Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση υδραυλικού για θεώρηση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

θα επιστρέψω λίγο την κουβέντα στο τίτλο του θέματος για να μην ανοιγω αλλο θεμα... πελατης μου που μένει στο ισόγειο θέλει να πάρει νέα παροχή ρεύματος για τον πρώτο όροφο που είναι στα χτύρια αυτη την στιγμή.(δεν θελει εργοταξιακό) το οίκημα ειναι νόμιμο. περα απο τα χαρτία  του ηλεκτρολόγου (ΥΔΕ..κτλ) μου ζητάει και μία βαιβαίωση υδραβλικού θεωριμένη απο το σωματιο. εγω ως ηλεκτρολόγος μηχαμικός ΤΕ μπορώ να του την εκδόσω? και αν δε μπορώ εγώ συνάδελφος μου  με πτυχίο ΑΠΘ μήπως μπορεί αυτός? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν έχεις τα ίδια δικαιώματα με του Μηχ Μηχανικού (κάτι που δεν το ξέρω) τότε ναι μπορείς. Στην ουσία πιστοποιείς ότι ο Υδραυλικός χρησιμοποίησε τα κατάλληλα υλικά και ότι κατασκεύασε  τις εγκαταστάσεις σύμφωνα με τις Τεχνικές προδιαγραφές 

υ.γ όπως ακριβώς το  ίδιο ισχύει και γίνεται για την Ηλεκτρ. Εγκατάσταση που επίσης μπορείς -αν και δεν στο συνιστώ- να την πιστοποιήσεις εσύ ως Ηλ Μηχ (χωρίς καμιά θεώρηση από το τοπικό σύλλογο ηλεκτρολόγων) αντί ο Ηλεκτρο-εγκαταστάτης    (με θεώρηση από τον Τοπ Σύλλογο)  

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ναι για τα ηλεκτρολογικά γνωρίζω οτι πρεπει να ειναι θεωριμένο απο το ΕΕΤΕΜ. Οποτε πρέπει να εγγραφώ και σε κάποιο σύλλογο υδραυλικών ή μπορει να μου το θεωρήσει και αυτο το ΕΕΤΕΜ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται καμιά θεώρηση από ΕΕΤΕΜ -Αλλά πέραν αυτού απορώ γιατί ακόμη δεν εγγράφτηκες στο Σύλλογο μας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωτική η εγγραφή στην ΕΕΤΕΜ, αλλά καλά είναι να την κάνεις (κάπου 30 € ανά χρόνο είναι η συνδρομή σου)

Εγώ ήμουν εξ΄αρχής εγγραμμένος μετά για κάνα 2-3 ξεγράφτηκα και μετά επανεγγράφηκα  

Link to comment
Share on other sites

τους εχω παει ολα τα χαρτια εκτος της φωτογραφίες που δε πρόλαβα να βγαλω εκεινη την ημερα και τα χρήματα για την πρωτη εγγραφη-συνδρομη ..μετα έπιασε ο κορονοϊος και τα παράτησα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.