Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποτυχία δοκιμίων και χρήση ρευστοποιητή-Κριτήρια συμμορφώσεως


 
acnt

Recommended Posts

Να αρχίσω λέγοντας "μακριά απο εμάς".

 

Σχεδόν όλοι μας όμως προσθέτουμε ρευστοποιητή στις βαρέλες στο έργο και νομίζω πως πολύ καλά κάνουμε. Σκέφτομαι όμως το εξής: αυτό δεν αλλάζει την μελέτη σύνθεσης του σκυροδέματος; Σε περίπτωση αποτυχίας των δοκιμίων, εάν πάς να ζητήσεις τα ρέστα από τον κατασκευαστή σκυροδέματος, μπορεί να βασιστεί σε αυτό το γεγονός (την προσθήκη δηλ. ρευστοποιητή στο έργο πέραν της μελέτης συνθέσεως) και να σου πεί "νίπτω τας χείρας μου"; Φυσικά δεν μιλώ για περιπτώσεις υπερδοσολογίας ρευστοποιητή (αν και πάλι αυτό δεν αλλάζει τις αντοχές του σκυροδέματος).

 

Και κάτι τελευταίο: η χρήση ποταμίσιας άμμου (κατευθείαν απο την όχθη του ποταμού), είναι θετικό για την παραγωγή σκυροδέματος ή όχι; Εγώ λέω όχι διότι σιγά μην κοιτάξει κανείς το ποσοστό υγρασίας/νερού που έχει κάθε μέρα η άμμος και ανάλογα να αλλάζει τον όγκο νερού που προσθέτει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 304
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιτόπου στο έργο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η χρήση οποιουδήποτε χημικού προσθέτου εκτός από ΥΠΕΡρευστοποιητή. Και τότε βάζει κανείς αυτόν που περιλαμβάνεται στην μελέτη σύνθεσης της μονάδας σκυροδέματος όπου αναφέρεται και η επιτρεπόμενη δοσολογία αυτού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ό,τι βγαίνει από την έξοδο της βαρέλας, υπεύθυνη είναι η εταιρία παραγωγής και διακίνησης σκυροδέματος. Για το λόγο αυτό, κάθε εταιρία κάνει ενδελεχείς ελέγχους σε ρευστοποιητές, για να καταλήξει σε αυτόν που ταιριάζει καλύτερα στο εντελώς δικό της σκυρόδεμα, και αυτόν βάζει όταν ζητηθεί. Αν, λοιπόν, αποτύχει το δοκίμιο, υπεύθυνση είναι η εταιρία σκυροδέματος.

 

Επειδή, όμως, οι εταιρίες σκυροδέματος νοιάζονται και για το κέρδος τους, ΧΡΕΩΝΟΥΝ την προσθήκη αυτή του υπερρευστοποιητή ενίοτε και λίγο ΑΚΡΙΒΑ (και καλά κάνουν, αφού έκατσαν και ψάξαν αυτόν που ταιριάζει στο δικό τους προϊόν). Για το λόγο αυτό, πολλές φορές οι εργολάβοι έρχονται με έναν δικό τους ρευστοποιητή, τον οποίο αγοράζουν από το εμπόριο φθηνότερα, και τον οποίο έχουν συνήθως δοκιμάσει παλιότερα, και τους έχει ικανοποιήσει. Ωστόσο, δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι αυτός θα δέσει με το σκυρόδεμα της συκεκριμένης εταιρίας. Ας ξέρουμε πως στο 99% των περιπτώσεων που μπετατζής καταριέται τα πρόσθετα, επειδή «πριν από 3 χρόνια έριξα 500 μέτρα πλάκα και μετά από 5 μέρες καλοκαίρι δεν είχε τραβήξει», είχε ρίξει δικό του ρευστοποιητή.

