Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρτιότητα γηπέδου εκτός σχεδιου και εντος ζώνης οικισμού


Recommended Posts

Συμφωνώ και για έναν επιπλέον λόγο. Η αντικειμενική αξία και ο φόρος μεταβίβασης κλπ υπολογίζεται βάσει της αρτιότητας ή μη του μεταβιβαζόμενου.

Ενώ εδώ με τέτοια δήλωση μηχανικού  πως υπολογίστηκε! 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην περιπτωση που δεν εχει μεταγεγραμμενο συμβολαιο, θα ζητησει προηγουμενως  βεβαιωση οικοδομησιμοτητας,

προσκομίζοντας οσα στοιχεια εχει στα χερια του.

[και τι θα πουμε  για τον μηχανικο που ήδη  βεβαιωσε  πριν χρονια  "οικοδομησιμοτητα αρτιοτητα"   με  βαση  την εγκ. 7/92 του  Κατσιγιαννη,

αλλα μετα απο καποια χρονια, το 2008, ανακαλυψαν οτι οι Δημοι δεν εχουν δικαιωμα τετοιων βεβαιωσεων...]

 

Link to comment
Share on other sites

Οι συμβ/φοι το υπολογίζουν με το έντυπο ααγης. Το τρίτο μέρος του εντύπου που αφορά την αξία δυνατότητας περαιτέρω αξιοποίησης το συμπληρώνουν κανονικά αφού δεν αναγράφεται πουθενά ότι το γήπεδο είναι μη οικοδομήσιμο. Στα χέρια μου έχω αρκετά συμβόλαια που μνημονεύουν αντίστοιχο λεκτικό δήλωσης ν. 651/77 (περιπτώσεις χρησικτησίας ή άτυπης δωρεάς  χωρίς τίτλο που δεν μπορεί να αποδειχθεί χρόνος δημιουργίας γηπέδου) και η αντικειμενική έχει υπολογιστεί μια χαρά από τη συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, tetris said:

Ο (σοβαρός) μηχανικός ΔΕΝ κάνει υποθέσεις, ούτε ρίχνει το μπαλάκι αλλού. Ελέγχει, και υπογράφει με υπευθυνότητα. 

Η δήλωση 651/77 πρέπει να είναι σαφής. 

 

10 ώρες πριν, nbr said:

Ο μηχανικός που υπογράφει πρέπει να κάνει έρευνα.

Σε αυτή την περίπτωση ερευνάς, με την βοήθεια των ιδιοκτητών ή και δικηγόρου, αν το εξεταζόμενο γήπεδο είχε τα ίδια γεωμετρικά χαρακτηριστικά και τον Απρίλιο του 1977, όπως ο νόμος ορίζει. 

Αν λοιπόν δεν βρεθούν αυτά τα στοιχεία, το αποτέλεσμα είναι! "δεν είναι οικοδομήσιμο".

Τι θα πει πως αυτά ΘΑ προσκομιστούν αργότερα,  όταν μπει φάκελος για Ο.Α. στην πολεοδομία?? Ή υπάρχουν  αυτά "τα κετάπια"  ή δεν υπάρχουν. 

 

Ορθότατα!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, tetris said:

Εντελώς λανθασμένη δήλωση (το έχω γράψει κατ' επανάληψιν)

Ο (σοβαρός) μηχανικός ΔΕΝ κάνει υποθέσεις, ούτε ρίχνει το μπαλάκι αλλού. Ελέγχει, και υπογράφει με υπευθυνότητα. 

Η δήλωση 651/77 πρέπει να είναι σαφής. 

Είναι προφανές ότι, στη συγκεκριμένη περίπτωση, είτε βαριόταν να ελέγξει, είτε θέλησε να πουλήσει εκδούλευση στον πελάτη.

