Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μήκος στρεπτοκαμπτικού ή πλευρικού λυγισμού μεταλλικών δοκών


 

Recommended Posts

Στο Μetalcad έχω σχεδιασει ένα βιομηχανικό κτίριο ανοίγματος 14μ με διατομή ζυγώματος IPE240 και τεγίδες ψυχρής έλασης τύπου Ζ ανά 1μ. Σε περίπτωση που δεν θεωρήσω ότι οι τεγίδες παρέχουν πλευρική εξασφάλιση αστοχεί σε πλευρικό λυγισμό ενω στην αντίθετη περίπτωση όχι!
Περίεργο. Εμένα μου το λύνει σωστά. Δηλ. όταν δηλώνω ότι οι τεγίδες μειώνουν μήκος λυγισμού, ο έλεγχος είναι ποιο ευνοϊκός.

 

Επειδή το μήκος λυγισμού είναι καθοριστικό, αν δεν έχω πλευρική εξασφάλιση από τις τεγίδες πρέπει να αυξήσω κατά πολύ τη διατομή μου για να μου περάσει. Από την άλλη θεωρώ ακραίο να πάρω μήκος λυγισμού 1μ. Εσείς τι λέτε ?
Έχεις λάβει υπ' όψιν τις ενισχύσεις των άκρων? Μετά την εισαγωγή. αλλαγές, επίλυση κλπ. μπορείς να πας στο μενού

Εισαγωγή => Γεννήτριες => Διακριτοποίηση ενισχύσεων δοκών

και το πρόγραμμα σπάει αυτόματα τα άκρα ρου ζυγώματος (μέχρι το τέλος της ενίσχυσης) σε μικρά τμήματα μεταβλητής διατομής. Με αυτόν τον τρόπο θα πετύχεις αρκετά ευνοϊκότερο έλεγχο επάρκειας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε περίπτωση που δεν θεωρήσω ότι οι τεγίδες παρέχουν πλευρική εξασφάλιση αστοχεί σε πλευρικό λυγισμό ενω στην αντίθετη περίπτωση όχι!

 

 

Αυτό είναι και το λογικότερο.

Ξέρεις πως θα κατασκευαστεί για να έχεις μια εικόνα και να είναι ρεαλιστικές οι παραδοχές σου?

Άποψη μου πάντως είναι να μην εμπιστευόμαστε τυφλά τα προγράμματα αλλά να βάζουμε την αίσθησή μας να δουλέψει.

πχ ντίζες μπορείς να βάλεις για να ενισχύσεις την "πλετρική δυσκαμψία" των ζυγωμάτων?

Η επικάλυψη θα βοηθήσει με την διαφραγματική της λειτουργία?

Link to comment
Share on other sites

@ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΑΣΚΗΤΗΣ

 

Ναι στρπτοκαμπτικού εννοώ αλλά το πρόγραμμα το λέει πλευρικού και μπερδεύτηκα.

 

@tech_junky

 

Δεν είπα ότι δεν το λύνει σωστά ! Είπα ότι το παραλύνει σωστά ! Συγκεκριμένα αν επιλέξω ότι οι τεγίδες παρέχουν πλευρική εξασφάλιση μειώνεται το μήκος λυγισμού στην απόσταση μεταξύ των τεγίδων πράγμα που παρα είναι ευνοικό. Έχει ο ευρωκώδικας κάτι τύπους για να βρεις το Lcr μεταξύ των torsional restraints αλλά δεν νομίζω να τους λαμβάνει υπόψην. Αυτό με τη διακριτοποίηση του άκρου τι κάνει κ τι σχέση έχει με το Lcr?

 

@jackson

 

Έχω χιαστί αλλά ανά 4 πλαίσια περίπου οπότε δεν πιάνει....

 

@panos

 

η επικάλυψη σίγουρα βοηθάει διαφορετικά δεν θα βασιζίμουν μόνο στις τεγίδες με τίποτα. Θα κοιτάξω και αυτό με τις ντίζες που μου είπες.

