Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα γηπέδου εκτός σχεδιου και εντος ζώνης οικισμού


Recommended Posts

Ναί υπήρχε μια έκταση η οποία διανεμήθηκε το 1982. Βάσει αυτής προέκυψε γεωτεμάχιο 4505μ.

Ομως το 88 εγινε διόρθωτικό συμβόλαιο λόγω δρόμου (επαρχιακής οδού) που ενώ δεν φαίνονταν στη διανομή υπήρχε απο το 1972.

Κατοπιν αναθεωρήθηκε η αδεια του 1982 (κατοπιν της αρχικής αναδιανομής) με νέο τοπογραφικό με το σωστό εμβαδόν (2100περίπου).

Στο διαγραμμα κάλυψης της αναθεώρησης αναφέρεται η αρτιότητα και οικοδομησιμότητα ώς εντός ζώνης.

Μετα το 2007 βγήκε νέα άδεια-επέκταση πάλι ώς εντός ζώνης.

Εγω σημερα κανω νέο σύγχρονο τοπογραφικό και το όλο θέμα μου είναι ώς προς τι θα πώ στη δήλωση μου 

ως προς την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα του γεωτεμαχίου. Το γεωτεμάχιο εχει πρόσωπο σε επαρχιακή οδό μήκους 100μ περίπου

και λόγω σχήματος (τριγωνικό) κλιμακούμενο βάθος απο 0μ (γωνία) μέχρι 60περίπου μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με προβληματίζει ο χρόνος της διανομής δηλαδή ότι αυτή έγινε το έτος 1982. Άρα, σε πρώτη φάση έχουμε χρονολογία γηπέδου έτος 1982, μεταγενέστερο του έτους 1977 που ορίζει η παρέκκλιση για γήπεδο εντός ζώνης 500 μ από τα περιμετρικά όρια προ 23 οικισμού.

Εκδίδεται άδεια το 1982 θεωρώντας ένα κατά άρτιο κατά κανόνα γήπεδο. Στη συνέχεια ανακαλύπτουν ότι υφίσταται επαρχιακή οδός. Πως ακριβώς κανείς δεν είδε μια επαρχιακή οδό να διαπερνά μια ιδιοκτησία είναι τουλάχιστον παράξενο.

Το 1988 γίνεται συμβόλαιο διόρθωσης. Δηλαδή διόρθωσαν την αρχική διανομή και είπαν δεν θα πάρει ο ένας τα 4.505 αλλά έχει λαμβάνειν δυο ξεχωριστά γήπεδα, με επιφάνειες 2100 τμ το ένα και 2405  τμ το άλλο.

Η άδεια αναθεωρήθηκε (δεν κρίνουμε το σύννομο και αν αυτή ήταν υποψήφια για ανάκληση) με βάση το διορθωμένο συμβόλαιο διανομής. Το τότε τοπογραφικό κάνει χρήση κατά παρέκκλιση αρτιότητας ως γήπεδο εντός ζώνης  όπως αναφέρεις. Αυτό είναι ακόμη ένα σκοτεινό σημείο του πολεοδομικού ιστορικού και αυτό διότι με το αναθεωρημένο τοπογραφικό υπάρχει το γήπεδο των 2.100 τμ σε επαφή με επαρχιακή οδό, άρα κάθε παρέκκλιση θα αφορούσε γήπεδο προυφιστάμενο του έτους 1978 (παρεκκλίσεις γηπέδων προ 1978,1964 και 1962). Η διανομή όμως των οικοπέδων δεν φαίνεται από τα γραφόμενά σου να σχετίζεται με μια από τις προηγούμενες ημεροχρονολογίες.

Το τριγωνικό σχήμα δε σε προβληματίζει. Αρκεί το απαιτούμενο ελάχιστο βάθος να είναι σε μια και μόνο θέση στο γήπεδο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

laxanos:

Πολύ μπερδεμένο. Να υπάρχει επ. δρόμος και να μην αποτυπώνεται !!!

Αγνοείς τις άδειες (δεν παράγουν έννομο αποτέλεσμα) και ελέγχεις μόνο τίτλους. Καλό θα ήταν να γράψεις κι ένα υπόμνημα στο τοπογραφικό με το ιστορικό των μεταβολών. Όχι πως απαιτείται, αλλά ο διάολος έχει πολλά ποδάρια, και πρέπει να φυλαγόμαστε.

Ως προς την οικοδομησιμότητα, θα εφαρμόσεις τις αποστάσεις από πλ. όρια και δρόμο, για να δεις τι σου μένει(*)

(*) Ειδικά ως προς το βάθος δες την Εγκ-83808/33/00 ΔΟΚΚ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33

@tetris

Kαι εγω προβληματίζομαι....

Μάλιστα, στο τοπογραφικό του 88 και έπειτα του 2007 εμφανίζεται σύνορο με αγροτικό δρόμο ο οποίος αγροτικός δρόμος σήμερα δεν υφίσταται. Κι

απ ότι έμαθα συνομολογούμενα μοιράστηκε εκατέρωθεν.

Πέρνοντας τις αποστάσεις από τ όρια δεν έχει θέμα ώς προς την οικοδομησιμότητα. Το όλο θέμα μου είναι αν και πώς με επηρεάζει το ιστορικό...

Απο τη μία δε θέλω να τον κάψω...

