Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

χαχαχαχα, εμ τα βλέπεις; εκεί δεν είναι η ουσία;

 

Περιορισμό θα έχεις πάντα στο κόστος, δεν υπάρχει μηχανή που θα σου κόβει ευρώ σε κάθε επισκευή για να αντέχει 15 χρόνια.Διαφορετικά μιλάς για 3-4 έργα Δημόσια το χρόνο ΜΟΝΟ!!!.Στον ιδιωτικό τομέα δεν το συζητάω καν. 

 

Επειδή μετα Perfomance based τα παίζεις στα δάχτυλα , μπορείς να μου πεις κατα τον υπολογισμό του βrepair αποδοχής,τι CF πρέπει να έχεις στις προαπαιτούμενες μετρήσεις σου; Και αν είναι μεγαλύτερος απο αυτόν του υλικού μπορείς να μου τεκμηριώσεις γιατί γίνεται;

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έλα ρε μάστορα, αυτό σου λέω.......εσύ μου κάνεις πείραμα σε συνθήκες εργαστηρίου και εγώ σου μιλάω για on-site εφαρμογές.Θέλεις να κάνεις μια δουλειά και για να γίνει θα πρέπει να άρεις ένα σκασμό παράγοντες.Καλά άσε τώρα τις γνώσεις του ΕΝ1504 και τα ευλαβικά, τα έχω δεί και αυτά.Το συμπέρασμα είναι πάντα ότι φταίει η τοποθέτηση, γιατί  το δεύτερο δεκαδικό δέν είναι σύμφωνα με το ΕΝ1504.Πολύ καλό σαν προστασία, κανένα κίνητρο για σωστή δουλειά.

 

Δεν είναι προσωπική επίθεση, απλά Χρήστο βλέπω οτι για 1m2 επισκευής το ρίσκο και το όφελος δεν συνάδουν.Ο τελικός αποδέκτης θα πρέπει να έχει ένα κίνητρο και αυτό είναι το μειωμένο ρίσκο στην επισκευή του.Ούτε μπορούμε να πούμε οτι το 75% των επισκευών αστοχούν σε 3 χρόνια, όπως βλέπω σε παρουσιάσεις, άρα φταίει η τοποθέτηση.Το ΕΝ1504 αντι να βελτιώσει το προϊόν, αύξησε τους ελέγχους για να καλύψει τις όποιες αδυναμίες των επισκευών.

 

Σαν επιχείρημα για marketing είναι φοβερό, το 75% είναι βλάκες, εγώ μπορώ να το κάνω σωστά.......ισχύει; με το ίδιο κόστος που είχαν το 75% που αστόχησαν βέβαια.

 

 

Τα υλικά έχουν βελτιωθεί τρομερά σε σχέση με πριν  25 χρόνια. Απλά και σήμερα το ΕΝ 1504 έχει τις ελάχιστες απαιτήσεις. Το ότι το επισκευαστικό 1 έχει 60 λεπτά το κιλό και το 2 έχει 1,70 το κιλό δεν είναι θέμα  marketing αλλα ουσίας. Ο χώρος είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και δεν σηκώνει υπερβολές. 

 

Τώρα αν ο ΚΤΕ το έργου πάει με την λογική θέλω να μου βάλεις τύπου τάδε ή ισοδύναμο και δεν λέει το θέλω να έχει αυτό, το άλλο το δείνα δεν σώζετε η κατάσταση. Εδω έχουμε φτάσει σε σοβαρά έργα υποτίθεται να δίνουν στο gunite 300E το κυβικό. Αν δεν καταλαβαίνουν οτι αυτό δεν γίνετε με την καμία και απλά αγοράζουν καλό σοφά. Αν δεν καταλάβουν στα δημόσια έργα οτι η έκπτωση έχει όρια και κάτω απο ένα όριο θα πρέπει όχι απλά να μην δώσουν το έργο αλλά να πυροβολήσουν αυτούς που έδωσαν την προσφορά, δεν σου φταίνε τα υλικά αλλά ο κακός μας ο καιρός.

 

ξέρει πόσο πάει η βαφή ανα τμ με σοβαρές προδιαγραφές μιας γέφυρας στις ΗΠΑ?  μέχρι και 50 δολλάρια. Αντε να τα πεις στην Ελλάδα αυτά τα νούμερα. Εδω και 2 χέρια να προ διαγράψεις θα πάρεις μισό διότι ο μειοδότης δεν βγαίνει και καλά και έβαλε το διπλάσιο νερό για να αυξήσει την καλυπτικότητα.

