Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μουζούρι σπόρου - Τουρκικό στρέμμα, ξάι ή ξάγι


Recommended Posts

Καλημέρα,

Το θέμα αυτό το δημοσιεύω γιατί μου φάνηκε πολύ αστείο.

Ήρθε από τη ΡΑΕ επιστολή για συμπληρωματικά στοιχεία για φωτοβολταϊκό πάρκο. Παραθέτω αυτολεξεί:

 

"Βεβαίωση από πολιτικό μηχανικό ή άλλο αρμόδιο όργανο, από την οποία να προκύπτει σε πόσα τ.μ. αντιστοιχεί ένα μουζούρι σπόρου (μονάδα μέτρησης εκτάσεως που αναγράφεται επανειλημμένα στο ανωτέρω συμβόλαιο"

 

Και ρωτώ εγώ:

1) ΠΟΥ να ξέρω πόσο είναι το μουζούρι σπόρου; Είναι μονάδα μέτρησης του '42. Εμπειρική και ίσως ντόπια της ανατολικής Κρήτης

2) ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ έχει αφού το νεότερο τοπογραφικό του γηπέδου αναφέρει την έκταση ως 4 στρέμματα;

 

Απ'ότι φαίνεται από τον τίτλο 1 μουζούρι πρέπει να είναι ~2 στρέμματα.

Αναφέρονται και οι μονάδες

εργάτης !!!

οκά σπόρων

 

Ελπίζω να σας φανεί κι εσάς αστείο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μουζούρι = Μονάδα μέρτησης όγκου

 

"Για την αποστράγγιση του κάμπου του Οροπεδίου Λασιθίου, που λόγω της

μακράς απαγόρευσης κατοίκησης και καλλιέργειάς του είχε βαλτώσει, ανοίχθηκαν με δαπάνες του Ενετικού κράτους οριζόντια και κάθετα χαντάκια που κατέληγαν στο Χώνο τις λεγόμενες “Λίνιες”. Ετσι ο κάμπος χωρίστηκε σε 659 μεγάλα τετράγωνα τα λεγομένα “Βουδέες”. Κάθε Βουδέα είχε έκταση 30 μουζουριών σπόρου (Μουζούρι = μονάδα χωρητικότητας δημητριακών). Το βάρος του κυμαίνεται. Από τις 659 βουδέες

οι 323 διανεμήθηκαν δωρεάν στους Ναυπλιώτες και Μονεμβασιώτες σαν αποζημίωση των περιουσιών που άφησαν εγκαταλείποντας την πατρίδα τους, με την υποχρέωση να παραδίδουν στους φορατζήδες Ενετούς που διέμεναν στου Μόρο και στους Μαγατζέδες το ένα δεύτερο της σοδειάς τους. Αυτό το πληρώνονταν προς 8 γαζέτες το μουζούρι.

Την υπόλοιπη έκταση των 336 βουδέων την ενοικίαζαν σε κατοίκους των όμορων επαρχιών για μια 5ετία αντί 15-30 μουζούρια στάρι την κάθε μια. Η γη όμως εξακολουθούσε ν’ ανήκει στο Ενετικό Δημόσιο και ξαναπαχτωνόταν μετά την 5ετία. Με τον τρόπο όμως αυτό, η γη εστερείτο ορισμένων έργων υποδομής όπως για παράδειγμα η διάνοιξη χαντακιών περιμετρικής των χωραφιών για την καλύτερη αποστράγγισή τους και επομένως την απόδοσή τους."

<<Απόσπασμα>>

 

Συχνά τα χωράφια που τά σπερναν, τ' αποτιμούσαν σαν τόσα αξάι σπόρο ή τόσα μουζούρια σπόρο. Το αξάι ήταν σαν μικρή ψωμιέρα, στρογγυλή, στο μέγεθος της παλάμης. Το μουζούρι ήταν μονάδα όγκου.

 

Γενικά τώρα :

Το μουζούρι δεν αντιστοιχεί σε κάποιο συγκεκριμένο εμβαδό . Ανάλογα την απόδοση του κάθε χωραφιού η αντιστοιχία μουζούρι προς εμβαδό είχε διαφορετικό μέγεθος. Στην περίπτωσή σου πχ. τα 2 στρέματα είχαν παραγωγή ενα μουζούρι δημητριακών.

