Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποτυχία δοκιμίων και χρήση ρευστοποιητή-Κριτήρια συμμορφώσεως


 
acnt

Recommended Posts

Πιστευω πως δεν προστεθηκε αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.

Παντως το μπετό ηταν καλης συναφειας και μαλιστα καποια στιγμη οι εργατες μου ζητησαν να τους αφησω να ριξουν νερο για πιο εργασιμο, πραγμα που φυσικα αρνηθηκα και συνεχισαν κανονικά.

Οι μελετες συνθεσης τις οποίες επισης εχω στα χερια μου δειχνουν οκ

Τι αλλο να υποθεσω?????

 

 

Για τα καρότα που λες, το προβλημα με τα δοκιμια αναφερεται στις πεδιλοδοκούς μου ομως.

Τα δοκίμια τοιχεια-κολώνες υπογειου δεν εχουν συμπληρωσει 28 ημερες ακομα για τα σπασω, και να δω τι γινεται οποτε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 304
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οπότε η μόνη λύση είναι το κρουσίμετρο. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο σημείο από το οποίο μπορούν να ληφθούν πυρήνες απαλλαγμένοι από οπλισμό.

 

Το σφάλμα μπορεί να οφείλεται στο μίξερ. Ίσως να μην ανέμειξε όλη την ποσότητα τσιμέντου. Πάντως είναι αξιοπερίεργο το γεγονός ότι τα μισά σου δοκίμια είναι της τάξης των 17 Mpa και τα άλλα μισά της τάξης των 24-32 Mpa. Αν όντως δεν έγινε κάποιο σφάλμα κατά τη λήψη και τη συντήρηση τότε σίγουρα δεν πρόκειται για τυχηματική παράμετρο.

Link to comment
Share on other sites

1. η αποθηκευση των δοκιμιων σε σιδερενιο βαρέλι (πολυ καλα πλυμενο ομως απο εμενα) το οποιο ειχε ρευστοποιητη (το εφεραν αυτοί), πραγμα που απεκλεισα ως λόγο για τη μειωμενη αντοχή.

Τι εννοείς; Πως το βαρέλι συντήρησης είχε μέσα ρευστοποιητή;

Δεν αναφέρεις κάτι σημαντικό: τί έγινε απο την λήψη των δοκιμίων έως την συντήρηση τους. Πού τα είχες; Χτυπήθηκαν; Ηταν κάτω από ήλιο; Μπήκαν στο βαρέλι με το νερό μετά απο 24 ώρες;

Ο οδηγός βαρέλας δεν έχει λόγο να ρίξει νερό κατά την διαδρομή. Τί τιν νοιάζει;;;;

Link to comment
Share on other sites

1. η αποθηκευση των δοκιμιων σε σιδερενιο βαρέλι (πολυ καλα πλυμενο ομως απο εμενα) το οποιο ειχε ρευστοποιητη (το εφεραν αυτοί), πραγμα που απεκλεισα ως λόγο για τη μειωμενη αντοχή.

Τι εννοείς; Πως το βαρέλι συντήρησης είχε μέσα ρευστοποιητή;

Δεν αναφέρεις κάτι σημαντικό: τί έγινε απο την λήψη των δοκιμίων έως την συντήρηση τους. Πού τα είχες; Χτυπήθηκαν; Ηταν κάτω από ήλιο; Μπήκαν στο βαρέλι με το νερό μετά απο 24 ώρες;

Ο οδηγός βαρέλας δεν έχει λόγο να ρίξει νερό κατά την διαδρομή. Τί τιν νοιάζει;;;;

 

 

To βαρέλι ειχε παλιοτερα ρευστοποιητή. Οταν μου ηρθε στην οικοδομή φυσικα ηταν αδειο. Απλα το ξεπλυνα πολυ καλα για να φυγει και η σκουρια που ειχε μεσα. Το θεωρω απιθανο εως τρελλό να ειχε ρουφηξει ρευστοποιητη το μεταλλο και να το εδωσε στα δοκιμια.

Οσο για τα δοκιμια παρθηκαν σωστα πιστευω εκτος του γεγονοτος οτι παρθηκαν με φτυαράκι οπως ερχοταν το μπετο απο τη βαρελα στην κρισσαρα της πρεσσας (απο τη χοανη της βαρελας ομως οχι απο την κρισσαρα της πρεσσας), δεν χτυπηθηκαν τουλαχιστον μεχρι να αποθηκευτουν σε σκια κατω απο δεντρα ,ακουμπηθηκαν πληρως οριζοντια πανω σε μπετοφορμ και με μπετοφρομ απο πανω και μπηκαν στο νερο αφου ξεκαλουπωθηκαν προσεκτικά στις 22 ωρες περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Συνολικά πήρες 15 δοκίμια ή δεν κατάλαβα καλά;

Οι αντοχές από τα άλλα δοκίμια;

