Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καμινάδα λεβητοστασίου, μπορεί να διέρχεται μέσα από κατοικήσιμο χώρο;


tirbouson

Recommended Posts

Πελάτης μου ζήτησε σε κατασκευή να του κατασκευάσω την καμινάδα του λεβητοστασίου να διέρχεται μέσα από την οικία του διπλα σε εξωτερικό τοίχο για να μην χαλάσω την αισθητική του περιγράμματος του κτιρίου (την είχα δείξει στην μελέτη μου ότι διέρχεται εκτός του περιγράμματος). Δεν γνωρίζω αυτό αν επιτρέπεται από τον κανονισμό και αν στο μέλλον μπορεί να δημιουργηθεί κάποια διαρροή κλπ ή οποιδήποτε πρόβλημα στην ουσία πέρα από την ισχύουσα νομοθεσία. Σημειωτέον ότι η καμινάδα θα είνα χτιστή.

Link to comment
Share on other sites

Με κάθε επιφύλαξη:

 

Πρέπει να τηρηθούν οι κανόνες πυροπροστασίας σε περίπτωση εσωτερικής αναφλέξεως.

Τώρα για διαρροή... εάν γίνει καλή δουλειά δεν νομίζω. Όσο για περίπτωση φθοράς

από οξέα, εσωτερικά θα έχει λιγότερες πιθανότητες για υγροποιήσεις.

 

Επίσης, από την ΤΟΤΕΕ 2421/86, σελ 52 : Καπνοδόχοι που βρίσκονται σε εσωτερικό

κτηρίων σε χώρους που συχνάζουν άτομα πρέπει να βρίσκονται εσωτερικά σε

υποπίεση ώστε να αποκλείεται η διαφυγή αερίων σε περίπτωση μειωμένης

στεγανότητας...

 

Αυτό, βέβαια, αν όλα είναι καλά, ισχύει αλλά... για... διασφάλισέ το εσύ αυτό... στο διηνεκές...

 

Δεν νομίζω να απαγορεύεται αλλά δεν μου έχει τύχει ποτέ. Δεν ρωτάς την πολεοδομία

καλύτερα να είσαι και εσύ OK;;;

 

Πρέπει να πω ότι η ιδέα δεν μου αρέσει πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον gliv και επιπλέον συμπληρώνω ότι αν έχει κατατεθεί μελέτη αερίου με την καμινάδα εκτός, τότε κατά την αυτοψία από την ΕΠΑ πολύ πιθανόν να σου δημιουργήσουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαγορεύεται από τον νόμο, αλλά πρέπει να λάβεις υπ΄όψιν σου την ασφάλεια.

 

1. Σιγουρέψου ότι κανένα σημείο της δεν θα είναι σε σημείο που μπορεί να την ακουμπήσει άνθρωπος

2. Δεν θα βρίσκεται κοντά σε σωλήνες αερίου ή σε εύφλεκτα υλικά

3. Θα λάβεις μέτρα για προστασία από αναθυμιάσεις αν τυχόν χαλάσει η καπνοδόχος.

4. Τα σημεία σύνδεσης των σωλήνων πρέπει να είναι επισκέψιμα

5. Δεν πρέπει να περνάει κοντά από καλώδια ρεύματος. Η διατομή των καλωδίων είναι υπολογισμένη για να αντέχουν το ονομαστικό φορτίο σε φυσιολογική θερμοκρασία χώρου, αν τοπικά θερμαίνονται από την καμινάδα μπορεί να λιώσουν (στην καλύτερη περίπτωση).

6. Πρέπει να γίνει και μελέτη του φέροντα οργανισμού από πολ. μηχ. ώστε να διασφαλίσεις ότι οι τρύπες που θα γίνουν δεν θέτουν σε κίνδυνο την κατασκευή.

 

Αν υπάρχουν και άλλοι ιδιοκτήτες στο κτήριο πιθανόν να διαμαρτυρηθούν για την κατανομή δαπανών θέρμανσης, αν περνάει η καπνοδόχος από το σπίτι ενός και όχι και από του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Χτιστή καμινάδα;;

 

Μήπως εννοείς ότι η καπνοδόχος θα είναι π.χ ινοτσίμεντου και θα χτιστεί περιμετρικά.