 

Στην Ελλάδα όσο ο επιβλέπων θα πληρώνετε απο τον εργολάβο και θα τον παίρνει τηλέφωνο ο βουλευτής/υπουργός για να κάνει τα στραβά μάτια προκοπή οχι με το ΕΝ 1504 αλλα ούτε με τον θεό δεν βλέπω.       

 

 

 

 

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα, εμ τα βλέπεις; εκεί δεν είναι η ουσία;

 

Περιορισμό θα έχεις πάντα στο κόστος, δεν υπάρχει μηχανή που θα σου κόβει ευρώ σε κάθε επισκευή για να αντέχει 15 χρόνια.Διαφορετικά μιλάς για 3-4 έργα Δημόσια το χρόνο ΜΟΝΟ!!!.Στον ιδιωτικό τομέα δεν το συζητάω καν. 

 

Είμαι ο πρώτος που λέει εδώ και χρόνια οτι αν δεν έχεις φράγκα δεν κάνεις τίποτα. Η επισκευή είναι ακριβό σπορ. Δεν θέλεις να την πληρώσεις, να τα φτιάχνεις απο την αρχή καλύτερα. Δεν θες πάλι να τα κάνεις καλύτερα να έρθεις στην Ελλάδα να κονομήσεις. Live your dream in Greece. Παρολαυτά τα έχουμε πληρώσει πανάκριβα και απο ποιότητα μηδέν. Και όμως ο ιδιωτικός τομέας καταλαβαίνει καλύτερα απο ποιότητα.     

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε οτι το κόστος επισκευών βασει ΕΝ1504 είναι αρκετά υψηλό; Δεν διαφωνώ στην λογική σου, απλά προτάσεις για βελτίωση κάνω.

 

Βλέπεις πως ακόμα και οι εταιρίες δείχνουν 20-30 έργα σε ολόκληρο το κόσμο, αν υπήρχαν παραπάνω δεν θα τις έβαζαν νομίζεις; Τα είδες και στην Ευρώπη......

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Οι τζίροι των εταιριών άλλα λένε πάντως. Υπάρχει τρελή αύξηση απο το 2006 σε παγκόσμιο επίπεδο.

 

Τέλος πάντων για να γυρίσουμε στο θέμα μας. Το ερώτημα είναι απλό. Θα πρέπει να μάθουμε να κοστολογούμε με κάποια ελάχιστα όρια ποιότητας και όχι χύμα στο κύμα. Η λογική η υπηρεσία έχει 40Κ για το κτήριο ενω χρειάζονται 100Κ δεν είναι λογική. Να περιμένει να βρει τα 100Κ και να προβεί σε κάτι τουλάχιστον ανεκτό. Το δίνω 40Κ σήμερα και μετά απο 3 χρόνια αλλα 40Κ μπορεί να βοηθάει κάποιους εργολάβους και να δίνει και κανένα έξτρα μηνιάτικο αλλα οικονομικά και τεχνικά είναι εξωφρενική και στα όρια της σχιζοφρένειας.  

Link to comment
Share on other sites

Απο την Ενανθράκωση στις Επικαλύψεις ή απο το ΕΛΟΤ ΕΝ 206-1/XC στο ΕΛΟΤ ΕΝ 1504-2

Βασικές Αρχές και Εξισώσεις που πρέπει να γνωρίζουμε Μέρος 2ο από 5: Η Ζυγαριά του Ελέφαντα

 

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

 

Απο την Ενανθράκωση στις Επικαλύψεις ή απο το ΕΛΟΤ ΕΝ 206-1/XC στο ΕΛΟΤ ΕΝ 1504-2

Βασικές Αρχές και Εξισώσεις που πρέπει να γνωρίζουμε

Μέρος 3ο από 5: Η Ζυγαριά του Ελέφαντα... κάποια βασικά προβλήματα

 

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

 

Δημήτρη

 

μπορούμε να βρούμε και χιλιάδες άλλα που καταλήγουν ο αναστολέας όντως βοηθάει.  Το σίγουρο είναι οτι υπάρχουν πάνω απο 12 διαφορετικοί τύποι αναστολέων που έχουν 12 διαφορετικές τιμές και σε εύρος από 2Ε το λίτρο μέχρι και 14Ε το λίτρο. 

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο πόρισμα είναι απο 4 εταιρίες - απλά απέφυγα να ανεβάσω τα διαγράμματα γιατί δείχνει το προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.