Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποτυχία δοκιμίων και χρήση ρευστοποιητή-Κριτήρια συμμορφώσεως


 
acnt

Recommended Posts

Αν κοντα σου υπαρχει Δημοσιο Εργαστηριο τοτε σου το συνιστω .

Διχως να ειναι κανονας για ολα τα κρατικα και απο δικα μου βιωματα, μην τα προτιματε!

Βεβαια, "μαγειρεμενα" αποτελεσματα μπορουν να δωσουν ολοι.

Κι επειδη το εχω δει και αυτο, ειμαι παντα πανω απο το κεφαλι τους οποτα εχω θραυση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 304
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.... Οτι εχεις προσδιορισει την συμβατικη αντοχη. Η παραγματικη αντοχη ειναι αλλο καπελο....

 

Και αυτή είναι η αλήθεια.

 

Ο μόνος τρόπος είναι να μην πετιούνται τα τυχόν καρότα που θα βγούν από τον υδραυλικό,

αλλά να τα στέλνουμε στην πρέσα.

 

Ή η ίδια η πολιτεία - και με δικά της έξοδα - να αναθέσει σε κάποια υπηρεσία της ή σε ανεξάρτητο φορέα να παίρνει δειγματοληπτικά καρότα από οικοδομές που βρίσκονται σε φάση πριν τα επιχρίσματα. Θα είχε πολύ πλάκα!!!

 

Αλλά γι' αυτό: fcd=fck/γc= fck/1.5

Link to comment
Share on other sites

Διχως να ειναι κανονας για ολα τα κρατικα και απο δικα μου βιωματα, μην τα προτιματε!

Βεβαια, "μαγειρεμενα" αποτελεσματα μπορουν να δωσουν ολοι.

Κι επειδη το εχω δει και αυτο, ειμαι παντα πανω απο το κεφαλι τους οποτα εχω θραυση.

 

Πρωτον:

Τα κρατικα εργαστηρια εχουν πιστοποιημενες μηχανες θλιψης απο την Ελληνικη Πολιτεια

Δευτερον:

Κατα τη δοκιμη εχουν δικαιωμα (αν οχι υποχρεωση )κατα τη δοκιμη να παρευρισκονται ολοι οι εμπλεκομενοι (βλ. ΚΤΣ)

Τριτον:

Μονο για ελεγχο δοκιμιων (δε λεω ληψη κ.λ.π) για ενα ισογειο γλυτωνει ο πελατης τουλαχιστον 500 Ευρω (για τιμη αναφορας ελεγχου δοκιμιου απο ιδιωτη τα 20 Ε).

Τεταρτον:

Μην απαξιωνετε τα δημοσια εργαστηρια .Τρανο παραδειγμα το ΚΕΔΕ που εχει προσφερει πραγματικα πολυ γνωση στους Μηχανικους .Η κομπινα και η πουσ.. υπαρχει παντου .

Πεμπτον-Εκτον.....

Link to comment
Share on other sites

To ΚΕΔΕ είναι ΟΚ αλλα ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα ιδιωτικά. Επίσης επειδή κάνουμε και ελέγχους οπλισμού που το ΚΕΔΕ το αργεί ή εαν είναι πάνω απο Φ20 αδυνατεί πάμε σε πιστοποιημένο ιδιωτικό. Τώρα βέβαια και ιδιωτικά με ιδιωτικά διαφέρουν στους χρόνους παράδοσης. Να βγεί η αναφορά κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ακουσε λοιπον συναδελφε ενα χαρακτηριστι παραδειγμα

Ιδιωτικο εργαστηριο πηρε καρωτα σε ιδιωτικη οικοδομη (ο ιδιοκτητης στα δικαστηρια με το μηχανικο).Το αποτελεσμα βγηκε (με την Ε7) fπ=19,65Mpa .Xωρις βασανο το κατεταξε στην κατηγορια C12/15 !!!.(C 16/20 προβλεπε η μελετη).Δε σου λεω το τι τραβηξε ο συναδελφος μεχρι να δικαιωθει .

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και η αποτυχία των κανονικών δοκιμίων που λαμβάνονται προ της σκυροδέτησης δεν συνεπάγεται αυτόματα ότι η παρτίδα είναι ελαττωματική.

 

ΚΤΣ §3.2: "Χαρακτηριστική αντοχή σκυροδέματος σε θλίψη, fck, θεωρείται εκείνη η τιμή αντοχής κάτω της οποίας υπάρχει 5% πιθανότητα να βρεθεί η τιμή αντοχής ενός τυχαίου δοκιμίου."

 

Άλλο η διασφάλιση της ποιότητας στα πλαίσια του ΚΤΣ και άλλο η απόδειξη της κατηγορίας στην οποία εντάσσεται μια παρτίδα. Δεν είναι τυχαίο ότι ο ίδιος ο ΚΤΣ είναι πολύ χαλαρός όσον αφορά στις συνέπειες της μη συμμόρφωσης.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που εχει διαβασει ξενα προτυπα:

 

Τι διαφορες υπαρχουν σε σχεση με τον ΚΤΣ....

Γενικα για τη ληψη, συντηρηση, δοκιμες, κριτηρια συμμορφωσης κτλ????

Link to comment
Share on other sites

Για την παρασκευή των δοκιμίων σκυροδέματος του έργου, ισχύουν εκτός από τις διατάξεις του Κανονισμού Τεχνολογίας Σκυροδέματος και η Προδιαγραφή (πρότυπο) ΣΚ-304 του Υπουργείου Δημοσίων Έργων.

 

Για συνθήκες συντήρησης δοκιμίων (θερμοκρασία, υγρασία) μέχρι και την ημερομηνία ελέγχου, ισχύει το πρότυπο ΣΚ-303

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΝ 206 έχει να κάνει με κατηγορίες και επικάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.