 

Γενικά:

 

Αυτό το θέμε ξέρετε πως αντιμετωπίζεται θεωρητικά ? Αυτους τους τύπους με τα torsional restraints του ξερετε ? Τι είναι αυτα? Οι θέσεις των τεγίδων? Κανένα παράδειγμα ?

Link to comment
Share on other sites

To μήκος λυγισμού εντός επιπέδου δεν αλλάζει.

Αλλάζει το μήκος λυγισμού εκτός επιπέδου.

Εμπειρικά προτείνω να λάβεις υπόψη σου τις πλευρικές δεσμεύσεις γιατί έχεις μικρό ζύγωμα (IPE240).

Yπάρχει τύπος που κάνεις τον έλεγχο αυτό, δηλαδή αν πρέπει να λάβεις υπόψη σου τη πλευρική δέσμευση των τεγίδων ή όχι και εξαρτάται από τη δυσκαμψία της τεγίδας και του ζυγώματος.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει... Πως θα βοηθούσε κάτι τέτοιο ?

 

Αυτό που είπε ο spy1551 ότι το μήκος λυγισμού εντός επιπέδου δεν αλλάζει γιατί ισχύει ?

 

Πρακτικά για λύσιμο με το χέρι υπάρχει κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

Σαν μήκος λυγισμού δεν λαμβάνουμε την απόσταση μεταξύ χιαστί οριζόντιων συνδέσμων και μόνο ? Γιατί να πάρουμε την απόσταση μεταξύ των τεγίδων ? Εάν δεν υπάρχουν χιαστί τότε το μήκος λυγισμού είναι και το μήκος μεταξύ κολόνας κορφιά. Σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει... Πως θα βοηθούσε κάτι τέτοιο ?

 

Αυτό που είπε ο spy1551 ότι το μήκος λυγισμού εντός επιπέδου δεν αλλάζει γιατί ισχύει ?

 

Πρακτικά για λύσιμο με το χέρι υπάρχει κάτι ?

 

Η ιδιομορφή πλαυρικού λυγισμού σου δίνει το...κρίσιμο φορτίο λυγισμού. Παίρνοντας και ένα μειωτικό συντελεστή για ατέλειες (~0,80), έχεις το φορτίο λυγισμού και δεν σε νοιάζει τίποτα...

 

Βάζε δεσμεύσεις για αρχή ανά 1 τεγίδα, μετά ανά 2, μετά ανά 3 κ.ο.κ. και δες πότε θα αστοχήσει...Ίσως από αυτό βγάλεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Η ιδιομορφή πλαυρικού λυγισμού σου δίνει το...κρίσιμο φορτίο λυγισμού. Παίρνοντας και ένα μειωτικό συντελεστή για ατέλειες (~0,80), έχεις το φορτίο λυγισμού και δεν σε νοιάζει τίποτα...

 

Ναι αλλά λίγο υπερβολικό για ένα απλό βιομηχανικό ? Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχαν οι κώδικες και θα έπαιρνε πολύ ώρα και σκέψη κάθε μελέτη.

 

Για αυτό με τα χιαστί που ανέφερε ο nik τι λες ?

Link to comment
Share on other sites

Ελέγχεις λυγισμό στον ασθενή, με μήκος λυγισμού περίπου 1.20 την απόσταση των τεγίδων εκτός και αν κάνεις ελεγχο ευστάθειας με ιδιομορφές λυγισμού. Για την ροπή αντοχής σε πλευρικό λυγισμό μπορείς να εισάγεις και την ευμενής επιρροή των τεγίδων, στην αντίσταση σε στροφή της διατομής. Τα υπολογίζει αυτόματα το πρόγραμμα που έχω, με βάση το DIN 18800.

 

Στην σχέση αλληλεπίδρασης πόσο τις εκατό αστοχεί σε λυγισμό και πόσο σε πλευρικό λυγισμό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.