Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

Μερικές φορες τα χρηματα για εξοπλισμο συνεπαγωνται και χρηματα για την χρηση του. Στην ελλαδα τα εχουμε κανει δυο πραγματα. Στο εξωτερικο ειναι κομματι ενος προγραμματος. Βεβαια υπάρχει ανταγωνισμός κλπ. Επιπλεον χρειαζεται και εξειδικευμενο προσωπικο μονιμο και οχι μεταπτυχιακοί. Το βασικό προβλημα στην ελλαδα ειναι εαν εχω καποιο αστερι που δουλευει 5-6 χρονια και τα λεφτα ενος προγραμματος τελειωσουν τι τον κανουμε? Τωρα οι βιβλιοθηκες δεν κλεινουν ποτε στο εξωτερικο, κλπ. Προσοχη επισης οι μισθοι των καθηγητων ειναι 2-3 φορες περισσοτερο (εκτος Αγγλιας). Στην αγγλια ειναι 1.3 φορες οι Ελληνικοί. Απλα η αγγλια εχει παραδοση στα πανεπιστημια που διατηρειται. Οι καθηγητες δεν ειναι πλουσιοι, δεν υπαρχουν κομματα, ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι καθηγητες δεν ειναι πλουσιοι, δεν υπαρχουν κομματα
Επιβεβαίωσε Ροδόπουλε γιατί εμένα δεν με ακούνε. Κόμματα και λοιπές γελοίες παρατάξεις μόνο στις σχολές του Ελλαδιστάν.

 

7. Συστήνω ανεπιφύλακτα το πέρασμα από εξωτερικό...

 

Τα ευκόλως νοούμενα παραλείπονται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατι αλλο. Πηρα τηλεφωνο εταιρεια επιθεωρησης και μου ειπαν τα εξης. Ο υπερηχος βρισκει αντοχη οπλισμού !!!!!! Τους λεω ο ανιδεος σκυροδεματος ΟΧΙ οπλισμου ξανα. Ακοθστε τωρα και το ωραιο. Με την επιθεωρηση σουν κανουν και ελεγχο επαρκειας για ενισχυση. Την στιγμη που απαγορευεται ρητα απο την ACI γιατι γιαννης πινει γιαννης κερναει. Το κοστος τους ειναι τραγικα υψηλο ενω ο ελεγχος επαρκειας δεν δινεται στον πελατη για να το παει σε αλλο μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Ο υπερηχος βρισκει αντοχη οπλισμού !!!!!!

 

Μπορούν να στο επιβεβαιώσουν αυτό που ισχυρίζονται εγγράφως ?

Σβήσε όνομα εταιρίας, απλά θέλω να το δω εγγράφως.

Link to comment
Share on other sites

Pappos εστειλα ΠΜ

 

και κατι αλλο τραγελαφικο. Πως βρισκεις αντοχη σκυροδεματος δοκαριου για να βαλεις fRP. Με εξολκευση ηλου.!!!. Οταν τους ρωτησα πως ρε παιδια εαν εχει ενανθρακωση θα δειξει μεγαλυτερο μου απάντησαν Κυριε εχουμε εμπειρία μην φοβαστε.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος. Αν για να ενισχυθεί ή αποκατασταθεί ένα μέλος θέλει έλεγχο αξίας 2.000 ευρώ και η ενίσχυση 3.000 τότε πο΄'υ απλα ο ιδιοκτήτης θα πάει σε μάστορα αλλοδαπό που ξέρει απ'όλα και συμφέρει. Θα βάλει τη ρητινόπαστα με το frp του όπως θέλει και θα αρπάξει το 1000 και όλοι θα'ναι χαρούμενοι εκτός από αυτόν που θέλει να κάνει σωστά τη δουλειά.

Μη ξεχνάμε (αναφέρεται σε όλες τις ελληνικές βιβλιογραφίες) το κόστος σε συνάρτηση με τις κοινωνικές συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κοστος ελεγχου ειναι περιπου 2500 για πολυκατοικια οχι 2000 ανα μέλος. Δεν ξερω πολλους να πανε σε μαστορα για να κανει την δουλεια στο ετσι χωρις μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις κοντινή σχέση με την αγορά. Μιλάω πάντα για τοπικές επεμβάσεις. Βέβαια πολλά εργολαβικά γραφεία με στελέχωση από Π.Μ. κάνουν τους ελέγχους και ύστερα με άδεια μικρής κλίμακας ( εργολαβική μελέτη στο χέρι ) προχωρούν στις "επεμβάσεις" το έχω δει ουκ ολίγες φορές.

Βέβαια και το αντίστροφο. Να εκτελεστεί μελέτη ενίσχυσης χωρίς ούτε μία επίσκεψη του μελετητή, ούτε καν αποτύπωση, μόνο βάση σχεδίων άδειας. απόκλιση 500%.

Το προβλημα ξεκινάει από το ότι όλοι έχουν ως στόχο το χρήμα, οι κατασκευαστές μελετητές προσπαθούν να το μεγιστοποιήσουν με διάφορους τρόπους ο καθένας και οι ιδιοκτήτες να το ελαχιστοποιήσουν. Ελάχιστοι πελάτες ενδιαφέρονται για τη ποιότητα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει 284 επιθεωρησεις τα τελευταια 4 χρονια στην Ελλαδα. Λες να μην ξερω τις τιμες. Εχω κανει και 111 durability μελετες, Εχω βαλει ανοδια, κλπ. Απλα σου λεω για να καταλάβεις οτι ειμαι μεσα στην αγορα καθε μερα. Πιο μεσα δεν γινεται. Η αποκλιση απο τα σχεδια ειδικοτερα στα παλαια ειναι τραγική. Η ποιοτητα δεν ειναι ακριβη.

 

και κατι κανουργιο. Πηγε εταιρεια πριν απο λιγο καιρο και μετρησαν δυναμικο -301. Τρομοκρατησαν τον ανθρωπο οτι θα πεσει και τα συναθη. Του εκαναν με το ζορι μελετη επισκευής και του ειπαν οτι κοστιζει 6500Ε. Του ειπαν οτι θα πρεπει να επισκευαστει με 34000Ε. Ο ανθρωπος τρελαθηκε. καθε βραδυ για ενα μηνα η γυναικα του εκλεγε. Πηγε το συνεργειο και βρηκε οντως αυτο το δυναμικο αλλα καμια απομειωση διατομής. Σκαναραμε τα παντα. Τελικα το κοστος επισκευής ειναι 2300Ε. Αντε γιατι μερικοι χρησιμοποιουν τις ενοργανες μετρησεις για να κονομισουν.

Link to comment
Share on other sites

Παντού έτσι είναι Professor...Αυτό ισχύει σε όλες τις δουλειές και ειδικά σε αυτές που απαιτείται εξειδίκευση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.