Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ένωση κορφιά σε portal frame


 
belbos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ok άρα διαφωνούμε καταρχήν στο αν θλίβεται η εφελκύεται η κάτω ίνα.

Εγω pappos έχω την αίσθηση (μπορεί να κάνω και λάθος γιαυτό ρωτώ) πως καθώς το ζύγωμα φορτίζεται ομοιόμορφα απο πάνω

τείνει να "ανοίξει" στη διεύθυνση του πλαισίου.

Συνεπώς και αν θεωρήσουμε το ακραίο παράδειγμα μιας ευθύγραμμης αμφιαρθρωτής δοκού διαπιστώνουμε οτι η κάτω ίνα εφελκύεται.

Link to comment
Share on other sites

Με ανοιχτό στέγαστρο και κοντά στην θάλλασα μπορείς να βγάλεις και άνω απο 250 kgr/m2 άνεμο προς τα πάνω, σύμφωνα με τον EC1.

 

Οι περιπτώσεις φορτίσεων είναι πάρα πολλές για να βγάλεις ρετσέτες. Συμμετρικές βίδες ,ενίσχυση και υπολογίζεις μια φορά την ακαμψία της σύνδεσης και καθαρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω pappos έχω την αίσθηση (μπορεί να κάνω και λάθος γιαυτό ρωτώ) πως καθώς το ζύγωμα φορτίζεται ομοιόμορφα απο πάνω

τείνει να "ανοίξει" στη διεύθυνση του πλαισίου.

Άρα που θα αστοχήσει πρώτα η σύνδεση...από πάνω δεν θα αστοχήσει...εκεί δεν βάζουμε και τους κοχλίες ? Η ενίσχυση δεν είναι υποχρεωτικό. Αν έχεις μέλη μεγάλα δεν θα σου χρειαστεί. Αν πάλι έχεις μέλη μικρά μπορείς να δοκιμάσεις στα πλαίσια του κανονισμού (δεν μπλέκω την περίπτωση J του EC3, T1 δηλαδή δεν έχεις παραμόρφωση και για να το επιτύχεις αυτό επιλέγεις μεγάλο πάχος μετωπικής πλάκας) τον αριθμό κοχλιών και την διάταξη. Ενίσχυση αν χρειαστεί, δεν είναι ανάγκη να βάλεις. Έχεις πολλές επιλογές.

 

http://www.stahlbau.tu-darmstadt.de/media/fachgebiet_stahlbau/pdf/allgemeine/grundlagen_plastisch_1.pdf

 

Επίλυση Πλαστική-Πλαστική, δεν θυμάμαι κάποιος ρώτησε...

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει όμως "θα αστοχήσει πρώτα"? Μεταλλικές είναι δεν είναι beton και μπορούν να αναλάβουν εξίσου καλά εφελκυσμό και θλίψη ενώ εδώ πρόβλημα λυγισμού δεν υπάρχει!

 

Αν όμως εννοείς πως θα παραμορτφωθεί η ένωση νομίζω ότι τείνει να ανοίξει το κάτω τμήμα της...

Link to comment
Share on other sites

Άρα που θα αστοχήσει πρώτα η σύνδεση...από πάνω δεν θα αστοχήσει...εκεί δεν βάζουμε και τους κοχλίες ? Η ενίσχυση δεν είναι υποχρεωτικό. Αν έχεις μέλη μεγάλα δεν θα σου χρειαστεί. Αν πάλι έχεις μέλη μικρά μπορείς να δοκιμάσεις στα πλαίσια του κανονισμού (δεν μπλέκω την περίπτωση J του EC3, T1 δηλαδή δεν έχεις παραμόρφωση και για να το επιτύχεις αυτό επιλέγεις μεγάλο πάχος μετωπικής πλάκας) τον αριθμό κοχλιών και την διάταξη. Ενίσχυση αν χρειαστεί, δεν είναι ανάγκη να βάλεις. Έχεις πολλές επιλογές.

 

Τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό αρκεί να βάλεις ημιάκαμπτη σύνδεση όταν χρησιμοποιείς λίγους κοχλίες χωρίς ενισχύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το λάθος μήκος της ενίσχυσης μπορεί να οδηγήσει σε φαινόμενα τοπικού λυγισμού.

 

Τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό αρκεί να βάλεις ημιάκαμπτη σύνδεση όταν χρησιμοποιείς λίγους κοχλίες χωρίς ενισχύσεις.

Άρα μεγάλο πάχος μετωπική πλάκας...

Link to comment
Share on other sites

Μη φεύγουμε απο το θέμα. Η κάτω ίνα εφελκύεται η θλίβεται για συνήθη φόρτιση ίδιου βάρους και χιονιού?

Οι κάτω κοχλίες θα φάνε το ζόρι.

 

ΑΣΚΗΤΗ σίγουρα ανοιχτό παραθαλάσσιο στέγαστρο δεν είναι συνηθισμένη περίπτωση.

Ας επικεντρωθούμε πρώτα στα συνήθη και βλέπουμε για τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.