Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποτυχία δοκιμίων και χρήση ρευστοποιητή-Κριτήρια συμμορφώσεως


 
acnt

Recommended Posts

Θα πρεπει να καταλάβουμε οτι εχουμε στατιστική αποκλιση λογω πειράματος (επεξεργασια δοκιμιου, κλπ) και στατιστική αποκλιση λογω σκυροδεματος. Με βαση τα παραπάνω αναλυση των τιμων της θραυσης και μόνο ειναι μη αποδεκτη και οδηγει σε προβλήματα. Θα πρεπει ο κανονισμός να μας πει την αποκλιση πειραματος. Σιγα μην το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 304
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ρωτήσω κατι απλό χωρις να εχω σκοπό διαφήμιση οποιαδήποτε εταιρίας.

Για καλύτερο αποτέλεσμα σε εμφανη επιφάνεια οικοδομής και τοιχίου περίφραξης απο άποψη λεπτομερειας εμφάνισης και υφής τι υπερ-ρευστοποιητή θα χρησιμοποιούσατε και πως; Καθώς και αν κανετε επάληψη πριν στα μπετοφόμ.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ρευστοποιητες με δυνατοτητα αυτοσυμπυκνουμενου ειναι ιδανικοί, Sikament 220. Τα μπετοφορμ εαν ειναι καινουργια τοτε θελουν επαλειψη. Σε γενικές γραμμες θα πρεπει να μπετοφορμ να βρεχονται πριν την σκυροδετηση (6-8 ωρες). βεβαια υπάρχουν και εξειδικευμενα οπως το Sika Separol FV. Το τελικό αποτελεσμα δεν ειναι μονο οπτικο αλλα ουσίας επειδη η διαπερατοτητα μειωνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.

Υπάρχουν και ειδικά μείγματα επαλείφόμενα για τα καλούπια (ξεκαλούπωμα). Μήπως όμως είναι υπερβολή;

Μήπως το sikament 163 ειναι καταλληλο για τις τελικες επιφάνειες;

Σε τι αναλογία μπαινει στην βαρέλα;

Link to comment
Share on other sites

gio είσαι λίγο υπερβολικός, επέτρεψέ μου...

Ρε συνάδελφε, ρευστοποιητή στην περίφραξη;;;

Εκτός αν ο πελάτης σου είναι ματσό ή μαζόχα...

Βάλε εκεί ένα 16/20 (και πολύ λέω) και με την ιδανική αναλογία H2O, θα βγει μούρλια!

 

Συγνώμη αν προκαλώ κάποιους με αυτό που λέω, αλλά...

 

Το παίρνω πίσω βέβαια αν το στοιχείο είναι φερον.

 

Στα καλούπια πολύ πιό σημαντικό είναι να είναι ευθύγραμμα ώστε οι ραφές παράλληλες με την στέψη του τοιχείου. Σε περιφράξεις έχω δει και κάτι κίτρινα καλούπια τα οποία τα στερεώνουν με μεταλλικές λάμες οι οποίες μένουν μέσα στην περίφραξη, προεξέχουν και μετά θέλουν κόψιμο.

 

Ελπίζψ να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Ισως να εχεις δίκιο. Ο πελατης δεν ειναι ματσο αλλα θελει το καλυτερο. Δεν νομιζω να ανεβει το κοστος τοσο πολυ για 50κυβ. Απλα δεν θελω να εχω προβλημα, εστω οπτικο, στην επιφανεια του τοιχιου της περιφραξης.

Οκ για δονητη, χτυπημα σε 20αρα κολωνα και τοιχιο αλλα δεν ξερω για το αποτελεσμα. Το σκκυροδεμα ειναι C16/20.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, μην τρελαίνεσαι... Άσε και τίποτις να στοκάρει ο μπογιατζής! Καλό κάνει!

 

Τί οπλισμό θα έχεις;

 

Πολύ περισσότερο πρόσεχε την φορά και την ομοιομορφία της σκυροδέτησης παρά τον ρεσυστοποιητή...

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν καταλαβα οτι ειναι για περιφραξη. Σαφως και δεν χρεαιζεται τιποτα απο τα παραπάνω. Για ΦΟ ΟΚ αλλ για περιφραξη? Τελος παντων εαν ειναι κοντα σε θαλασσα τοτε ασε 2 ποντους επικαλυψη. Ο δικός μου ο εργολαβος εφησε 2 χιλιοστα και τα σιδερα ειναι ολα εξω και με κοιτουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου ο εργολαβος εφησε 2 χιλιοστα και τα σιδερα ειναι ολα εξω και με κοιτουν.

 

-Επιθεωρηση

-Καθαρισμα ενανθρακωμενου σκυροδεματος

-Cerredur CD31

-Ferrogrard

-γεφυρα προσφυσης

-Mototop dynamic

 

:smile:

Link to comment
Share on other sites

ακριβως και επειδη η γυναικα μου με εχει για μεγαλο μηχανικό ξερεις ποιος θα το κάνει τον Αυγουστο που ειναι παχιες οι μυγες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.