Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποτυχία δοκιμίων και χρήση ρευστοποιητή-Κριτήρια συμμορφώσεως


 
acnt

Recommended Posts

Mα εδω δεν μιλαμε για τις περιπτωσεις που "πανε καλα".

 

Εγω μιλω για αυτο:

Είναι αδιανόητο, αλλά ακόμα και σήμερα υπάρχουν μηχανικοί οι οποίοι δεν ελέγχουν τους προμηθευτές σκυροδέματος.

το οποιο δυστυχως ειναι η κρατουσα άποψη...

Εμεις -ως ειδικοι- εχουμε υποχρεωση να κανουμε παραγγελεια εξ ονοματος του πελατη μας, αλλα... να ελένξω τον προμηθευτη;; Τι σχεση εχω με αυτον;

Το έργο θα ελένξω κι αν ο ιδιοκτητης δεν θελει να παρει δικιμια, ο μονος τροπος που μου απομενει είναι να βασιστω στα τιμολογια.

 

Σιγα μη παμε σαφαρι εναντια στον κακο προμηθευτη!

 

Ξυπνατε συναδελφοι και δειτε τι λεει ο Ροδοπουλος:

Θα βγούν οι μεγάλες εταιρίες θα χρεώνουν αδρά θα διαφημίσουν την ποιότητα, κλπ και μετά δεν θα μιλάμε για ελάχιστες. ... Το θέμα είναι οτι οι ελάχιστες θα γίνουν καπνός και θα μιλάει ο ανταγωνισμός και η διαφήμιση.

Και το κακο ειναι οτι θα ζητανε τα κερατα τους, θα μας παιρνουν όλες τις δουλειες και δουλεια -στην ποιοτητα- δεν θα κανουνε!

 

Ασε, να μην πιασουμε την άλλη περίπτωση, τον χάλυβα...

Παιρνει κανεις δοκιμια εκει να δει τι βαζει;

Στα μεταλλικα;; Πως ξερουμε τι αντοχες εχουμε;;

Και γιατι το σκυροδεμε διαφέρει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 304
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απαντώ με την σειρά και πάντα με την προϋπόθεση να μην καταντήσει λαικό δικαστήριο.

 

Λοιπον αυτό που έγινε οταν χρειάστηκε ενίσχυση είναι οτι βρέθηκε μονο ενας μελετητής να το αναλάβει και προφανώς το χρέωσε αδρά με αποτέλεσμα ο πελάτης να βρίζει τον πρώτο άσχετο. Επειδή λόγο οτι θες, δεν μπορώ να ακούω βλακείες, τον ρωτάω ποιός επέλεξε τον εργολάβο. Μου λεέι σαφώς εγω. Διαφορετικά θα με έκλεβαν!!!!

 

Ενα ανέκδοτο που μου είπε σήμερα ενας μηχανικός που στο ΕΜΠ έχει αφήσει ιστορία μιλάμε για τον δεύτερο μηχανικό που έκανε προένταση το 60 στην Ελλαδα. Ενα πελάτης ρωτάει τον μηχανικό εαν κόψω μια κολώνα πόσο στοιχίζει. Ο μηχανικούς του απαντάει 10000 δραχμές απο τις οποίες εγω θα πάρω 2000. Εαν κόψω 3 κολώνες, 15000 χιλιάδες δραχμές και εγω θα πάρω 5000. Εαν κόψω 20 απο τις 25 κολώνες? Θα κοστίσει 100000 δραχμές εγω θα πάρω τα 95000 και εσυ τα αρ...ια μου. Κύριοι αυτό είναι το engineering made in Greece. Τώρα για τις μεγάλες εταιρείες. Σαφώς θα απαιτήσουν ελέγχους και επειδή είναι μεγάλη η εταιρεία με κυριλε γραφεία και πολλούς μηχανικούς και θα πουλάνε μούρη ο πελάτης δεν θα πεί ποτέ οχι.

