Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μήκος στρεπτοκαμπτικού ή πλευρικού λυγισμού μεταλλικών δοκών


 

Recommended Posts

Μπραβο palex....ριξε λαδι στη φωτια..

 

Να μην παραλαβουν θλιψη ε???

Αν σου πω ότι εγω τις λυνω ανεξαρτητα ως αμφιεριστες???

Που ειναι η θλιψη εδω οεο???

Στην παραγματικοτητα ομως εδω που τα λεμε θα την παρουν κ την θλιψη τους??

Λαθος προσομοιωμα???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην πραγματικότητα θα εχουν καποια θλίψη σιγουρα για αυτό ανέφερα τις οβαλ οπες, τις οποίες μονο στο εργοταξιο που εδειξα στις φωτο εχω δει και τωρα που εψαχνα βιβλιογραφία δεν αναφερονται πουθενα εκτος απο το αποσπασμα με τον πυραντοχο σεχδιασμο που σας εδωσα.

Οταν τα χιαστα συνδέονται στην τεγίδα προκύπτει σημαντική επιβαρυνση και τοτε πρεπει να αλλαξει τουλαχιστον εκει η διατομή και να πας π.χ απο ΙPE120 σε ΗΕΒ120 για να ταιριαζει και μορφολογικά όπως αναφερεται και στο Σχεδιασμος Δομικών Εργων απο Χαλυβα.

 

Για αυτό εγω αλλα και λογω λογισμικου επιλεγω την λύση μορφωσης ανεξαρτητου συστηματος παραλαβης των οριζοντίων δυναμεων και για τεγίδες βαζω εμπειρικα τεγιδες ψυχρης έλασης με την θεωρηση παραλαβης μονο κατακορυφων φορτίων.

 

Και δεν σου βγαίνουν δηλαδη ως αμφιέρειστες χωρίς θλιπτική κιόλας; Δοκιμασε να ειναι συνεχής δύο ανοιγματων, αρκει βεβαια να το τονίσεις αυτο στα σχεδια για να εφαρμοστει.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν σου βγαίνουν δηλαδη ως αμφιέρειστες χωρίς θλιπτική κιόλας; Δοκιμασε να ειναι συνεχής δύο ανοιγματων, αρκει βεβαια να το τονίσεις αυτο στα σχεδια για να εφαρμοστει.

 

Τωρα σωθηκες...Εκτος οτι θα μου αλλαξεις το προσομοιωμα ολου του κτηριου...(δεν τις βαζω τις τεγιδες...), το κτηριο μου δεν εχει στοιχεια πανω απο 6.5μ...Σιγα μη φερει 12μ νταλικα μονο για τις τεγιδες...

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει και το αλλο πιο ακραίο που δεν το εχω δει ποτε στην πραξη, που λεει η τριλογία να κανεις διαμορφωση αρθωσης λίγο μετα την καθε στηριξη όποτε πλησιάζεις το μονοπακτο στα διαγραμματα ροπων, αλλα γενικά εγω αποφευγω οτιδηποτε ασυνηθιστό γιατι μετα ότι ασχετο και να γίνει θα φταίει η πατεντα του μηχανικου!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα σωθηκες...Εκτος οτι θα μου αλλαξεις το προσομοιωμα ολου του κτηριου...(δεν τις βαζω τις τεγιδες...), το κτηριο μου δεν εχει στοιχεια πανω απο 6.5μ...Σιγα μη φερει 12μ νταλικα μονο για τις τεγιδες...

Το προσωμοιωμα δεν σου αλλάζει (του κτιρίου). Το να βαλεις μονοκομμοτη τεγιδα 12μ δεν ωφελεί παρά μόνο στα βέλη. Η ροπή στην διατομηση σου είναι η ίδια με την εξαμετρη. Αυτό που μπορείς να κανείς είναι 2 8μετρες με επικαλλυψη...

 

Paleχ και εγώ ανεξάρτητο συστημα κάνω αλλά όταν έχω ψυχρης. Καλό αυτό που λες πάντως για περιπτωσω πυρκαιας αλλά τι να το κάνω όταν έχω τεγιδες ψυχρης που θα διαλύσουν σε δεπτερολεπτα

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλως τον Αρη...

 

Λοιπον...Αν καταλαβα σωστα εννοεις να λυσω κ παλι τις τεγιδες ανεξαρτητα, να μην τις βαλλω στο μοντελο...

 

Η ροπη στη διατομη δε θα ειναι η ιδια αν ειναι 2 ανοιγματων.. Στο ενα ανοιγμα στην ουσια εχω ql^2/8 ενω στην αλλη περιπτωση κατι λιγοτερο (δεν θυμαμα ακριβως τον τυπο)

 

Τωρα στο μοντελο αν εχω αμφιερειστες τεγιδες στην ουσια μεταβιβαζουν μονο κατακορυφα φορτια (απο τη θεωρηση που εχω κανει) Αν στον κομβο, στο μεσο της 12μ δεν βαλλω αρθωση θα εχω κ μια ροπη..Εκτος αν θεωρησω αρθωση αυτη τη συνδεση

 

Τελικα και οι ψυχρης μου βγηκαν.Ηταν εκεινο το λαθος απροσεξιας που εκανα και δεν εβαζα τη στηριξη της ντιζας στο μοντελο...

Link to comment
Share on other sites

ql^2/8 δεν θα έχεις στην μεσαία στήριξη ?

 

Η ροπή δεν επηρεάζει το ζύγωμα. Είναι εσωτερική ροπή της τεγίδας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Στο Μetalcad έχω σχεδιασει ένα βιομηχανικό κτίριο ανοίγματος 14μ με διατομή ζυγώματος IPE240 και τεγίδες ψυχρής έλασης τύπου Ζ ανά 1μ. Σε περίπτωση που δεν θεωρήσω ότι οι τεγίδες παρέχουν πλευρική εξασφάλιση αστοχεί σε πλευρικό λυγισμό ενω στην αντίθετη περίπτωση όχι!

 

Επειδή το μήκος λυγισμού είναι καθοριστικό, αν δεν έχω πλευρική εξασφάλιση από τις τεγίδες πρέπει να αυξήσω κατά πολύ τη διατομή μου για να μου περάσει. Από την άλλη θεωρώ ακραίο να πάρω μήκος λυγισμού 1μ. Εσείς τι λέτε ?

 

Παρακαλώ χρησιμοποιείτε την αναζήτηση

ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Στο Μetalcad έχω σχεδιασει ένα βιομηχανικό κτίριο ανοίγματος 14μ με διατομή ζυγώματος IPE240 και τεγίδες ψυχρής έλασης τύπου Ζ ανά 1μ. Σε περίπτωση που δεν θεωρήσω ότι οι τεγίδες παρέχουν πλευρική εξασφάλιση αστοχεί σε πλευρικό λυγισμό ενω στην αντίθετη περίπτωση όχι!

 

Επειδή το μήκος λυγισμού είναι καθοριστικό, αν δεν έχω πλευρική εξασφάλιση από τις τεγίδες πρέπει να αυξήσω κατά πολύ τη διατομή μου για να μου περάσει. Από την άλλη θεωρώ ακραίο να πάρω μήκος λυγισμού 1μ. Εσείς τι λέτε ?

 

Στρεπτοκαμπτικού λυγισμού?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.