Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

Αποφευγω το ψεκασμό γιατι είναι πλασματικός πολλές φορές. Εαν έχεις alkali silica reaction πάει περίπατο. Χρησιμοποιώ δυο μεθόδους. Ανοιγω με δράπανο οπή δαμέτρου 5 χιλιοστών και έχω ενδοσκοπικό πεχάμετρο. Εχω μια ποτηροκορώνα Φ8 παιρνω δειγμα (μέχρι και βάθος 100 χιλιοστων) το κόβω σε φέτες ανα 2 χιλιοστα και χρησιμοποιώ πεχαμετρο σκυροδεματος. Το ενδοσκόπιο ειναι ακριβό 3000. Η δευτερη λύση ειναι κόστους 600 ευρώ. Βάλε οτι ενας διαλυτος δείκτης κοστίζει 10 ευρώ τα 100κκ συμφέρει και ειναι ακριβές.

.

 

 

Ok ενδοσκοπικό κανει 3000Ε. Τι κοστιζει 600Ε δεν καταλαβα.... Ο δεικτης δεν κανει δουλεια??

 

 

Να ρωτησω και κατι ακομα. Αν εφαρμοστει φαινολοφθαλεινή σε μια επιφάνεια μετά μπορεί να εφαρμοστεί επισκευαστικό κονίαμα από πανω??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρώ ότι μπορεί να εφαρμοστεί δεδομένου ότι το διάλυμα φαινολοφθαλείνης είναι με καθαρό οινόπνευμα το οποίο εξατμίζεται γρήγορα.

Εδώ http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=8604 έχω ανεβάσει κάποιες φωτογραφίες σχετικά με τον έλεγχο ενανθράκωσης.

Link to comment
Share on other sites

Charlie

 

τις έχω δει και παλία. Συγνώμη αλλά εαν απλα ψεκασες μπορεί να είναι πλασματικό. Χρειάζεται να γίνει ελαφρύς καθαρισμός με βουρτσα και μετά ψεκασμός. Η διάχυση του διοξειδίου ακολουθεί τον Fick 2. Μην ξεχνάς οτι η εξωτερική επιφάνεια πλενεται απο την βροχή και επομένως το διοξειδίο του ανθρακα ξεπλενεται. Κανα δυο χιλιοστά πιο μεσα αρχίζει το προβλημα.

 

Ok ενδοσκοπικό κανει 3000Ε. Τι κοστιζει 600Ε δεν καταλαβα.... Ο δεικτης δεν κανει δουλεια??

 

 

Να ρωτησω και κατι ακομα. Αν εφαρμοστει φαινολοφθαλεινή σε μια επιφάνεια μετά μπορεί να εφαρμοστεί επισκευαστικό κονίαμα από πανω??

 

Η ποτηροκορώνα, το πεχαμετρο σκυροδετος και ο slicer.

 

Απαντηση στην ερώτηση. Χωρίς γέφυρας πρόσφυσης μπορεί να υπάρχει πρόβλημα. Δεν δίνω εταιρεία για να τηρούμε τους κανονισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνω εταιρεία για να τηρούμε τους κανονισμούς.

 

Να πεις εταιρία δεν υπάρχει πρόβλημα... Μπορεις να δωσεις και εταιρειες με πεχαμετρα τετοιου ειδους και slicer??

Link to comment
Share on other sites

Να πεις εταιρία δεν υπάρχει πρόβλημα... Μπορεις να δωσεις και εταιρειες με πεχαμετρα τετοιου ειδους και slicer??

 

Οκ

 

CERESIT Ceredur CD 23 για γεφυρα προσφυσης. Βεβαια να γινει pull out πριν απο τον μανδυα.

 

Πεχαμετρο ειναι το EXTECH 150C

 

SLICER - STEUERS

Link to comment
Share on other sites

Οκ

Βεβαια να γινει pull out πριν απο τον μανδυα.

 

Tι ακριβως εννοεις με τη γεφυρα προσφυσης και το pull out??

