Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα γηπέδου εκτός σχεδιου και εντος ζώνης οικισμού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντός ζώνης γήπεδο με επιφάνεια μικρότερη των 2000 τ.μ δεν θα ήταν άρτιο.

Αν εννοείς για γήπεδο επιφάνειας μικρότερης των 2.000 τ.μ (από 1200 μέχρι 2.000) , άρτιο κατά παρέκκλιση σύμφωνα με την παρ.2β του άρθρ. 1, ισχύει ο τύπος που ανέφερες.Για κατά παρέκκλιση γήπεδο επιφάνειας από 750 μέχρι 1200 τ.μ ισχύει ο τύπος {100+ [(Ε-750)/9]}

Για γήπεδο 3650 τ.μ. εντός ζώνης 500 μ. η δόμηση είναι 200 τ.μ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα συνάδελφοι,έχω ένα αγροτεμάχιο εκτός ορίων οικισμού αλλά εντός ζώνης και έχω πρόσβαση σε αγροτικό δρόμο,το αγροτεμάχιο ειναι 3250 τ.μ.,είναι πριν το ΠΔ του 77 αλλά τα ΦΕΚ που έχω διαβάσει δεν αναφερουν κάτι για πρόσωπο ή βάθος.ισχύει κάτι άλλο η μας καλύπτει μόνο η επιφάνεια;

Link to comment
Share on other sites

ότι αναφέρεται στο άρθρο 1 παρ. 2. του ΠΔ/24-5-85 (ΦΕΚ-270/Δ/31-5-85)

Κατά παρέκκλιση από την προηγούμενη παράγραφο θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα γήπεδα:

α) Τα κείμενα εντός της ζώνης των πόλεων, κωμών, και οικισμών, τα οποία είχαν κατά την 24-4-77 ημέρα δημοσίευσης του από ΠΔ/5-4-77 (ΦΕΚ-133 Δ') ελάχιστο εμβαδόν 2000 μ2.

 

Σε καλύπτει η επιφάνεια 3250>2000 τ.μ. Καμία άλλη προυπόθεση όσο αφορά στοιχεία γηπέδου.Εξετάζεις όμως τις υποχρεωτικές πλάγιες αποστάσεις για την οικοδομησιμότητα καθώς και αν υπάρχουν τυχόν δυσμενέστερες διατάξεις από ΣΧΟΟΑΠ, περιοχές νατούρα κλπ με τις διατάξεις των οποίων καταργούνται οι παρεκκλίσεις στα εκτός οικισμών γήπεδα. Εννοείται ότι πρέπει να διαπιστώσεις ότι το γήπεδο προυφίσταται της 24-7-77 ως έχει σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σας,,,, όλα όσα μου αναφέρετε τα έπραξα εκτός από τις πλάγιες αποστάσεις που αναφέρετε. Το αγροτεμάχιο έχει πλάτος 40 μέτρα αλλά υπάρχει κτίσμα (υπόστεγο) από λαμαρίνα το οποίο καταπατεί το διπλανό αγροτεμάχιο. Το τοπογραφικό είναι για τακτοποίηση. Οι πλάγιες αποστάσεις που αναφέρετε είναι οι αποστάσεις που πρέπει να έχει το κτίσμα από τα όμορα αγροτεμάχια; Αν ναι τότε στην περίπτωση αυτή της καταπάτησης είναι άρτιο αλλά μη οικοδομήσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Η τακτοποίηση αυθαιρέτου με το ν. 4014 είναι κάτι τελείως διαφορετικό από την αρτιότητα και την οικοδομησιμότητα του γηπέδου. Οι πλάγιες αποστάσεις ελέγχονται για να διαπιστώνουμε, σε σχέση με το σχήμα ενός γηπέδου αν αυτό μπορεί να οικοδομηθεί. Στη περίπτωση των κατά παρέκκλιση άρτιων, εντός ζώνης η απόσταση αυτή είναι 5 μ. Το λαμαρινοσκεπές υπόστεγο, όπως αναφέρεις καταπατά τα όρια του γηπέδου που κάνεις την αποτύπωση. Αυτό φαντάζομαι στο υπέδειξε ο ιδιοκτήτης ότι συμβαίνει. Εσύ θα πρέπει να του ζητήσεις να σου προσκομίσει συμβόλαιο ή συμβόλαια (αν έχουν υπάρξει μεταβιβάσεις στο παρελθόν) για να διαπιστώσεις την ύπαρξη του γηπέδου πριν την 24-7-77. Σε ενδιαφέρει να μην έχει προκύψει από κατάτμηση ή συνένωση μετά την κρίσιμη ημεροχρονολογία. Στο υπόμνημα του τοπογραφικού θα βάλεις τον ιδιοκτήτη να υπογράψει στη δήλωση υλοποίησης ορίων. Βέβαια το σωστό είναι παρουσία και των δυο όμορων να γίνεται το τοπογραφικό και να μπουν τα ορόσημα αλλά υποθέτω πως δεν θα πρέπει να έχουν καλές σχέσεις οι γείτονες αφού ήδη μίλησες για καταπάτηση.