 

Συνεχίζω. Αίγινα, Βολος, Ροδος, Αιγιο σκυρόδεμα με βοτσαλα. Οικοδομή του 1988 (Αδεια) STI ή μελέτη StIII. Μελέτη C20/25 πραγματικό C16/20. Διακοπές σκυροδέτησης να βάζεις το χέρι σου μέσα. Η μελέτη Φ20 η πραγματικότητα Φ12. Τσέρκια ανοιχτα σε κατασκευή σχολειου του 2002. Κολυμβητήριο με αντοχή υποστυλώματος 11 και ανοιγμα 24 μέτρα. Δοκάρι 40αρι με 4 Φ8 η μελέτη 4Φ8 + 2 Φ12 ?(ή κάτι τέτοιο), πολυκατοικία στην Βουλιαγμένη που το ασανσερ όταν παέι στο υπόγειο γεμίζει νερά. Χημική διάβρωση σκυροδέματος σε κρατικό εργαστήριο κρυμμένη με γυψοσανίδα, Σουπερ μαρκετ επώνυμο κόβει κεντρικό υποστύλωμα απο πάνω 7 όροφοι. Διάβρωση όπλισης >60% κρυμμένη με φελιζολ σε σχολείο. Κοίταξε έχω δεί το τέρας απο πολύ κοντά. Εφέδρανο που λείπει απο γέφυρα. Τοιχίο με απώλεια διατομής στην τάνυση απο διάβρωση >70% και κρυμμένο με gunite, ύφασμα απο γυφτο, βλήτρα απο βγαίνουν με το χέρι, αναμονές που βγαίνουν με το χέρι, θεμελίωση κατα 70 πόντους μικρότερη απο την μία πλευρά,

Link to comment
Share on other sites

Eβαλες πολλα στο παιχνιδι τωρα και δεν θελω να πλατυασουμε.

 

Ξαναρωτω:

Ειμαστε υποχρεωμενοι να ελεγχουμε το δομικο υλικό ή να παραγγέλνουμε το σωστο;

 

Κι αν ισχυει το πρώτο, θα μου απαντησετε γιατι ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ, Ω! ΠΟΤΕ, ΚΑΝΕΙΣ στις μεταλλικες δεν παιρνει δειγμα του δομικου υλικου για να πιστοποιήσει αργότερα την "αντοχη του τελικου προϊόντος";

 

Καθηγητη, δεν θα σε αμφισβητησω, αλλα πραγματικα, μην ανάγεις ΟΛΕΣ τισ συζητησεις στο αντικειμενο σου. Αυτό το κάνει ο υδραυλικος Γιαννης. :lol:

 

YΓ. Ποτε ειναι στην συζήτηση οι καλοι μας αρχιτεκτονες όπως ο στυλοβάτης-σωτηρας achille που οταν του ειχα πει οτι η δουλεια τους διακατεχεται απο καλλιτεχνικο οιστρο, έπεσε να με φαει (κουβεντα που αποτέλεσε την απαρχή αυτης της θαυμασιας σχεσης αγαπης και μισους...) ???

 

Αλλα αν το χρώμα στο σοβατεπί είναι ok και η γυψοσανιδα σπεσιαλ, δεν πα να -τουτ- τα δoκιμια;; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κ.Ροποδουλε

 

Οι κακοτεχνιες σε κτιρια και λοιπες κατασκευες ειναι τοσα που

αν προσπαθουσαμε να τα επιδιωρθωσουμε ολα μαζι θα πτωχευαμε

μια ωρα νωριτερα. Αν περαν των κακοτεχνιων ληφθουν υπ`οψιν

οι "τραυματισμενες" απο τον χρονο κατασκευες το μονο που

μπορει να κανει κανεις ειναι να ευχεται να μην γινει σεισμος...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτας το γραφειο γυρω σου και σκέπτεσαι:

"Ο ένας λαμόγιο. Ο άλλος βλαξ. Η εταιρία (οδηγοι) για τον ---- καβάλα. Εγω που φταιω για να χασω όσα βλέπω τώρα γυρω μου;;;"

Έχεις κατηγορήσει όλο το σύστημα και έχεις βγάλει έξω μόνο τον εαυτό σου, λες και εσύ δεν είσαι μέρος του συστήματος....

