Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξυπνες Ιδέες να πάρετε τα ..."φέσια"


parist43

Recommended Posts

καθως θα διευρυνεται η οικονομική υφεση ,ενα προβλημα που ειναι μικρο σημερα θα διογκωνεται.αυτο με τα "φεσια".ειδικα στα ιδιωτικα τοπογραφικα

που ειναι μικρα ποσα δεν συμφερει να πας δικαστικα.

οποτε ας ακούσουμε εξυπνες ιδεες για το πως μπορεις να παρεις το "φεσι" που σου αφησαν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θεμα ειναι να μην δωσεις τη δουλεια αν δεν πληρωθεις πρωτα.

Δεν δουλευω μονος μου πολυ καιρο αλλα οταν ερχονται να παρουν τη δουλεια που εκανα ρωτω: Θελετε αποδειξη?

Βγαζουν πορτοφολι, γιατι αλλιως δεν παιρνουν τιποτα. Προτιμω να καθομαι απο το να δουλευω τσαμπα. Ή να πλωρωθω του Αγιου Ποτέ ανημερα.

 

Και προκαταβολη.

 

Για να παρεις πισω τα φεσια σου θες τον Ιβαν. Η μονη σιγουρη λυση. Ξερει ο zavi

Link to comment
Share on other sites

και η ιδεα της προκαταβολης δεν ειναι ασχημη.

επισης μια αλλη καλη ιδεα ειναι του ..εκβιασμου.

σχεδον ολοι εχουν και μια μικρη αυθαιρεσια στο οικοπεδο τους ,οποτε δεν θα τους αρεσε μια καταγγελια...

Μια άλλη τακτικη ειναι το ελιπές τοπογραφικο.

ξεχνας πχ τα τμ του κτισματος κλπ.

ετσι αν πη "θα περασω αυριο να σε πληρωσω ,τωρα κατι μου ετυχε και δεν εχω λεφτα" θα παρει το τοπογραφικο,αλλα οταν το παει στο συμβολαιογραφο θα τον στειλει πισω για διορθωση-συμπληρωση...

οποτε αυτη την φορα ΔΕΝ ξεφευγει.

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα ο [email protected] είχε διατυπώσει μία πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση για κάτι..........Ρώσους νομίζω!!!!!!:):):)

Αν θέλει ας μας διευκρινίσει..............................την εθνικότητα!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αστειευομουν για τον Ιβαν.

 

Ο εκβιασμος δεν ειναι υλοποιησιμη ιδεα. Το θεμα ειναι να πληρωθεις αναιμακτα. Θελει τεχνη δυστυχως. Και αν δεν παθεις μαλλον δεν θα μαθεις.

 

Εγω εχω εναν αλλο μπουφο. Μου ζητησε να του κανω μελετες εφαρμογης για ενα μεγαλο κτιριο, μου ειπε οτι τις βιαζοταν, σκοτωθηκα να τις τελειωσω, και εδω και 1μιση μηνα ουτε φωνη ουτε ακροαση.

Θα τον παρω τη Δευτερα να τον ρωτησω τι θα γινει. Εχει σκοπο να τις παρει?

Του πηρα ενα 500αρικο πριν ξεκινησω ομως. Τον εχω δεμενο. Αυτο εννοουσα πιο πανω. Π-Ρ-Ο-Κ-Α-Τ-Α-Β-Ο-Λ-Η

Link to comment
Share on other sites

αποφασιστικότητα χρειαζεται και επιμονη.ενας φιλος και συναδελφος οταν τον φεσωναν εμποροι,απλα πηγαινε στο μαγαζι και αν δεν πληρωναν τα επαιρνε σε ......είδος

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή λύση είναι και τα ανυπόγραφα σχέδια. Ούτως ή άλλως, επειδή η δουλειά μας δεν φαίνεται όπως του οικοδόμου κτλ, στην τελική την υπογραφή μας πληρώνουν...

Link to comment
Share on other sites

ckiriako

Για μελέτες εφαρμογής μεγάλου κτιρίου προκαταβολή 500 Ευρώ; Πόσο είναι το σύνολο της αμοιβής.

