Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

 

αν θυμάμαι καλά είναι απο το D32?

 

υπάρχει και άλλο πινακάκι που δείχνει ότι ο αναστολέας απο το SAMARIS στην καλύτερη ψοφάει στους 3-6 μήνες αλλά δεν τον βάζω.

 

Κάτι όμως DOT τους τα χώνουν στο κεφάλι και δεν μασάνε μιλάνε μάλιστα για συγκεκριμένα προϊόντα. Στην Σοσιαλιστή Ευρώπη τουμπεκί. Στην φιλελεύθερη Αμερική βγαίνουν στο φως.   

 

Οποιος θέλει χρονοεπαρκεια να βάλει ανόδια. Δεν έχει τα λεφτά για τα ανόδια, πάμε για τζόκερ. 

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στους 4 μήνες, αλλά δες το περιβάλλον ( Θα το βάλω εγω).Όσο για τα ανόδια θα ανεβάσω 2ο πίνακα.....να δω τι θα πεις μετά.Το publication IABSE έχω τα D δεν τα βρήκα

post-81292-0-93116000-1427992911_thumb.png

post-81292-0-89252100-1427992937_thumb.png

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

 

δεν ξέρω τίποτα δεν λέω τίποτα. Είπαμε αναστολέας μέχρι 0,3-0,5 μA/cm2 και μόνο απο καθαρή ενανθράκωση και εφόσον αυξήσουμε την ηλεκτρική αντίσταση, μειώσουμε την θερμοκρασία, κλπ μπορεί να κρατήσει για λίγα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

 

 

δεν ξέρω τίποτα δεν λέω τίποτα. Είπαμε αναστολέας μέχρι 0,3-0,5 μA/cm2 και μόνο απο καθαρή ενανθράκωση και εφόσον αυξήσουμε την ηλεκτρική αντίσταση, μειώσουμε την θερμοκρασία, κλπ μπορεί να κρατήσει για λίγα χρόνια.

 

 

Βάλε όπου μπορείς impressed current με φωτοβολταϊκό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ούτε δύσκολο είναι ούτε ακριβό. Τώρα άμα πιστεύουμε οτι με 3Ε το τμ να σταματάς διάβρωση που έχει ξεπεράσει το 1μΑ/cm2 το βλέπω σαν δημιουργική ασάφεια  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δεί σε παραπάνω απο 20 κατασκευές, προϊόν γνωστό (για αύξηση ηλεκτρικής αντίστασης και προστασίας έναντι διεισδύσεων), να αστοχεί σε 1 μήνα.Όταν σου λέω το ΕΝ1504 δεν μπορεί να εφαρμοστεί ,εσύ συνεχίζεις να λες μπορεί.Η εφαρμογή μάλιστα έγινε απο εξειδικευμένο συνεργείο....να μην λέω πολλά.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

 

 

Εγώ έχω δεί σε παραπάνω απο 20 κατασκευές, προϊόν γνωστό (για αύξηση ηλεκτρικής αντίστασης και προστασίας έναντι διεισδύσεων), να αστοχεί σε 1 μήνα.Όταν σου λέω το ΕΝ1504 δεν μπορεί να εφαρμοστεί ,εσύ συνεχίζεις να λες μπορεί.Η εφαρμογή μάλιστα έγινε απο εξειδικευμένο συνεργείο....να μην λέω πολλά

 

Εγώ έχω δει σε παραπάνω από 20 κατασκευές, προϊόν γνωστό (για ενίσχυση μέσω ΙΩΠ) να αστοχεί σε 12 μήνες. Όταν σου λέω το ΕΝ1504 δεν μπορεί να εφαρμοστεί αν δεν ξέρεις τι σου γίνετε και χρειάζεται μελέτη και γνώσεις ,κάποιοι μου λένε ότι μπορεί.Η εφαρμογή μάλιστα έγινε από εξειδικευμένο συνεργείο....να μην λέω πολλά.

 

που θες να καταλήξουμε..........

 

Δώσε μου πραγματικά στοιχεία να σου πω το γιατί.

 

Link to comment
Share on other sites

Το γιατί το ξέρω,δεν χρειάζεται ανάλυση, το πώς θα λυθεί είναι το θέμα.Και εδώ μιλάμε για ένα τεράστιο πείραμα που το πληρώνουμε όλοι μας.

 

Ένα επισκευαστικό με πολυμερή που παρασκευάζεται σήμερα και φτάνει μετά απο 3 μήνες σε μένα , πόσα πολυμερή έχουν μείνει;

 

Καταρχάς είναι φύσει αδύνατον να καθίσεις και να εφαρμόσεις κατα γράμμα τις προϋποθέσεις που θέτει το ΕΝ1504 πρίν την εφαρμογή της μεθόδου.