 

Προσωπικά για να είσαι καλυμμένος σου προτείνω τα εξής:

 

1. Καπνοδόχος ανοξείδωτη πιστοποιημένη κατά ΕΝ 1856-1 (είναι ευθείας ραφής με ειδικούς στεγανοποιητικούς συνδέσμους ανά μέτρο) και στήριξη ανά μέτρο, διπλού τοιχώματος δηλαδή ΙΝΟΧ εσωτερικά μόνωση πετροβάμβακος 25mm και ξανά ΙΝΟΧ εξωτερικά.Ο ακριβής τύπος καθορίζεται από το ΕΝ 1856-1 ανάλογα με το καύσιμο και τη θερμοκρασία που θα δουλεύει ο λέβητας. Θα έχεις άριστη ηχομόνωση και θερμομόνωση. Μπορείς εναλλακτικά να πάρεις μονού τοιχώματος ινοχ και να το τυλίξετε με υαλοβάμβακα αλλά να ξες ότι έτσι σε τοιχόν υγρασίες εντός της καπνοδόχου θα σου καταστρέψουν την μόνωση.

2. Χτίσιμο εξωτερικά της καπνοδόχου διατηρώντας μια απόσταση τουλάχιστον 1-2cm από την καπνοδόχο για να μην έχουμε συστολο-διαστολές και θορύβους.

 

3. Φωτογραφίες του σημείου κατασκευής , κράτα αντίγραφα τιμολόγια και πιστοποιητικά και είσαι οκ.

 

 

Πρόσεχε. Μην τον αφήσεις να βάλει φτηνή καπνοδόχο από ινοτσίμεντο ή ΙΝΟΧ τρίμετρη που προσαρμόζει το ένα κομμάτι αρσενικο-θηλυκο γιατί:

1. Οι πιο πολλες δεν έχουν πιστοποιητικά (οδηγία δομικών υλικών)

2. Οι πιο πολλές ινοχ είναι ελικωειδούς ραφής.. άρα κάνουν μόνο για αεραγωγό

3. Από ινοτσίμεντο μπορεί να είναι πιστοποιημένη αλλά: θα είναι βαριά, θα μπορεί να ραγίσει , θα έχει πιο μεγάλο κίνδυνο διαρροών και δεν θα έχει τόσο καλή ηχομόνωση..

 

Αυτά.... ότι θες κάνε Private msg...

 

Προσοχή άν έχεις αέριο (φυσικό ή προπάνιο ή υγραέριο) δεν ισχύει η ΤΟΤΕΕ γιατί ο κανονισμός φ.αερίου και προπανίου την ακυρώνει. όπως επίσης ακυρώνει τον κτιριοδομικό κανονισμό (γράφει στους παραπάνω κανονισμούς σαφώς ότι καταισχύει του κτιριοδομικού και λοιπών παλιότερων νομοθεσιών). Επιτρέπεται εντός κτιρίου. ΠΡΟΣΟΧΗ: Η καπναγωγός (οριζόντιο τμήμα καπνοδόχου που ενώνει το λέβητα με την καπνοδόχο) απαγορεύεται να διέρχεται από λοιπούς χώρους πλην του χώρου εγκατάστασης της συσκευής αερίου....

Link to comment
Share on other sites

...σε χώρους που συχνάζουν άτομα πρέπει να βρίσκονται εσωτερικά σε υποπίεση ώστε να αποκλείεται η διαφυγή αερίων σε περίπτωση μειωμένης στεγανότητας...

 

Αυτό, βέβαια, αν όλα είναι καλά, ισχύει αλλά... για... διασφάλισέ το εσύ αυτό... στο διηνεκές...

 

Κι εγώ ακριβώς αυτό τον προβληματισμό έχω.

 

Ωραία, επιτρέπεται από τους κανονισμούς. Μελλοντικά όμως, σίγουρα θα υπάρξει διαφυγή προς τον κατοικήσιμο χώρο, αφού η συντήρηση σχεδόν ποτέ δεν γίνεται προληπτικά στα ελληνικά κτίρια.

 

Τότε η ευθύνη ποιον θα βαρύνει?