Σίγουρα η προκαταβολή μας παρέχει ένα μίνιμουμ εξασφάλισης, αλλά νομίζω ότι η προκαταβολή πρέπει να είναι τουλάχιστον 20% της αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

Αστειευομουν για τον Ιβαν.

 

Ο εκβιασμος δεν ειναι υλοποιησιμη ιδεα. Το θεμα ειναι να πληρωθεις αναιμακτα. Θελει τεχνη δυστυχως. Και αν δεν παθεις μαλλον δεν θα μαθεις.

 

Εγω εχω εναν αλλο μπουφο. Μου ζητησε να του κανω μελετες εφαρμογης για ενα μεγαλο κτιριο, μου ειπε οτι τις βιαζοταν, σκοτωθηκα να τις τελειωσω, και εδω και 1μιση μηνα ουτε φωνη ουτε ακροαση.

Θα τον παρω τη Δευτερα να τον ρωτησω τι θα γινει. Εχει σκοπο να τις παρει?

Του πηρα ενα 500αρικο πριν ξεκινησω ομως. Τον εχω δεμενο. Αυτο εννοουσα πιο πανω. Π-Ρ-Ο-Κ-Α-Τ-Α-Β-Ο-Λ-Η

 

Συμπάσχω...Σκοπός είναι και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος (πελάτης) χορτάτος, δηλαδή και να του τα πάρεις και να μην τον ζορίσεις ώστε να σου φύγει... Εκτός αν είναι γύφτος οπότε δεν γλυτώνεις με την ευγένεια... Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο πελάτης μου που με φέσωσε 2500 ευρώ για διάφορες δουλειές και μετά από 8 μήνες που συστηματικά δεν απαντούσε στα τηλέφωνα και δεν έπαιρνε βέβαια, τον πετυχαίνω σε πολεοδομία, δεν του λέω τίποτα εγώ ο κύριος-μ^$%*ας ενώ θα έπρεπε να τον ξεφτιλίσω δημοσίως και προλαβαίνει και μου λέει το αμίμητο : Δεν σε έχω ξεχάσει, απλώς δεν τα έχω ακόμη.... (Για δουλειές από πολυκατοικίες που ξέρω από τον ιδιοκτήτη ότι τα έχει πάρει 100% τα λεφτά του).

Επίσης άλλος με εργολαβία ανακαίνισης ιστορικού κτιρίου (450.000 ευρώ και με επιδότηση παρακαλώ) και μου παζάρευε τα 200 ευρώ στην αμοιβή μου... του πήρα 500 ευρώ προκαταβολή αλλά η δουλειά έχει τελειώσει και δεν τη παίρνει και προφανώς είναι πολύ περισσότερη από 500 ευρώ... Τουλάχιστον αυτός ο άνθρωπος είναι κύριος και μου εξήγησε ότι δεν έχει υπογραφεί η επιδότηση και θα το κλείσουμε μετά το Πάσχα.

 

Η γνώμη μου είναι ότι ο πρώτος τρόπος εξαναγκασμού είναι η καλή προκαταβολή αλλά ο καλύτερος είναι η έγγραφη προσφορά και η επιστροφή της με σφραγίδα και υπογραφή του πελάτη. Προσοχή μόνο στις περιπτώσεις διαφοροποίησης του τελικού ΑΠΥ από τη προσφορά, πρέπει να φροντίζετε να υπάρχει αντιστοιχία. Εννοώ, για τους καχύποπτους ότι αν η προσφορά σας είναι για Χ εργασίες 3000 ευρώ και τελικά γίνουν Χ-3 εργασίες για 2000 ευρώ, να φαίνεται κάπου γιατί στον έλεγχο θα δούν ένα χαρτί με 3000 ευρώ και τιμολόγηση στα 2000 ευρώ... Αρα μια επιμέτρηση ή διόρθωση της εγκεκριμένης προσφοράς.

Link to comment
Share on other sites

παντως για να ειμαι δικαιος,τα μεγαλυτερα λαμόγια στην περίπτωση μου,ειναι ...συναδελφοι.καλα, θα δη ενα ξυπνοπουλι Αρχιτεκτονας που του εχω κανει τοπογραφικα και δεν τα πληρωνει.................:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.