Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ένωση κορφιά σε portal frame


 
belbos

Recommended Posts

Ανάλογα την ροπή Μy. Αν η ροπή θλίβει την κάτω ίνα εφελκύει την άνω, αν η ροπή My θλίβει την άνω ίνα εφελκύει την κάτω...

 

aaaga.png

 

Και εννοείται ποιος συνδυασμός είναι ο δυσμενέστερος. Σας είπα θέλω από περιέργεια να δω τα φορτία (ή ευκολότερα ακόμα δώστε μου τις ροπές...για να δούμε τι βγαίνει...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pappo δεν υπάρχει ανάλογα κατα τη γνώμη μου. Ο φορέας και η φόρτιση είναι δεδομένη.

Υπο τις συγκεκριμένες συνθήκες γεωμετρίας (τυπικό πλαίσιο) και φόρτισης με προφανώς δυσμενέστερη φόρτιση τα (1,35(G + Q + ...) η κάτω ίνα του κορφιά τείνει να ανοίξει ή να συμπιεστεί?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ είναι γενικά ο κανόνας αυτό που λέει ο panos. Αναλυτικά αποτελέσματα δεν έχω βγάλει ακόμα. Ενδεικτικά όμως αυτά που είδα είναι όπως το διάγραμμα ροπών του Leonardo.

 

Για να θλίβεται η κάτω ίνα πρέπει να έχουμε το στέγαστρο που περιέγραψε ο Ε ΑΣΚΗΤΗΣ ή κάτι άλλο ακραίο. Δεν γίνεται διαφορετικά! Όπως και να εχει όμως θα το ψιλιαστούμε από πρίν και θα σχεδιάσουμε κατάλληλα τον κόμβο.

 

τείνει να ανοίξει ή να συμπιεστεί?

 

να ανοίξει αφου εφελκύεται τότε... (1.35g + 1.50q + χιόνι κλπ)

 

Νομίζω ότι το εξαντλήσαμε ε ?

Link to comment
Share on other sites

Μη φεύγουμε απο το θέμα. Η κάτω ίνα εφελκύεται η θλίβεται για συνήθη φόρτιση ίδιου βάρους και χιονιού?

Οι κάτω κοχλίες θα φάνε το ζόρι.

 

ΑΣΚΗΤΗ σίγουρα ανοιχτό παραθαλάσσιο στέγαστρο δεν είναι συνηθισμένη περίπτωση.

Ας επικεντρωθούμε πρώτα στα συνήθη και βλέπουμε για τα υπόλοιπα.

 

Συνάδελφοι το 250 kgr/m2 είναι ακραίο αλλά το 100 κγρ/μ2 που μπορεί να αναπτυχθει δεν είναι ακραίο. Σε μια στέγη με max ιδιο Βάρος 25 kgr/m2 και ακόμα 15 kgr/m2 panel υπάρχει φόρτιση προς τα πάνω (1.00 D.L+1.00G+1.50 Wup)

 

Γιαυτό επιμένω συμμετρική σύνδεση (για συμμετρική ακαμψια) και άρα σωστά βέλη απο το μοντέλο, και οχι να ψαχνουμε που εφελκύεται.

 

Αυτή είναι η πιο σύνηθης περίπτωση: Συμμετρική σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το 250 kgr/m2 είναι ακραίο αλλά το 100 κγρ/μ2 που μπορεί να αναπτυχθει δεν είναι ακραίο. Σε μια στέγη με max ιδιο Βάρος 25 kgr/m2 και ακόμα 15 kgr/m2 panel υπάρχει φόρτιση προς τα πάνω (1.00 D.L+1.00G+1.50 Wup)

 

Γιαυτό επιμένω συμμετρική σύνδεση (για συμμετρική ακαμψια) και άρα σωστά βέλη απο το μοντέλο, και οχι να ψαχνουμε που εφελκύεται.

 

Αυτή είναι η πιο σύνηθης περίπτωση: Συμμετρική σύνδεση.

 

 

Ναι αλλά δεν είναι πάντα ίδιες οι ροπές.

Υπάρχει περίπτωση χιόνι + μόνιμα + άνεμος πίεση να είναι μικρότερος από μόνιμα + άνεμος υποπιεση..οπότε αριθμητικά μπορεί να προκύψουν περισσότεροι κοχλίες επάνω. Άλλο τι θα βάλεις

Link to comment
Share on other sites

Συφωνώ γενικά με συμμετρικές ενώσεις αλλά πολλές φορές είναι χρήσιμο να ξέρουμε που "πονάει" η κατασκευή (όπως έλεγε χαρακτηριστικά ένας καθηγητής μου) έτσι ώστε να δώσουμε την πρέπουσα σημασία αλλά

και να έχουμε το λεγόμενο στατικό αισθητήριο που με τους ευρωκώδικες και τους πηγαιοκώδικες (χιούμορ) τείνουμε να ξεχάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.