Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξυπνες Ιδέες να πάρετε τα ..."φέσια"


parist43

Recommended Posts

Παιζει ρολο και η δουλεια του κακοπληρωτη..

Καποτε μου χρωσταγε ενας "ταβερνιαρης" ενα υπολοιπο 400 ευρωπουλα..

 

Εκανα ενα γλεντι στα γενεθλια μου!!!! Το κατι αλλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οι πλούσιοι σε φεσώνουν και οι φτωχοί σε ξεπληρώνουν προτού τα ζητήσεις.

Νόμος της αγοράς που τον διαπιστώνω συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

Το χειροτερο το εχω ζησει πιτσιρικας..

 

Νοικιαζαν οι γονεις μου ενα μαγαζι σε εναν τυπο.. Εφτασε το χρεος μερικα μυρια (δραχμες).. Αντε υπομονη, αντε υπομονη ο πατερας μου.. Χαμενα για χαμενα.. Ο τυπος χρωσταγε παντου.. Προμηθευτες, Υπαλληλους, Εφορια, ΙΚΑ και οπου μπορειτε να φανταστειτε..

 

Εμεις ειχαμε σαν οικογενεια τοτε ενα Νισσαν σαννυ, μεναμε στο διαμερισματακι μας.. Ο τυπος, καινουργιο μερσεντικο καμπριο,ενα ραγκλερ, βιλλες και εξοχικα.. Ολα στο ονομα της γυναικας του και της μανας του..

 

Πιτσιρικας τοτε 15χρονος δεν μου κολαγε.. Και ελεγα οτι καποια μερα θα του παρω το αμαξι..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά από την μικρή μου εμπειρία ο φεσατζής καλιεργείται και από εμάς κατά τη γνώμη μου.Εδώ και 1μιση χρόνο μου χρωστάει κάποιος γνωστός μου 1200Ε για τοπογραφικά (είπα να μη πληρωθώ με την παράδοση στο συγκεκριμένο για να μου κάνει διαφήμιση-έστω και αν τα χάσω), αλλά τελικά όπως και να το δείς δυσφήμιση είναι.

Διότι όταν τον βλέπεις και σου λέει ότι δε σε έχω ξεχάσει από μόνος του και θα έρθω κι έπειτα δεν έρχεται, αισθάνεσαι θύμα και βλάκας.

Αν είμαι σίγουρος για κάποιον ότι τα έχει, μπορώ να διεκδικήσω, αλλά όταν δεν έχει;;

Από την άλλη, όταν πληρωθείς με την παράδοση αποφεύγεις αυτό το δίλημμα και του λές όταν τα έχει και περνάει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε skeptike ολοι εχουν.να πας να διεκδικησεις τα λεφτα σου.το ιδιο θα κανω και εγω απο την εβδομαδα που μας ερχετε.να κοψουν το λαιμο τους να τα βρουν

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον με την προκαταβολή δεν μπορεί να πάει σε 10μηχανικούς και να μαζεύει υλικό

επίσης ΠΟΤΕ σχέδια χωρις τη συνολική εξόφληση ή τόσο 'ωστε να έχεις βγάλει τα έξοδα

 

αν θέλουν την άποψη της γυναίκας τους, του αδελφού τους ή του παππού τους

μπορούν να έρθουν όσες φορές θέλουν να τα δουν ξανά και ξανά

τα σχέδια όμως δε φεύγουν από το γραφείο

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω για τα σχεδια...Ολοι την εχουμε πατησει.....Ακομα και να θελουμε να του τα δωσουμε για τον οποιοδηποτε λογο, του λεμε."τα σχεδια κανουν #@#$ Ε". Να ξερει οτι πρεπει να σε πληρωσει...γτ απο μονος του δε θα ρωτησει....Ειδικα αν ειναι καποια "προχειρη" πρόταση....

 

Την εχω πατησει απο γειτονα....Του τα εδωσα...δεν μπηκε καν στον κοπο να μου πει τι χρωσταει (μπορει κ τιποτα να του ελεγα που λεει ο λογος), ντραπηκα να του πω τιμη γτ τον ειδα πολυ γιφτο.... και γυριζει και μου κανει.."σου χρωσταω και ενα τραπεζι για τα σχεδια.." Τωρα 6-7 μηνες περιμενω το τραπεζι...και τον βλεπω και 3-4 φορες τη βδομαδα μπροστα μου..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από φέσι από οικογενειακό γνωστό,εφαρμόζω την εξής τακτική:

 

ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ.Κ πλέον την ορίζω στο 60-70% της αμοιβής,αλλιώς κλάφτε την αμοιβή.

 

Χωρίς προκαταβολή το μπλα μπλα είναι δωρεάν.Όταν όμως έρθει η ώρα της δράσης,δεν κουνιέμαι.

 

Ειδικά με την τελευταία μου υπόθεση:το Σεπτέμβριο με καλούν για δουλειά.Πάω,τη βλέπω,κάθομαι κ για μπλα μπλα.Μου λένε ξεκίνα.Λέω περάστε από το γραφείο για προκ/λή.Συνεχίζουν να μου λένε ξεκίνα κ θα πληρωθείς κ συνεχίζω περάστε από το γραφέιο για προκ/λή.6 μήνες το ίδιο τροπάριο,στο τέλος ήρθε Μάρτης κ πέρασαν από το γραφείο.

 

Εναλλακτικά,αυτούς τους δύσκολους καιρούς,μπορείτε να καλέσετε τον Ιβάν,ο οποίος θα σας μαζέψει ΟΛΟ το ποσό σε cash ή σε είδος,αλλά χρεώνει 40% του ποσού.

 

Καλό είναι κ το 60%......:D.......αλλά να είστε βέβαιοι ότι θα χαλάσει το όνομά σας.

Link to comment
Share on other sites

τελικα ,διαβαζοντας τα ολα,συμπερανα οτι ολοι την παταμε απο ενα κακως ενοουμενο φιλοτιμο.οποτε τερμα το φιλοτιμο.

γαιδουρινο το προσωπο,ζωη χαριτωμενη
λαικη παροιμια
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.