Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μήκος στρεπτοκαμπτικού ή πλευρικού λυγισμού μεταλλικών δοκών


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι αλλά λίγο υπερβολικό για ένα απλό βιομηχανικό ? Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχαν οι κώδικες και θα έπαιρνε πολύ ώρα και σκέψη κάθε μελέτη.

 

Για αυτό με τα χιαστί που ανέφερε ο nik τι λες ?

 

Ξέρεις πολλά προγράμματα που κάνουν αναλύση ιδιομορφών πλευρικού λυγισμού;; :D:D:D

Σωστός ο Νικ. στο πρώτο μέρος των χιαστί. Για το κορφιά που λέει δεν συμφωνώ.

Ελέγχεις λυγισμό στον ασθενή, με μήκος λυγισμού περίπου 1.20 την απόσταση των τεγίδων εκτός και αν κάνεις ελεγχο ευστάθειας με ιδιομορφές λυγισμού. Για την ροπή αντοχής σε πλευρικό λυγισμό μπορείς να εισάγεις και την ευμενής επιρροή των τεγίδων, στην αντίσταση σε στροφή της διατομής. Τα υπολογίζει αυτόματα το πρόγραμμα που έχω, με βάση το DIN 18800.

 

Σε καμία περίπτωση το μήκος καμπτικού λυγισμού δεν είναι η απόσταση των τεγίδων. Εξαρτάται κυρίως από τα χιαστί που έχεις και από άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πολλά προγράμματα που κάνουν αναλύση ιδιομορφών πλευρικού λυγισμού;; :D:D:D

Σωστός ο Νικ. στο πρώτο μέρος των χιαστί. Για το κορφιά που λέει δεν συμφωνώ.

 

 

Σε καμία περίπτωση το μήκος καμπτικού λυγισμού δεν είναι η απόσταση των τεγίδων. Εξαρτάται κυρίως από τα χιαστί που έχεις και από άλλα...

 

Συνάδελφε 1.20x την απόσταση τον τεγίδων για τον ασθενή άξονα, αφού αυτός εισάγεται στον έλεγχο στρεπτοκαμπτικού. Μην είσαι τόσο απόλυτος.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη δεν πρέπει η τεγίδα να καταλήγει σε αντιανέμιο σύνδεσμο και αν είναι ψυχρής δεν λαμβάνεται υπόψη?

Link to comment
Share on other sites

1.20x την απόσταση τον τεγίδων για τον ασθενή άξονα

 

αυτό σε ποιά παράγραφο του κανονισμού το αναφέρει ? Ο βαθμός ακαμψίας σύνδεσης τεγίδων-ζυγώματος δεν παίζει ρόλο ?

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη δεν πρέπει η τεγίδα να καταλήγει σε αντιανέμιο σύνδεσμο και αν είναι ψυχρής δεν λαμβάνεται υπόψη?

 

Εχω την εντύπωση ότι αν έχει μελετηθεί η τεγίδα να αναλαμβάνει τα θλιπτικά σεισμικά φορτία και τα φορτία ευστάθειας του ζυγώματος μέχρι τα χιαστί, δεν υπάρχει θέμα μεταφοράς των δυνάμεων.

 

Καλύτερα όμως να βάλεις IPE να τα συνδέσεις με χιαστί και να τελειώνεις. Το κόστος δεν είναι πολύ μεγαλύτερο γιατί γλιτώνεις από αλλού. (Χιαστί ζύγωμα).

 

αυτό σε ποιά παράγραφο του κανονισμού το αναφέρει ? Ο βαθμός ακαμψίας σύνδεσης τεγίδων-ζυγώματος δεν παίζει ρόλο ?

 

Απο εμπειρία είναι το 1.20 απο αυτά που βγάζει το προγραμμα με έλεγχο ευστάθειας.

Link to comment
Share on other sites

Ελέγχεις λυγισμό στον ασθενή, με μήκος λυγισμού περίπου 1.20 την απόσταση των τεγίδων εκτός και αν κάνεις ελεγχο ευστάθειας με ιδιομορφές λυγισμού?

 

Βαγγέλη εννοείς ότι αν έχεις χιαστί που πιάνουν τις τεγίδες ανά 2, μπορείς να πάρεις για μήκος καμπτικού λυγισμού περί τον ασθενή 1,20 x απόσταση τεγίδων ανά μία;

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη εννοείς ότι αν έχεις χιαστί που πιάνουν τις τεγίδες ανά 2, μπορείς να πάρεις για μήκος καμπτικού λυγισμού περί τον ασθενή 1,20 x απόσταση τεγίδων ανά μία;

 

Αν έχεις IPE ώστε να συνδεσθούν τα χιαστί, Ναι. Αλλιώς για ψυχρή διατομή, έχω την εντύπωση οτι λειτουργεί αν ισχύουν τα παραπάνω που ανέφερα. Μηκος λυγισμού μόνο για την θλιπτική δύναμη στον ασθενή.

Link to comment
Share on other sites

Για τεγίδες όπου δεν συνδέονται με χιαστί, φαίνεται παρακάτω ότι το μήκος λυγισμού είναι περί τον ασθενή για καμπτικό λυγισμό, είναι το μήκος μεταξύ 2 τεγίδων.

post-14086-131887235575_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε νομίζω

Για τις ψυχρής δεν το έπιασα

Εγώ έχω κανόνα ότι δεν μπορώ να τις εμπιστευτώ και για αυτό. Ακόμα και ως τεγίδες με ενοχλούν. Πάντα μορφώνω νέο οριζόντιο σύνδεσμο ακαμψίας.

 

Jackson ωραίος! Ανεβάζεις και ροπές?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.