 

Το ερώτημα δεν είναι ακαδημαϊκό. Τα τελευταία χρόνια όλοι θυμόμαστε περιστατικά με θανάτους από δηλητηρίαση CO και γενικότερα καυσαερίων, σε ξενοδοχεία κτλ.

 

Βέβαια κάθε περίπτωση είχε τις ιδιαιτερότητές της, αλλά από εμπειρία πολύ στενού συγγενικού μου προσώπου, αν τεχνικό θέμα ανάλογης φύσης που εμπλέκει προφανώς και μηχανικό, φτάσει σε δικαστική αίθουσα, πρωτόδικα η καταδίκη είναι σχεδόν σίγουρη. Καθότι το σκεπτικό των δικαστών, που δεν είναι ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (έχει σημασία), είναι ότι η υλοποίηση (μελέτη, κατασκευή) των έργων πρέπει να γίνεται με βάση το χειρότερο δυνατό σενάριο αλλά και με απόλυτη τήρηση του γράμματος του νόμου.

 

Θεωρώ ότι σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να εξαντλούνται ΟΛΕΣ οι εναλλακτικές για να αποφευχθούν μελλοντικές κακοτοπιές.

Link to comment
Share on other sites

H απλή ερώτησή μου είναι η εξής:

Την καμινάδα του τζακιού γιατί την κατασκευάζουμε εσωτερικά? Με τον ίδιο τρόπο σκέφτομαι να κατασκευάσω και την καμινάδα του λεβητοστασίου.

Link to comment
Share on other sites

H απλή ερώτησή μου είναι η εξής:

Την καμινάδα του τζακιού γιατί την κατασκευάζουμε εσωτερικά? Με τον ίδιο τρόπο σκέφτομαι να κατασκευάσω και την καμινάδα του λεβητοστασίου.

 

Ποια ειναι τα προϊοντα της καυσης του τζακιού και ποια του λεβητοστασίου?

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, δεν είπα ότι απαγορεύεται είπα ότι δεν μου αρέσει η ιδέα.

 

Πάντως υπάρχουν κάποιες σοβαρές διαφορές:

 

*** Το τζάκι έχει υπερπιεστικό καυστήρα;

- Ποιοί οι νόμοι που εφαρμόζονται στο τζάκι;

- Και στο τζάκι (και... ένα παραπάνω) η καμινάδα από INOX είναι σαφώς ανώτερη (επειδή θέλεις να βάλεις κτιστή)

- Ποιά η χρήση του ενός και ποιά του άλλου; Το τζάκι είναι διακοσμητικό... δεν φεύγουμε

και δεν κοιμόμαστε πριν το σβήσουμε και έχει και μικρή χρήση.

- Εάν δεν "τραβά"... θα καπνίσει και θα το φτίαξουμε.

Link to comment
Share on other sites

H απλή ερώτησή μου είναι η εξής:

Την καμινάδα του τζακιού γιατί την κατασκευάζουμε εσωτερικά? Με τον ίδιο τρόπο σκέφτομαι να κατασκευάσω και την καμινάδα του λεβητοστασίου.

 

Το τζάκι είναι μία εστία που λειτουργεί σε ατμοσφαιρική πίεση, οπότε στο εσωτερικό της καμινάδας επικρατεί υποπίεση. Αυτό διασφαλίζει ότι καθ' όλο το ύψος της καμινάδας, ακόμη και αν υπάρχει κάποια οπή, τα καυσαέρια ΔΕΝ θα βγουν προς τα έξω αλλά θα εισέλθει αέρα από έξω από την καμινάδα προς το εσωτερικό της.

 

Οι λέβητες πετρελαίου αντίθετα δεν λειτουργούν σε ατμοσφαιρική πίεση αλλά ο ανεμιστήρας δίνει κάποια mbar πίεση στον φλογοθάλαμο. Μπορεί κατά μήκος της καμινάδας να επικρατεί υποπίεση (εάν η υπερπίεση εντός του φλογοθαλάμου είναι πολύ μικρή), μπορεί όμως και να έχουμε υπερπίεση. Οπότε εάν υπάρχει κάποια οπή, τότε τα καυσαέρια θα βγαίνουν από την καμινάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.