Θέματα για τακτοποίηση αυθαιρέτων με ν. 4014 και για πρόχειρες κατασκευές, όπως μοιάζει να είναι το κτίσμα που περιγράφεις, θα βρεις κάνοντας αναζήτηση στο φόρουμ.

Αν είναι η πρώτη σου δουλειά θα ήταν καλό να συμβουλευτείς κάποιο έμπειρο μηχανικό της περιοχής σου.

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου ανατέθηκε να κάνω το τοπογραφικό, την τακτοποίηση την κάνει άλλος μηχανικός,η καταπάτηση γίνεται από τον πελάτη μου σε ένα διπλανό αγροτεμάχιο και το είδα μετά την αποτύπωση που έκανα. νομίζω πως κατάλαβα το τι γίνεται και τι πρέπει να γράψω για να είμαι κατοχυρωμένος εγώ,

όσο αφορά τα συμβόλαια ο ιδιοκτήτης δεν τα έχει στα χέρια του διότι όταν έγινε η διανομή το 1929 δεν έκανε κανείς αίτηση για να βγει ο τίτλος όμως κατάφερα και πήρα ένα έγγραφο από την τοπογραφική υπηρεσία που μου αναγράφει ότι το τεμάχιο δόθηκε το 1929 αργότερα μπήκε σε αναμόρφωση του 1962 και τέλος το συμπεριέλαβαν στον αναδασμό του 1970 ως τεμάχιο εκτός αναδασμού, διατήρησε έκταση και σχήμα ίδιο από την αρχική και οριστική διανομή, νομίζω πως είναι πολύ μπερδεμένη η κατάσταση αλλά εν τελη θα βγάλω άκρη. σε ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Και όλη αυτή η δουλειά τώρα, έλεγε συνάδελφος πως αξίζει να πληρωθεί 150€ (την περίοδο που ο Σήφουνας είχε ανακαλύψει πως κάνεις τοπογραφικά με το κινητό!!!)

Τι να πεις γαμώτο μου.

Συγνώμη για το εκτός θέματος....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eπειδή το τοπικ έχει γενικό τίτλο, κάνω εδώ την ερώτηση.

 

Εχω γεωτεμάχιο, εκτός σχεδίου, εντός ζώνης, με εμβαδόν 1985 τ.μ. (κληροτεμάχιο, με τίτλο 1985 τ.μ.).

 

Για 15 τ.μ. δεν ειναι άρτιο και οικοδομήσιμο...Εχει σχήμα τραπεζίου, με 3 απο τις 4 πλευρές αναγραφόμενες στο χάρτη.

 

Μπορεί να γίνει κάποιο...stretching ;

Link to comment
Share on other sites

Και πώς να γίνει το...τέντωμα?

Η μόνη λύση είναι να αφήσεις το στοχοφόρο νυστικό για 15 μέρες και να βγείτε για μέτρηση όταν θα φυσάει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.