Καταρχήν είμαστε μηχανικοί και βρισκόμαστε στην κορυφή του συστήματος, χωρίς εμάς δεν υπάρχει σύστημα παραγωγής οικοδομικών έργων.

Κλαίγεσαι πως νιώθεις να είσαι ο τελευταίος τροχός της αμάξης και ο υπεργολάβος καλουπατζής, ο κατασκευαστής, ακόμα και ο οδηγός της βαρέλας είναι πιο γ@μ@τοι από εσένα γιατί 1/ τα κονομάνε καλύτερα και 2/ πατάνε πάνω στον βλάκα ιδιοκτήτη - όπως λες...

Καταρχήν δεν έχεις νιώσει στο πετσί σου τι σημαίνει να είσαι ο τελευταίος στην οικοδομής, να είσαι αυτός που τρώει τις καρπαζιές στην κυριολεξία.

Η οικοδομή έχει μία ιεραρχία και εμείς είμαστε στην κορυφή.

Τι κανεις;

α) Παραιτεισαι απο την επιβλεψη;

Αν ειναι λυση αυτο κι επειδη τετοιες δουλειες ειναι το 70% τουλαχιστο των περιπτωσεων, τα παιδια σου θα πεινασουνε! Για να μην αναφερω ποσο θα σε... "διαφημίσουν" αυτοι τους οποίους άφησες...

 

β) Γίνεσαι Βέγγος και παιρνεις τα πάντα πάνω σου...

Μαλωνεις με τους παντες, δημιουργεις κακο κλιμα, εχουν τα χειροτερα να πουν για εσενα, πεινας.

 

γ) Αναλαμβανεις καποιους ελέγχους και βαζεις λεφτα απο την τσεπη σου για να γινουν ολα by the book...

Είσαι σωστός, κάνεις κάτι από τα α, β, γ

 

 

 

Και να νοιαστω εγω για τα δοκιμια;;;

Γιατι; Δινω την εντολη πανω στους ξυλοτυπους της αδειας κι ετσι είμαι ok! Ας πανε να κόψουνε το σβερκο τους και να αγοραζουνε C0.001/0.002 ασχετα αν στο τιμολογιο μιλα για C20/25...

Εσύ έτσι όπως τα λες δεν είσαι για τίποτα υπεύθυνος, αφού όλα φαίνονται στα σχέδιά σου.

Δηλαδή και με Φ12 να οπλιστεί υποστύλωμα, αφού εσύ στον ξυλότυπό σου έδειχνες Φ20, είσαι καλυμμένος!?

 

Επειδή έχω μάθει πως μάστορας χωρίς εργαλεία δεν γίνεται, ανάμεσα στον υπόλοιπο εξοπλισμό (T.S., plotter, P.C. κλπ) έχω πάρει και 7 μήτρες για δοκίμια. Είναι πολύ απλό!

Η κάθε επίβλεψη αμοίβεται με 12 - 15% του κοστολογίου του έργου. Δεν θα τσιγκουνευτούμε στην πιστοποίηση. Πρόσθεσε τα έξοδα του εργαστηρίου για την θραύση στην αμοιβή σου, ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΟΥ ΤΟ!. Συμφώνησέ το εξ αρχής. Δεν θα βάλεις, έτσι όπως το λες, τα λεφτά από την τσέπη σου Ούτως ή άλλως ένα από τα καθήκοντα του επιβλέποντα είναι αυτό ακριβώς, να πιστοποιεί. Ο ιδιοκτήτης ακριβώς αυτά περιμένει από εσένα και για αυτά πληρώνει!

Πόσο θα αντεξεις να τα κανεις όλα αυτα; Όταν θα βλεπεις τον κατασκευαστη να εχει κερδος δεκαδων χιλιάδων ευρω κι εσυ θα περιμένεις επι χρόνια τα ψιχουλα της επιβλεψης, βλέποντας όμως παράλληλα το οικοδόμημα να χρησιμοποιείται κανονικά!!!