Παλαιά δεν τους ένοιαζε τόσο το εμβαδό του χωραφιού όσο το πόσο αυτό παράγει.

Link to comment
Share on other sites

Το απόσπασμα είναι απο το :

"Τα μετόχια του Οροπεδίου Λασιθίου επί Ενετοκρατίας"

Του Εμμ. Ν. Μπελιβάνη, συνταξιούχου δάσκαλου.

http://www.slh.gr/metoxia.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Το απόσπασμα είναι πολύ ενδιαφέρον και διαφωτιστικό.

Τι τους ενδιαφέρει στη ΡΑΕ να το μάθουν αναρωτιέμαι...

Link to comment
Share on other sites

 

Συχνά τα χωράφια που τά σπερναν, τ' αποτιμούσαν σαν τόσα αξάι σπόρο ή τόσα μουζούρια σπόρο. Το αξάι ήταν σαν μικρή ψωμιέρα, στρογγυλή, στο μέγεθος της παλάμης. Το μουζούρι ήταν μονάδα όγκου.

 

Πολύ αποτελεσματικό.

Θα μπορούυσαμε να λέμε> 'οικόπεδο 200μ2 κατοικίας ή 800μ2 ξενοδοχείου'

ή τοπογράφος 150 τοπογραφικών (ανά μήνα).

 

Νομίζω ότι ήδη οι Αμερικάνοι περιγράφουν τους άνθρωπους βάσει του μηνιαίου εισοδήματός τους.

 

Μουζούρι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα τυχαία σήμερα το παρακάτω και το προσθέτω, αν κι έχει περάσει καιρός. (http://www.asprilexi.com)

 

Το μουζούρι είναι μονάδα βάρους που χρησιμοποιείται στην Κρήτη και αντιστοιχεί:

α) σε 15 οκάδες σιταριού ή 13 οκάδες κριθαριού.

 

Παλιότερα μετρούσαν τα χωράφια και με μουζούρια. Χωράφι 3 μουζουριών σήμαινε ότι για να το σπείρουν χρειαζόταν καρπός 3 μουζουριών. Παίρνουμε το παράδειγμα μας από τα κάλαντα της Πρωτοχρονιάς από το νομό Ηρακλείου «Για πες μου Άη Βασίλη μου πόσα μουζούρια σπέρνεις; Σπέρνω σταράκι δώδεκα, κριθάρι δέκα πέντε, ταή και ρόβι δεκαοχτώ κι από νωρίς στο στάβλο.»

 

β) μέτρο βάρους αιθέριων ελαίων ίσο με 5 κυβικά εκατοστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

:shock: Γειά σας συνάδελφοι!

Υπάρχει κανείς χριστιανός (ή όχι χριστιανός) να μου πει, με πόσα τ.μ. ισούται ένα τουρκικό στρέμμα; Μήπως κατά τύχη γνωρίζετε με πόσα τ.μ. ισούται ένα ξάγι;

Ασχολούμαι συχνά με πραγματογνωμοσύνες και πάντα υπάρχει η σχετική αμφιβολία.

Ευχαριστώ πολύ

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

εγώ το ξάγι ( ή ξάι) το γνώριζα ως μονάδα μέτρησης όγκου ή βάρους... τύπου "ένα ξάι ελιές..." :roll:

 

πάντος με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα αυτο που ίσως βοηθήσει:

 

"Είναι χαρακτηριστικό ότι η διεύθυνση Δημόσιας Περιουσίας του υπουργείου Oικονομίας και Oικονομικών δέχεται εγκύκλιο του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους από το 1973 και θεωρεί ότι ένα τουρκικό στρέμμα είναι 918,672 τετραγωνικά μέτρα. Την ίδια στιγμή, αποφάσεις δικαστηρίων δίνουν διαφορετικά νούμερα, φτάνοντας να θεωρούν ότι ένα τουρκικό στρέμμα ισούται με 3.388 τετραγωνικά μέτρα"

εδώ

 

... :???:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.