει στα προϊόντα τέλη Μαΐου. Δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες. H Sintecno φτιάχνει απο όσο ξέρω μια καινούργια εταιρία με κάποια εξεζητημένα προϊόντα προστασίας κατασκευών και μάλλον περιμένουν να τα περάσουν στην καινούργια. Το μόνο που έχω είναι δείγματα για εργαστηριακά που τους κάνω.    

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το AIRS εδώ

 

 

που κάνει μετρήσεις αλλά δεν ξέρω σε τι ύψος. Έχουμε για χλωριόντα όμως   :smile: 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.