Συνάδελφε, μήπως σε έχουν πιάσει κορόιδο? Λέω, μήπως?

Και μετά σου φταίνε οι άλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Brasco, επειδή θέλω να μαθαίνω, μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ την δική σου αντιμετώπιση στο θέμα λήψης δοκιμίων?

Ή να συμπεράνω από τα γραφόμενά σου πως αφού η αμοιβή σου (επιβλεψης) είναι στο 12% επί του κοστολογίου, αμείβεσαι με 18.000€ για μια συμβατική μονοκατοικία και έτσι αναλαμβάνεις μόνος σου το κόστος ελέγχου των δοκιμίων?

Link to comment
Share on other sites

...οσες φορες εχω πει στον εργολαβο "Αυριο θα παρουμε δοκιμια" ποτε δεν μου ειπε οχι, και φυσικα ενημερωνω και την εταιρεια παραγωγης...

 

Λήψη δοκιμίων πάντα απροειδοποίητα. Με δικό μου εργάτη, καμία σχέση με συνεργείο, εταιρία κλπ.

 

Απλά με το καλημέρα στην βαρέλα βγαίνουν οι μήτρες και ο κώνος καθίσεως.

 

Εκεί να δεις πανικό! Τα τηλέφωνα παίρνουν φωτιά, αλλά ο τσαμπουκάς κόβεται γρήγορα μόλις καταλάβουν ότι είσαι σοβαρός.

Μετά ξέρουν... ότι δεν μπορούν να ξέρουν αν θα πάρεις δοκίμια ή όχι. Προσωπικά δεν παίρνω από κάθε παρτίδα, προτιμώ να παίρνω κυρίως από τα υποστυλώματα όπου είναι σημαντικότερο και όπου η ποσότητα είναι μικρότερη... Τα υπόλοιπα με το κρουσίμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη αυτό που λες με την λήψη δοκιμίων μόνο από τα υποστυλώματα δεν μπορώ να το κατανοήσω, διότι όταν σκυροδετείς δοκούς και πλάκες τότε ένα τμήμα του σκυροδέματος αφορά και τα υποστυλώματα (κόμβοι).

Link to comment
Share on other sites

erling όλα είναι θέμα αρχικών συμφωνιών με τον εργοδότη.

Υπάρχουν περιπτώσεις που συμφωνούμε

το ίδιο το εργαστήριο να αφήνει το ξημέρωμα της σκυροδέτησης τις μήτρες και να τις παίρνει για συντήρηση την επόμενη μέρα

και να στέλνει τον λογαριασμό στον ιδιοκτήτη.

Άλλες φορές αναλαμβάνω εγώ με τις δικές μου μήτρες την ίδια διαδικασία και κάπου ενσωματώνω την όλη διαδικασία στην αμοιβή μου, διαμορφώνοντάς την ανάλογα.

Αλλά όλα είναι θέμα αρχικών συμφωνιών

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κατευθύνω τους ιδιώτες προς συγκεκριμένες εταιρίες παραγωγής που ξέρω ότι είναι σοβαρές και υπεύθυνες (εννοείται ότι δεν τίθεται θέμα συναλλαγής μεταξύ εμού και των εταιριών αυτών).

 

Πείθω τον ιδιώτη ότι η λήψη δοκιμίων εκτός από επιβεβλημένη από τον νόμο είναι και μια δικλείδα ασφαλείας για τον ίδιο.

 

Παίρνω δοκίμια χωρίς να έχω ενημερώσει από πριν την εταιρία.

 

Σταδιακά έχω αποκτήσει την φήμη "ψείρα" οπότε και οι εταιρίες ξέρουν που απευθύνονται, γιατί έχω γυρίσει βαρέλες πίσω, έχω αρνηθεί να παραλάβω και ασφαλώς την ημέρα της σκυροδέτησης είμαι ο πρώτος που πηγαίνει και ο τελευταίος που φεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.