Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ανασύσταση φακέλου ή εξαίρεση από κατεδάφιση


Recommended Posts

Την ίδια απορία φίλε μου την έχω και εγώ . Θέλω να τακτοποιήσω το υπόγειο μίας οικοδομής στην οποία λόγω παλαιότητας έχουν χαθεί τα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας. Ο 3843/2010 σε τέτοιες περιπτώσεις ζητά ανασύσταση φακέλου. Τι χρειάζεται και με τις αμοιβές τι γίνεται; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και εδώ η ίδια απορία...

 

Θέλω να τακτοποιήσω μια σοφίτα αλλά ο φάκελος έχει χαθεί.

 

α) Κάνω τη πάπια και με σχέδια του ιδιοκτήτη το τακτοποιώ ή θα δημιουργηθεί πρόβλημα αφού καταθέσω την αίτηση;

β) Αν δε γίνεται έτσι τι κάνουμε μετά; Διάβασα το ΦΕΚ για την ανασύσταση φακέλου η οποία είναι ευθύνη της πολεοδομίας αλλά διάβασα σε μερικά θέματα εδώ να την κάνει ο μηχανικός του ιδιοκτήτη. Τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

αν τα σχεδια του ιδιοκτητη ειναι η σειρα των αρχειων της εγκεκριμενης αδειας με σφραγιδες πολεοδομιας τοτε μπορεις να πας φωτοτυπιες απο αυτην την σειρα για τακτοποιηση με σημειωση στην δηλωση του ιδιοκτητη οτι τα σχεδια ειναι απο την δικη του σειρα !!

Link to comment
Share on other sites

Ή μπορείς να πας μια φορά τις φωτοτυπίες μαζί με τα σχέδια που έχει ο ιδιοκτήτης για να σου θεωρήσουν τις φωτοτυπίες και μετά να συνεχίσεις.

 

Όσο για το β) ανέφερα ότι δύναται η πολεοδομία να ζητήσει την οποιαδήποτε συνδρομή ώστε να ανασυσταθεί ο φάκελος. Η ανασύσταση βέβαια αφορά κατά κύριο λόγο τοπογραφικό και αρχιτεκτονική μελέτη γιατί στα υπόλοιπα πολλά στοιχεία δεν είναι δυνατόν να ταυτοποιηθούν. Για παράδειγμα μπορεί στην στατική μελέτη να έχει οπλισθεί η πλάκα με Φ8/10 ή με Φ10/14, χωρίς κανένα από τα 2 να είναι λάθος.

 

Πάντως σε δική μου περίπτωση ο διευθυντής της πολεοδομίας μου είπε επί λέξη ότι αν θέλει ο ιδιοκτήτης να τελειώνει γρήγορα με την ανασύσταση τότε μπορεί να μου αναθέσει την αποτύπωση του κτηρίου και τον έλεγχο με τον τότε ΓΟΚ. Η δε αμοιβές υπολογίζονται με αποτύπωση αρχιτεκτονικών.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κι αν δεν γίνει αποτύπωση...μπορεί να γίνει ανασύσταση?

Αν ναι, αφού δεν θα υπάρχει αμοιβή αποτύπωσης, μήπως υπάρχει αμοιβή για την διαδικασία της ανασύστασης αποκλειστικά?

Έχω μια αντίστοιχη περίπτωση τακτοποίησης υπογείου. Δεν υπάρχει κανένα σχέδιο πολεοδομίας, ούτε καν στέλεχος αδείας, παρά μόνον σχέδια του συμβολαιογράφου (χωρίς σφραγίδα πολεοδομίας, χωρίς πινακάκια). Στα σχέδια αυτά περιλαμβάνονται μόνο κατόψεις ορόφων-υπογείου-δώματος, πίνακας χιλιοστών και ένα σκαρίφημα/τοπογραφικό πολύ πρόχειρο..

Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες και συνυπεύθυνοι στο ότι δεν έχουν κανένα απολύτως αντίγραφο δεν δέχονται να ανακατευτούν αφού δεν τακτοποιούν τίποτα προς το παρόν..

Συνεπώς θα πρέπει να το καπελωθεί η πελάτισσά μου. Ποιος είναι ο πιο ανώδυνος τρόπος να ξεμπερδέψουμε? Ο διευθυντής πολεοδομίας πειραιά μου είπε να φέρω ότι έχω για την ανασύσταση, να κάνω παράλληλα την τακτοποίηση με αυτά που έχω και να το πάμε παράλληλα...και βλέπουμε.

Για την τακτοποίηση δεν πρέπει να κάνω αποτύπωση έστω του υπογείου που με αφορά, μιας και το σχέδιο που έχω δεν είναι διαστασιολογημένο??

ουφ...!!heeelo!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.