Οι διαφορές είναι πολύ μεγάλες μεταξύ του κατώτερου 50% και του ανώτερου 50% της ίδιας παρτίδας ( ;) και εφόσον η διαδικασία λήψης τους έγινε από τον ίδιο άνθρωπο με τον ίδιο ακριβώς τρόπο κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Αγαπητοί φίλοι,

 

Σε σκυροδέτηση έγινε παραγγελία για μπετό 20/25 (18 m3). Ελήφθησαν δοκίμια και βρέθηκε οτι το μπετό της μίας βαρέλας ήταν οριακά εκτός προδιαγραφών, ενώ της δεύτερης βαρέλας υπήρχε μεγάλη απόκλειση (οριακά ήταν 16/20). Η απαίτηση σύμφωνα με την άδεια είναι για 16/20 (όμως με περιεκτικότητα σε τσιμέντο 350 kg/m3). Ωστόσο επειδή δύσκολα οι εταιρίες παραγωγής μπετού αυξάνουν την περιεκτικότητα σε τσιμέντο (το 16/20 δεν φτάνει πάνω από 250 kg/m3) και επειδή φοβόμουν για νοθεία, είχα ζητήσει να μου φέρνουν 20/25 (και πληρώνω για 20/25). Στα δελτία αποστολής και τα τιμολόγια φένεται η παραγγελία για 20/25.

 

Το ερώτημα είναι: Δεν υπάρχει ευθύνη της εταιρίας παραγωγής μπετό? Το γεγονός οτι ζητάω 20/25 και μου φέρνουν 16/20 δεν έχει καμία βαρύτητα? Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν προβλέπεται κάτι ώστε να προστατεύεται ο καταναλωτής? Δεν θα έπρεπε τουλάχιστο τα αποτελέσματα να κοινοποιούνται σε φορείς δημοσίου ώστε να επιβληθούν κάποιες κυρώσεις? Ξέρει κανείς τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις?

 

Επίσης ένα άλλο ερώτημα. Ενώ είχα ζητήσει να μου φέρνουν 20/25 ώστε να καλύπτεται η απαίτηση για τσιμέντο 350 kg/m3 με min: 300 kg/m3 (στο 16/20 η περιεκτικότητα σε μπετό ήταν max 250-270 kg/m3) παρατήρησα οτι στις αρχικές αποστολές όντως καλυπτόταν η απαίτηση αυτή. Στις τελευταίες αποστολές όμως άλλαξαν την περιεκτικότητα σε τσιμέντο (χρησιμοποιούσαν δύο ποιότητες) και η συνολική περιεκτικότητα σε τσιμέντο έπεσε περίπου στο 200 kg/m3. Καταρχήν δεν είναι ευθύνη της εταιρίας να μην τροποποιεί την παραγωγή δίχως ενημέρωση, ειδικά όταν μειώνεται η περιεκτικότητα σε τσιμέντο? Επίσης γνωρίζει κανείς αν τουλάχιστο η ελάττωση αυτή θα έχει επίδραση στη διαβρωσιμότητα της οικοδομής? Σε επικοινωνία που είχα με την εταιρία μου είπαν οτι η δεύτερη ποιότητα τσιμέντου που χρησιμοποίησαν ήταν καλύτερη και συνεπώς δεν χρειαζόταν τόσο υψηλή ποσότητα τσιμέντου? Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

 

Ευχαριστώ

Σ.

Link to comment
Share on other sites

To ερώτημα σου έχει ενδιαφέρον.. Δυστυχώς δεν θέλω να γίνουμε hotline για ιδιώτες. Διάβασε όλο το θέμα. Θα βρείς τις απαντήσεις σου και μίλα με τον μηχανικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θεωρείς ότι αδικείσαι κάνεις ό,τι κάνει κάθε πολίτης σε αντίστοιχη περίπτωση. Προσφεύγεις στη δικαιοσύνη. Για το λόγο αυτό θα πρέπει να απευθυνθείς σε δικηγόρο για να σου πει τι ακριβώς θα κάνεις από νομικής πλευράς και πόσο θα σου κοστίσει. Στη συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει να αποδείξεις α) τι παρήγγειλες, β) τι σου έστειλαν στα χαρτιά και γ) τι πράγματι παρέλαβες.

Θα χρειαστείς συμβουλή μηχανικού όπως σου είπε παραπάνω ο acnt για το (γ). Ακόμα και να μπορείς να αποδείξεις με έγγραφα το (α) και (β), είναι το μόνο εύκολο αν υπάρχουν παραστατικά-δελτία αποστολής-τιμολόγια, δεν είναι εύκολο να αποδείξεις το (γ). Η εταιρεία σκυροδέματος θα προσπαθεί να πείσει το δικαστήριο ότι δεν ελήφθησαν κατά τον προβλεπόμενο τρόπο τα δοκίμια, δε συντηρήθηκαν σωστά, δεν έγινε η θραύση τους όπως έπρεπε να γίνει και χίλια δυο. Εδώ έχεις σύμμαχο την εταιρεία που έσπασε τα δοκίμια και τον μηχανικό επιβλέποντα του έργου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.