 

Συγνωμη για πολλες ερωτησεις απλα βλεπω οτι το κατεχεις το θεμα κ θελω να σε ξεζουμισω... :smile:

 

Αν μπορουσες να δωσεις και λινκς για αυτα :

 

Πεχαμετρο ειναι το EXTECH 150C

 

SLICER - STEUERS

 

θα σου ημουνα υποχρεος..

Link to comment
Share on other sites

Terry

 

http://www.extech.com/instruments/product.asp?catid=40&prodid=559

 

ΧΑ. δεν λεω παραπάνω γιατι κανω ανταγωνισμό στη εταιρεία μου.

Link to comment
Share on other sites

Καθ. Ροδόπουλε, συγνώμη αλλά οι φωτογραφίες σας από την γέφυρα δεν μου λένε κάτι! Ίσως ανεβάσω αντίστοιχες από πολλές γέφυρες της πόλης μου να δειτε τί εστί ... γέφυρα!!! :lol: Διάβρωση και... άγιος ο Θεός!

 

Θα ήθελα να παραθέσετε και υλικό (.pdfs, άρθρα στο net και βιβλιογραφία) σχετικά με το θέμα της συζήτησης...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα και το ειπα για πλάκα περι ανταγωνισμου. Τωρα για τις φωτογραφίες. Πολλες ειναι στα πλαισια δοκιμων που εκανα.

 

Για τις γεφυρες εδειξα καταστασεις όπου η προένταση έχει κοπεί.

 

Εαν μου πεις ενα σερβερ θα το κάνω (τα αρχεια ειναι μεγαλα) μπορείς επίσης να δείς τα αρθρά μου

 

http://www.skyrodemanet.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=241:2010-02-10-14-34-55

 

http://www.skyrodemanet.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=287:2010-02-17-13-47-12&catid=90:-29

 

και θα καταλάβεις τα περι ανταγωνισμου.

 

Broomfield, “Corrosion of steel in concrete understanding,

investigation and repair”, E & FN SPON, UK, 1997.

 

Elsener, B and Bóhni, H. Corrosion Rates of Steel in Concrete, N.S.

Berke, V.Chaker and D. Whiting (Eds.), ASTM STP 1065, pp. 143-

156,1990.

 

Andrade, C., Castelo, V., Alonso, C. and González, J.A., “The

determination of the corrosion rate of steel embedded in concrete

by the Rp on A.C. Impedance methods,” ASTM-STP 906, pp. 43-64,

1986.

 

SIA 2006: Durchführung und Interpretation der Potentialmessung an

tahlbetonbauten, SchweizerischerIngenieur- und Architektenverein,

Merkblatt, 1993.

 

Μετά πάμε στα πρώτοκολα των FEMA, ACI, κλπ. Στην Ευρώπη έχουμε αντιγράψει το FEMA. Τα έχω όλα και εινια διαθέσιμα για τα μέλη.

 

Ξερω για τις γεφυρες στην πόλη σου. Εχω δει τις επίσημες αναφορές. Σε παρακαλώ να τις βάλεις. Θα βάλω και σχολεία σε λίγο.

 

Tι ακριβως εννοεις με τη γεφυρα προσφυσης και το pull out??

 

Συγνωμη για πολλες ερωτησεις απλα βλεπω οτι το κατεχεις το θεμα κ θελω να σε ξεζουμισω... :smile:

 

Αν μπορουσες να δωσεις και λινκς για αυτα :

 

Πεχαμετρο ειναι το EXTECH 150C

 

SLICER - STEUERS

 

θα σου ημουνα υποχρεος..

 

Το pull-out μας δίνει την αντοχή πρόσφυσης για συνθετικές επισκευές. Μην ξεχνας οτι οι τάσεις μεταφέρονται ΠΑΝΤΑ μεσω διατμητικών. Iδιαίτερη προσοχή στα ακρα λογω συσσωρευσής τάσεων άρα κοιτάμε για 10-20% μεγαλυτερο pull-out.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.