Η μόνη λύση για την περίπτωσή σου, είναι η δικαστική απόφαση (όπως έχουμε περιγράψει επανειλημμένως)

 

Πως βγαίνει η δικαστική απόφαση; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα. Έχω μία περίπτωση σε εκτός σχεδίου εντός ζώνης 3.200 τ.μ. που ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο ως προ του 77. Κάποια στιγμή εγκρίθηκε ΣΧΟΟΑΠ, το οποίο μέχρι την πολεοδόμηση έχει όριο αρτιότητας και κατάτμησης για τον τομέα μου 4.000 τ.μ. και στις μεταβατικές διατάξεις λέει ότι εφαρμόζονται οι όροι δόμησης του ΠΔ 270 εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στον τομέα. Καταλαβαίνω ότι καταργήθηκε η παρέκκλιση, όμως είδα στο παραδίπλα αγροτεμάχιο με ίδιο εμβαδό να έχει εκδώσει οικοδομική άδεια και να έχει λάβει βεβαίωση αρτιότητας οικοδομησιμότητας από την οικεία πολεοδομία. Πως γίνεται αυτό? Έχει κανείς καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι:

Eγω θα ξεκινουσα απο το αρθρο 32 του 4759.

Εισαι   σε περιοχη ΣΧΟΟΑΠ, αρα πας με τις αντιστοιχες πολεοδομικες  διαταξεις.

[αλλως, οπως λεει το 32,  θα πηγαινες με το Δ 538 και Δ270 και μονον εφοσον οι διαταξεις του δεν ερχονταν σε αντιθεση με το παρον αρθρο 32  και εκ του λογου αυτου δεν πας ουτε στο αρθρο 40]

Ισχυουν οι παρεκκλίσεις του ΣΧΟΟΑΠ.

[Ειχαν πεί οτι θα εξέδιδαν και σχετικη διευκρινιστική εγκυκλιο, αλλα δυσκολευονται "λιγακι" να καταλαβουν τι εγραψαν...]:-D

Το δικο σου ΣΧΟΟΑΠ καταργησε τις παρεκκλίσεις

ή ορισε "απο τωρα και μετα οριο κατατμησης και οικοδομησιμοτητας 4.000 τμ;;;

Ρωτησες την ΥΔΟΜ;

Ειδες την αδεια του διπλανού;

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, OLINAPAL said:

... Πως γίνεται αυτό? Έχει κανείς καμία ιδέα?

Στην Ελλάδα είμαστε. Μην το ξεχνάς. Τρία είναι τα βασικά σενάρια. Είτε δεν κατάλαβαν τι βεβαίωση του έδωσαν, είτε υπήρξε συναλλαγή, είτε το όμορο "ξεχείλωσε" μέχρι τα 4 στρεμ.

Δες την άδεια του διπλανού, και τα λέμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, dimitris GM said:

 

Το δικο σου ΣΧΟΟΑΠ καταργησε τις παρεκκλίσεις

ή ορισε "απο τωρα και μετα οριο κατατμησης και οικοδομησιμοτητας 4.000 τμ;;;

Ρωτησες την ΥΔΟΜ;

Ειδες την αδεια του διπλανού;

 

Καλημέρα.

Το δικό μου ΣΧΟΟΑΠ γράφει "Μέχρι την πολεοδόμηση καθορίζονται: Κατώτατο όριο κατάτμησης και αρτιότητας 4.000 τ.μ.."

Την ΥΔΟΜ δεν τη ρώτησα γιατί πρώτα θέλω να καταλάβω τι παίζει, μη γίνει κανένα μπάχαλο. Την άδεια την είδα. 

 Στο φύλλο της άδειας εκεί που λέει "Εγκρίσεις"  έγραφε "βεβαίωση αρτιότητας οικοδομησιμότητας από την πολεοδομία.........". 

Επίσης είδα ότι το εμβαδόν του τεμαχίου ήταν 3.100 τ.μ.. Άρα δεν έγινε κάποια συνένωση για απόκτηση αρτιότητας...

Link to comment
Share on other sites

Τότε, ζήτα κι εσύ βεβαίωση αρτιότητας, και βάλε στα συνημμένα αντίγραφο της άδειας του όμορου.

Αν σου κάνουν τους δύσκολους, μην ψαρώσες.   

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.