Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

Παραθέτω εικόνες των δομικών στοιχείων μετά την καθαίρεση των εξωτερικών επιχρισμάτων κατοικίας. κατασκευής 1960, για συζήτηση

post-8889-0-43017300-1412591305_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω παλι προσφατως ανακαλυψα εν προιον το οποιο ουτε καν το ειχα υποψιν μου, ειναι επαλοιφομενο και κυριολεκτικα εξαφανιζει την σκουρια απο τον οπλισμο με μια 2-3 χερια επαλειψης. Οποιος ενδιαφερεται μπορω να στειλω περισσοτερες πληροφοριες....

 

YΓ : Επι τη ευκαιρια, θα ηθελα να ρωτησω τον Κο Ροδοπουλο, αν ενδεικνυται η χρησιμοποιηση ενος τετοιο υλικου (φανταζομαι ο ιδιος θα το εχει υποψιν του) σε τετοιες περιπτωσεις οπως αυτες των φωτογραφιων, πριν οποιαδηποτε αλλη επεμβαση...

Μηπως δημιουργουνται αλλα προβληματα, συναφειας κτλ κτλ?

Θα μου πεις ποσο σοβαροτερα απ την ιδια την σκουρια....

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω!!! κλαίει η μάνα του Πελέ...Τμήμα ισογείου 60 τ.μ. από λιθοδομή πρέπει να είναι κατασκευασμένο πριν το 40 και σε αυτό το 1960 γίνεται προσθήκη ορόφου 60 τ.μ. περίπου αφού κατασκευάζεται περιμετρικό δοκάρι στη στέψη της λιθοδομής και πλάκα Ο/Σ και πάνω σε αυτό προσθήκη Α ορόφου με φέροντα οργανισμό από Ο/Σ (από την προσθήκη είναι και η εξωτερική κολόνα της φωτ.) Επίσης υπάρχει και μια προσθήκη κατ' επεκταση ισόγειο με φέροντα οργανισμό οπτοπλινθοδομή και αυτό πρέπει να έχει κατασκευαστεί το 1960 περίπου. Τα υποστυλώματα του Α ορόφου είναι όλα "φυτευτά" 

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι ειναι φυτευτα? Μηπως πατανε σε ανεστραμμενα δοκαρια? γιατι το δοκαρι που φαινεται στην φωτο το βλεπω ψηλα σε σχεση με την ποδια του παραθυρου, εκτος και αν ξεγελαει η φωτο βεβαια....

 

Αν οντως ειναι φυτευτα....αστα να πανε οπως το λες....

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι το πρόβλημα εδώ είναι η σκουριά αλλά καλύτερα θα μας τα πει ο καθηγητής. Άποψη μου είναι ότι πρέπει να καθαιρεθεί τελείως η σκάλα και το δοκάρι που στηρίζεται και στη κολόνα να γίνει μανδύας αφού καθαριστεί καλά με όλα τα παρελκόμενα...

Link to comment
Share on other sites

Καλα εννοειται οτι δεν ειναι σκουρια. Ψιλοασχετο ηταν το σχολιο μου απλα εξπλαγην απο την αποτελεσματικοτητα του προιοντος και ειπα να το διαφημισω.... 8-)

Link to comment
Share on other sites

@salpigoal

αυτό εννοείς? σκουριοφάγος - New Line http://www.ztools.gr/index.php?route=product/product&product_id=271

 

@george kara

η δουλειά φαίνεται να απευθύνεται σε κασκαντέρ με πολύ καλή ασφάλιση!! από πού να το πιάσεις και πού να το αφήσεις: από τη θεμελίωση, από τη λιθοδομή, από τη συνεργασία των υλικών, από τη διάβρωση, από πού? όπως το είπες κλαίει η μάνα του Πελέ. 

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.