 

Για το λόγο αυτόν, αν ο κατασκευαστής ζητήσει να ρίξει δικό του πρόσθετο, ο οδηγός της βαρέλας τον βάζει επιτόπου πάντα να υπογράφει χαρτί με το οποίο αναλαμβάνει την ευθύνη ο ίδιος, και όχι βέβαια η εταιρία. Οπότε ευθύνη έχει ο κατασκευαστής (ή ιδιοκτήτης). Για αυτό, πολλές φορές ο εργολάβος ζητάει από τον επιβλέποντα να υπογράψει αυτός το χαρτί αυτό. Έτσι, και το συμφέρον του εκπληρώνει, και αποποιείται των ευθυνών. Προσωπικά ποτέ δεν υπέγραψα τέτοιο χαρτί, και ποτέ δεν πρόκειται να υπογράψω. Όποιος θέλει να ρίξει δικό του υπερρευστοποιητή, να υπογράψει και να αναλάβει τις ευθύνες του. Όπως η εταιρία αναλαμβάνει τις δικές της.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που άνοιξα το θέμα! Πιστεύω θα ακούσουμε πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα...

 

Jimmy από αυτά που λές δεν έχω βιώσει κάτι, καλώς ή κακώς. Οι εταιρίες συνήθως ρίχνουν επιβραδυντή (οπώς έχω δεί εγώ τα πράγματα) και δεν ζητάν τίποτα άλλο. Ο κατασκευαστής (που σε πολλές περιπτώσεις είναι ο μηχανικός) προτείνει και αγοράζει τον ρευστοποιητή (υπερρευστοποιητή πιό σωστά όπως λέει ο Νικόλαος Βούλγαρης). Αλλά ξέρεις τί ρευστοποιητή θα βάλουν απο την εταιρία; Συνήθως αυτοί βάζουν έναν της πλάκας για να σε χρεώσουν παραπάνω με το ελάχιστο κόστος...

Εν τέλει ο υπερρευστοποιητής κάνει την δουλειά του μέσω μείωσης του λόγου Ν/Τ ή μέσω αύξησης της τιμής καθίσεως;

Link to comment
Share on other sites

Από τα Downloads του forum "κατεβάστε" ΑΥΤΟ.

Πολύ ενδιαφέρον για ό,τι έχει σχέση με την σκυρόδετηση από την παραγωγή στο εργοστάσιο, τον τρόπο παραγγελίας, τον τρόπο λήψης δοκιμίων και συντήρησης του σκυροδέματος κ.ά.

Link to comment
Share on other sites

 

Και κάτι τελευταίο: η χρήση ποταμίσιας άμμου (κατευθείαν απο την όχθη του ποταμού), είναι θετικό για την παραγωγή σκυροδέματος ή όχι; Εγώ λέω όχι διότι σιγά μην κοιτάξει κανείς το ποσοστό υγρασίας/νερού που έχει κάθε μέρα η άμμος και ανάλογα να αλλάζει τον όγκο νερού που προσθέτει...

 

Όχι.

 

Επίσης να πω ότι παλαιότερα και ιδιαίτερα στην επαρχία έπαιρναν με αρπάγη από ποτάμια όχι μόνον την άμμο αλλά τα ΠΑΝΤΑ.

 

Με αποτέλεσμα να βλέπεις αδρανή σε beton με στρογγυλεμένες άκρες (όχι σπαστήριο δλδ). Πάρε τώρα εσύ και δες τι ιδιότητες έχει το beton αυτό.

 

Προσοχή πολύ συνάδελφοι σε παλιά κτίσματα στην επαρχία που χρησιμοποιήθηκε "μπαλάστρο" όπως το λέγανε. (πλυμμένα και στρογγυλεμένα). Προσοχή πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει ο υπερρευστοποιητής κάνει την δουλειά του μέσω μείωσης του λόγου Ν/Τ ή μέσω αύξησης της τιμής καθίσεως;

 

Η προσθήκη υπερρευστοποιητή εν γένει δεν επηρεάζει την αντοχή (τουλάχιστον όχι ιδιαίτερα). Αυτό που κάνει είναι αποκλειστικά η βελτίωση της εργασιμότητας. Οπότε υπάρχουν δύο επιλογές:

 

1. Το σκυρόδεμα έρχεται όπως έρχεται στο έργο, ας πούμε με κανονικές αντοχές, αλλά ο μάστορας ξαφνικά διαμαρτύρεται για τη χαμηλή εργασιμότητα. Τότε, αν ρίξουμε νερό, υποβαθμίζονται οι αντοχές. Οπότε ρίχνουμε υπερρευστοποιητή, ώστε να βελτιωθεί η εργασιμότητα, χωρίς να μεταβληθούν εν γένει οι αντοχές.

