Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποτυχία δοκιμίων και χρήση ρευστοποιητή-Κριτήρια συμμορφώσεως


 

Recommended Posts

Βλέπω τις απαντήσεις σας και σκέφτομαι το αυτοκίνητο μου που το πήγα χθες για service. Ο μηχανικός μου βρήκε ελαττωματικό air-condition. Πρέπει να κινηθεί ανάλογα αυτός κατά της εταιρίας ή εγώ;

Δεν ειρωνεύομαι κανέναν σας αλλά ειρωνεύομαι την κατάσταση...

Να σας πω τώρα πως τα όρια θράυσης ήταν όλα πάνω απο 26, με μέδο όρο 27,5 ενώ απο το κριτήριο Ε απαιτούταν 28,7... Τα ίσια δοκίμια με τις ίδιες αντοχές "περνάνε" το τεστ της 6αδας!!!! Μηπως είναι ΄λάθος να ανακατεύεις την στατιστική με τις αντοχές;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 304
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στις σοβαρες εταιρείες , αν π.χ δεν δουλευει το ΑΒΣ ή ο ΑΕΡΟΣΑΚΟΣ, ή δεν παίρνεις το αμάξι ή υπογράφεις χαρτί. Εμένα μου ελεγαν οτι θέλω τακάκια , προφανώς επειδή δεν θα κρατούσαν μέχρι το επόμενο σερβις (15000) και επειδη ήθελα να τα εξαντλήσω (5-6000χλμ) με έβαλαν να υπογράψω χσρτί.

Μην συγκρίνεις το κλιματιστικό με την αντοχή του beton. Άμα θέλεις συγκρινε το με ένα κούφωμα ή μια :D βρύση. (κάπου διάβαζα για διαφορά ευθύνης Αρχιτέκτονα και Πολιτικού...)

Link to comment
Share on other sites

...Μηπως εχει χαλασει το αρχειο της ΤΙΤΑΝ στα downloads?

Το αρχείο της ΤΙΤΑΝ στα downloads είναι ένα txt αρχείο (το αναγράφω στην "περιγραφή"). Βάζεις την κατάληξη .txt και το ανοίγεις πχ με το Notepad. Μέσα υπάρχει ο σύνδεσμος για να το κατεβάσεις από το http://mihd.net/.

 

Υ.Γ.: Δε χρειάζονται "γάτες", να ναι καλά ο ZaXoYs.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Χαρη , ευχαριστω.

 

Ερωτηση : Αυτη η διαταξη του ΚΤΣ που λεει οτι τα πιστοποιητικα ελεγχου των δοκιμιων επισυναπτονται στα συμβολαια μεταβιβασης εφαρμοζεται ?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι ιδιώτες που φυσικά δεν πρόκειται να πουλήσουν το σπίτι τους τα μαζεύουν. Ίσως μελλοντικά να χρησιμοποιηθούν

Link to comment
Share on other sites

στις περισσότερες περιπτώσεις δε λαμβάνονται καν δοκίμια!

 

Μηπως μεταξυ των αλλων δικαιολογητικων που υποβαλλονται για τελικη ρευματοδοτηση θα επρεπε να ζητειται και βεβαιωση εργαστηριου οτι εγινε ληψη και ελεγχος δοκιμιων το οποιο να αναγραφει και τα σταδια κατασκευης ? Να δουμε τοτε θα τα παιρνουν η οχι ?

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει αυτό θα τρέξω να ανοίξω εργαστήριο!

 

Ο κόσμος, όχι αδίκως, έχει άγνοια.

Οι εργολάβοι κάνουν πως δεν άκουσαν, δεν είδαν.

Οι εταιρείες σκυροδέματος λένε "μακριά από εμάς".

Το κράτος; ... Τι είναι αυτό;

Οι μηχανικοί; Πιστεύω ότι πολλοί έχουν άγνοια της απαίτησης για λήψη δοκιμίων.

Αν πάντως έπαιρναν όλοι δοκίμια, λίγες εταιρείες σκυροδέματος θα έμεναν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.