Αλλα απ την άλλη ούτε και να καώ!

Για τον δρόμου που φαγώθηκε κάποια άποψη? Καλύπτομαι απο την υπόδειξη ορίων?

 

Link to comment
Share on other sites

όπως προειπαν και οι προηγουμενοι ... "πολυ μπερδεμενο"

αλλα, "τότε",   ισχυαν και οι ενορκες βεβαιωσεις και οι βεβαιωσεις του Δημαρχου

[αυτες απο το 2008 θεωρηθηκαν σαν μη "συννομες".]

Επομενως, θα βοηθουσε να δουμε πώς περιγραφεται αυτο το 4505 αρχικα

και πώς  και με ποια περιγραφη "διορθωθηκε"

εδιτ

συμπληρωσε ο φιλος laxanos οτι ο δρομος που τα χωριζε "χαθηκε"

απο το κακο στο χειροτερο.

Στον ελεγχο οικοδομησιμοτητας, δυσκολα θα περασει σαν  "χρονος δημιουργιας" το 1977.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

laxanos:

Το πρώτο που σε ενδιαφέρει είναι να μην "καείς". Θα υπογράψεις ΜΟΝΟ αν είσαι βέβαιος ότι όλα είναι καθαρά. Δες αναλυτικά την αλληλουχία των τίτλων κι, αν χρειαστείς βοήθεια, εδώ είμαστε

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο συμβόλαιο είναι η κατακύρωση του οικοπέδου με την οικοδομή στο τελευταίο ιδιοκτήτη το 1992 που ειναι και ο ιδιοκτήτης στο όνομα του οποίου εκδόθηκε η

τελευταία ο.α. Σε αυτό αναφέρεται εμβαδόν 2100μ2, αναφέρεται η εντός αυτού οικοδομή, αναφέρεται πως περιήλθε στον πρώην ιδιοκτήτη

μέσω αποδοχής κληρονομιάς το 1972, και ενα συμβόλαιο μερικής διανομής του 1974. Δεν αναφέρεται κάπου η διανομή του 1982 την οποία επικαλείται

η διόρθωση του 1988. Τελος, αναφέρεται κανονικά στο σύνορο ο "εξαφανισμένος" δρόμος. 

Link to comment
Share on other sites

να ειχαμε  την αποδοχη του 72 και την διανομη του 74 και την κατακυρωτικη..

[στειλτα με ΠΜ στους συμμετεχοντες...μην κουραζουμε  τους υπολοιπους]

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, dimitris GM said:

να ειχαμε  την αποδοχη του 72 και την διανομη του 74 και την κατακυρωτικη..

[στειλτα με ΠΜ στους συμμετεχοντες...μην κουραζουμε  τους υπολοιπους]

Δυστυχώς αυτή τη στιγμή εχω στα χέρια μου μόνο την κατακυρωτική και τη διόρθωση του 88. Αν θες στα στέλνω.

Link to comment
Share on other sites

........... Γιατί εγώ πάλι δεν κατάλαβα τίποτα και νοιώθω ...ξανά -μανά χαζός?

Βγαίνει άδεια το 1982 για γήπεδο 4,5 στρέμματα.

Το 1988 θυμούνται πως υπάρχει επαρχιακός δρόμος που τέμνει το χωράφι (είμαστε πλέον μετα το 1977. Κρίσιμη χρονιά για τις ζώνες). Γίνεται συμβόλαιο για δύο τεμάχια και εντάσουμε τα κομμάτια στο καθεστώς της παρέκκλισης "Ζώνη 500 μ" 

Ξανά -μανά το το 2007 νέα άδεια με τοπογραφικό που δείχνει φάτσες χωραφιών σε "δρόμο αγροτικό" που σήμερα δεν υπάρχει (??!! ..ο επαρχιακός που ....έγινε αγροτικός που σήμερα δεν υπάρχει . Και αφού δεν υπάρχει.. τι φάτσα- πρόσβαση έχουν  σήμερα τα χωράφια??)

Δεν ξέρω τι λάδι βγάζει η περιοχή !!!!  Αλλά αν στους απαράδεκτους μνημονιακούς - εισπρακτικούς νόμους προβλέπονταν, ώστε  να πέφτουν πρόστιμα και πειθαρχικές ποινές σε όλους τους εμπλεκόμενους, δηλαδή ...στους συμβολαιογράφους, στους επιβλέποντες μηχανικούς, στους  υπαλλήλους μηχανικούς πολεοδομιών κλπ.( σε περίπτωση θανάτου να πηγαίνει η μπάλα στους κληρονόμους),  θα βάζαμε τουλάχιστον κάποια φρένα για το μέλλον. 

Ε! λοιπόν αυτά τα πράγματα ΔΕΝ πρέπει να συμβαίνουν!!!! Ε! και δεν πρέπει εμείς να συμβάλουμε για να συμβαίνουν !!!!! Είναι κρίμα που εγώ αυτή την στιγμή ΔΕΝ μπορώ να γνωρίζω σε ποια πολεοδομία της χώρας μου συνέβησαν αυτά παράξενα που περιγράφονται παραπάνω.  

Ούτε θέλω να συμβάλω, ώστε να τακτοποιηθούν τέτοιες περιπτώσεις. Θα χαιρόμουν αν έβλεπα συχνά - πυκνά και κάποια μπουλντόζα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.