 

2. Αν θέλουμε να επιτύχουμε μεγαλύτερες αντοχές με χρήση ρευστοποιητή, αυτό δεν γίνεται άμεσα (ο ρευστοποιητής δεν τις μεταβάλλει), αλλά εμμέσως (πλην σαφώς): Εξ αρχής συνεννοούμαστε με το εργοστάσιο παραγωγής, το οποίο στο μίγμα που είναι να μας προσκομίσει, ΜΕΙΩΝΕΙ το νερό και το ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ με την κατάλληλη ποσότητα υπερρευστοποιητή, τόσο, ώστε τελικά η εργασιμότητα να είναι ίδια. Αλλά επειδή μειώθηκε η αναλογία Ν/Τ, έχουμε πλέον υψηλότερες αντοχές (με την εργασιμότητα στα ίδια). Άποψή μου: Δύσκολη και όχι αξιόπιστη αυτή η επιλογή αν πρόκειται για το οποιοδήποτε «γωνιακό» μαγαζί σκυροδέματος (και γενικά για μικρά έργα, όχι και απαραίτητο).

Link to comment
Share on other sites

Από τα Downloads του forum "κατεβάστε" ΑΥΤΟ.

Πολύ ενδιαφέρον για ό,τι έχει σχέση με την σκυρόδετηση από την παραγωγή στο εργοστάσιο, τον τρόπο παραγγελίας, τον τρόπο λήψης δοκιμίων και συντήρησης του σκυροδέματος κ.ά.

 

Για λόγους δεοντολογίας αναφέρω οτί οι διαφάνειες της συγκεκριμένης παρουσίασης είναι απο το βιβλίο του Ν.Μαρσέλλου: Εκπαιδευτικά σεμινάρια - Νέος κανονισμός τεχνολογίας σκυροδέματος, εκδόσεις π-systems, το οποίο δεν είδα να αναφέρεται στην παρουσίαση (που μάλιστα έχει και το λογότυπο μια εταιρίας)

Link to comment
Share on other sites

θίξατε ένα θέμα αλλά θα θίξω ένα άλλο σαν τελικός αποδέκτης προς τους μελετητές στατικούς .

ας προσέχουν λίγο περισσότερο την διάταξη και το πλήθος των οπλισμών ώστε να ελαχιστοποιείται η ανάγκη χρήσης προσθετών τα οποία πολύ σπάνια έχουν συμπεριληφθεί στην μελέτη σύνθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται πως η χρήση υπερρευστοποιητή επιτρέπεται και δεν αλλοιώνει την αντοχή του σκυροδέματος. Το θέμα μου είναι εάν ο κατασκευαστής σκυροδέματος, εφόσον έχω προσθέσει υπερρευστοποιητή στο έργο και εφόσον δεν έχει ληφθεί στην μελέτη συνθέσεως, μπορεί, μετά από αστοχία δοκιμίων, να "πιαστεί" νομικά απο αυτή την πράξη μου και να μου ρίχνει τις ευθύνες.

Από την άλλη, με την σειρά σου θίγεις ένα πολύ μεγάλο θέμα. Ως μελετητής και κατασκευαστής (δικών μου μελετών) πρέπει να σου πώ πως δεν περνάνε όλα από το χέρι του μελετητή. Τεράστιο μερίδιο σε αυτό (υπερβολικό οπλισμό) φέρουν οι αρχιτέκτονες με τα όσα σκαρφίζονται (βλ. κοντά υποστυλώματα, ικανοτικός).

Αν θές dimlyk άνοιξε ένα καινούριο topic με αυτό το θέμα(πχ.Διάταξη οπλισμού-Υπερβολικός οπλισμός). Πιστεύω πως θα έχουν πολλοί πολλά να πούνε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.