 

Δεύτερον, είναι χρονοβόρο και κοστοβόρο, με αποτέλεσμα ποτέ να μην γίνεται δουλειά σωστή. Χρονοεπάρκεια; στο χαρτί Ναι 

 

Η κατάληξη είναι αν υπάρχει πιθανότητα ποτέ να μπορώ να κάνω την δουλειά μου στο μέλλον με λιγότερα υλικά - γρήγορα και με ασφάλεια

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Το γιατί το ξέρω,δεν χρειάζεται ανάλυση, το πώς θα λυθεί είναι το θέμα.Και εδώ μιλάμε για ένα τεράστιο πείραμα που το πληρώνουμε όλοι μας.

 

Ένα επισκευαστικό με πολυμερή που παρασκευάζεται σήμερα και φτάνει μετά απο 3 μήνες σε μένα , πόσα πολυμερή έχουν μείνει;

 

Καταρχάς είναι φύσει αδύνατον να καθίσεις και να εφαρμόσεις κατα γράμμα τις προϋποθέσεις που θέτει το ΕΝ1504 πρίν την εφαρμογή της μεθόδου.

 

Δεύτερον, είναι χρονοβόρο και κοστοβόρο, με αποτέλεσμα ποτέ να μην γίνεται δουλειά σωστή. Χρονοεπάρκεια; στο χαρτί Ναι 

 

Τα πολυμερή είναι inert μέχρι και 20 μήνες και άρα αυτό δεν παίζει. Πάλι όμως δεν μου λες συγκεκριμένα πράγματα. Προφανώς και θα πρέπει να εφαρμόσεις ευλαβικά το ΕΛΟΤ ΕΝ 1504 και μάλιστα να γνωρίζεις το πως. 

 

Το οτι είναι χρονοβόρο είναι, κοστοβόρο πάλι είναι. Δεν έχεις λεφτά, χρόνο γνώσεις κλπ να το κάνεις, μην το κάνεις. Τα υλικά δεν είναι πανάκεια πρέπει να ξέρεις να υπολογίζεις το πως το γιατί και μετά να επιλέγεις αρχες του ΕΝ 1504. Μετά θα πρέπει κάθε υλικό να το κρίνεις με βάσει αυτά που θες. Αν το κρίνεις με 0,5Ε το κιλό μην το κάνεις καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε μάστορα, αυτό σου λέω.......εσύ μου κάνεις πείραμα σε συνθήκες εργαστηρίου και εγώ σου μιλάω για on-site εφαρμογές.Θέλεις να κάνεις μια δουλειά και για να γίνει θα πρέπει να άρεις ένα σκασμό παράγοντες.Καλά άσε τώρα τις γνώσεις του ΕΝ1504 και τα ευλαβικά, τα έχω δεί και αυτά.Το συμπέρασμα είναι πάντα ότι φταίει η τοποθέτηση, γιατί  το δεύτερο δεκαδικό δέν είναι σύμφωνα με το ΕΝ1504.Πολύ καλό σαν προστασία, κανένα κίνητρο για σωστή δουλειά.

 

Δεν είναι προσωπική επίθεση, απλά Χρήστο βλέπω οτι για 1m2 επισκευής το ρίσκο και το όφελος δεν συνάδουν.Ο τελικός αποδέκτης θα πρέπει να έχει ένα κίνητρο και αυτό είναι το μειωμένο ρίσκο στην επισκευή του.Ούτε μπορούμε να πούμε οτι το 75% των επισκευών αστοχούν σε 3 χρόνια, όπως βλέπω σε παρουσιάσεις, άρα φταίει η τοποθέτηση.Το ΕΝ1504 αντι να βελτιώσει το προϊόν, αύξησε τους ελέγχους για να καλύψει τις όποιες αδυναμίες των επισκευών.

 

Σαν επιχείρημα για marketing είναι φοβερό, το 75% είναι βλάκες, εγώ μπορώ να το κάνω σωστά.......ισχύει; με το ίδιο κόστος που είχαν το 75% που αστόχησαν βέβαια.

 

Ok το θέμα μετα 40kg/m3 τσιμέντο παραπάνω στο ΕΝ206-1 είναι ένα θέμα.Σύγκρινέ το με τις απαιτήσεις του ΕΝ1504 και θα διαπιστώσεις οτι το ΕΝ206 απλά χαϊδεύει.Σκέψου να συνδυάσεις ΕΝ206-1 και ΕΝ1504, enemies or friends, Δεν θα ξέρεις κατα που να κάνεις.Στη πρώτη περίπτωση μπορείς εύκολα να διαπιστώσεις ποιος φταίει (ΕΝ206-1), στην δεύτερη (ΕΝ1504) μπορείς;

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

 

Ασε ρε μάστορα τα εργαστήρια που και αυτά γνωρίζουν καλύτερα που θα αστοχήσει. Για on-site εφαρμογές μιλάω. Το ίδιο το ΕΝ 1504 μιλάει για repair performance indicators. Μην μου βάλεις όμως περιορισμούς κόστους που είναι made in greece διότι έχουν μείνει την εποχή που τα φτιάχνανε όλα με χαρμάνι ή λογικές δεν έχουμε λεφτά ή έχουμε κρίση ή δεν έχουμε πολλά διόδια.   

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.