Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Καμινάδα λεβητοστασίου, μπορεί να διέρχεται μέσα από κατοικήσιμο χώρο;


tirbouson

Recommended Posts

Σκέφτομαι τελικά να την κατασκευάσω εσωτερικά και να εγκαταστήσω καταλυτικό λέβητα, που τα αέρια εκπομπής είναι ελάχιστα από όσο γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια, είναι πρώτη φορά που ακούω για καταλυτικό λέβητα, αλλά έχω την γνώμη ότι όση παραπάνω (σε σχέση με έναν συμβατικό κινητήρα ) ασφάλεια σου παρέχει το να κοιμηθείς σε ένα γκαράζ όπου δουλεύει ένας καταλυτικός κινητήρας, τόση παραπάνω ααφάλεια σου παρέχει και ένας καταλυτικός λέβητας.

 

Νομίζω θα είναι πολύ καλύτερη επένδυση των χρημάτων, το να κατασκευαστεί μία πραγματικά στεγανή καμινάδα (π.χ σε υπερπίεση 1 bar, παρότι δεν προβλέπεται κάποια τέτοια δοκιμή στην ΤΟΤΕΕ 2421/86 σελ 51, λινκ που έχει δώσει ήδη και ο gliv), παρά να εγκατασταθεί ένας λέβητας ειδικής κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Μηχανολόγο μηχανικό που ρώτησα μου είπε ότι ο καταλυτικός λέβητας δεν χρειάζεται καμινάδα, συνήθως αφήνουν μία περσίδα όπως στον απορροφητήρα της κουζίνας.

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε εστία καύσης πάνω από ορισμένη ισχύ, αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 4-5 kW, και σίγουρα κάθε λέβητας κεντρικής θέρμανσης (δεν διαχωρίζει ο κανονισμός εάν η καύση είναι καταλυτική ή όχι, και πίστεψέ με, δεν έχει σχέση) απαιτεί διάταξη απαγωγής καυσαερίων. Ενα άνοιγμα στον τοίχο δεν αποτελεί τέτοια διάταξη.

 

Τι ονομαστική ισχύ έχει ο καταλυτικός λέβητας που λες;

Link to comment
Share on other sites

Μηχανολόγο μηχανικό που ρώτησα μου είπε ότι ο καταλυτικός λέβητας δεν χρειάζεται καμινάδα, συνήθως αφήνουν μία περσίδα όπως στον απορροφητήρα της κουζίνας.

 

Προφανώς μιλάς για ατομική μονάδα ομως ακόμα και σε αυτη την περ'ιπτωση θα πρέπει να σκεφτεις πολύ καλα το οτι κάνεις εσωτερικά .Το άοσμο και καταλυτικό οπως το αναφερεις εμενα δεν με καλύπτει .Ρωτησε αν αυτος που σου διαθετει το καταλυτικο μπορει να μεινει για μια μερα στον χωρο που θα λειτουργει η συσκευη?

Link to comment
Share on other sites

Πριν πω την γνώμη μου... που δεν απέχει αυτή των υπολοίπων...

 

Θέλω να ρωτήσω:

 

Αυτός ο... καταλυτικός τι κάει;;; Αέριο ή Πετρέλαιο; Γιατί και εγώ πρώτη φορά τον ακούω.

Μήπως εννοείς "συμπυκνώσεως"; Όχι ότι και αυτός επιτρέπεται χωρίς καμινάδα (πλην των υφισταμένων κτηρίων).

 

Στο φυσικό αέριο, μόνον εστίες μαγειρείου μπορείς να βάλεις χωρίς καμινάδα. Δηλαδή: 11KW, με συσκευή A11

Link to comment
Share on other sites

Καταλυτικός πετρελαίου. Τελικά μπορεί να κατασκευαστεί εσωτερικά καμινάδα λεβητοστασίου, έστω ελλικοειδούς ραφής εσωτερικά και κτιστή εξωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

[χιούμορ]

Τελικά μπορεί να κατασκευαστεί εσωτερικά καμινάδα λεβητοστασίου, έστω ελλικοειδούς ραφής εσωτερικά και κτιστή εξωτερικά.

Αυτό είναι υπόσχεση ή απειλή; :smile:

[/χιούμορ]

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει διάταξη που να το απαγορεύει.

Συνήθως η εξωτερική καμινάδα προτιμάται επειδή:

- Δεν χρειάζεται στατική μελέτη από τον Πολ. Μηχ. Η εσωτερική χρειάζεται (κάνεις τρύπες στις πλάκες).

- Δεν επιβαρύνει την οικοδομή με εσωτερικές θερμικές καταπονήσεις λόγω συστολής/διαστολής της πλάκας γύρω της.

- Είναι απίστευτα πιο οικονομική. Δεν έχεις εργατικά και μερεμέτια για τρύπες στις πλάκες, χτισίματα και βαψίματα. Ιδιαίτερα αν μπει σε υπάρχον κτήριο η εσωτερική θα κοστίσει το δεκαπλάσιο από εξωτερική.

- Είναι πιο οικονομική στην αλλαγή όταν φθαρεί.

- Γλιτώνεις τ.μ. από τον συντελεστή δόμησης. Η εσωτερική θα σου δεσμεύσει κατ΄ελάχιστο 0.2τμ/όροφο. Σε μια τυπική οικοδομή με 5 ορόφους ισούται με 1τ.μ., εμβαδόν που δεν χρεώνεται στον πελάτη ως εμβαδό διαμερίσματος. Πόσο χρεώνεις το τ.μ. στην περιοχή σου; Τόσα έσοδα μειον.

- Καλύτερη ηχομόνωση.

- Εαν χρησιμοποιείται και για boiler ο καυστήρας, εαν ανοίξει κανείς τον θερμοστάτη το καλοκαίρι για να ζεστάνει νερό θα είναι δύσκολη η ψύξη του κτηρίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

OK! Βάλε - καλύτερα - διπλού τοιχώματος (με σφιγκτήρες) και κτίσε την, όπως λες.

 

Το διπλό γιατί, εκτός της θερμομονώσεως, έχει διπλό "κούμπωμα". Επίσης,

μπορείς να πάρεις και τεμάχια 3μ, για λιγότερες συνδέσεις.

 

Εκείνο που δεν νομίζω ότι πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις ελλικοειδούς ραφής.

Έχω κακή εμπειρία, τουλάχιστον από το σπιράλ (έγινε... σαρπαντίνα). Βέβαια,

το σπιράλ είναι και πιό ευαίσθητο από το ευθύγραμμο τεμάχιο. Επίσης, αν θυμάμαι

καλά, η ελλικοειδούς ραφής καμινάδα με τον παλαιό - τουλάχιστον - νόμο περί

ενεργειακών επιδοτήσεων, εξαιρείτω (ενδεικτικά το αναφέρω)

 

Από ότι κατάλαβα μονοκατοικία είναι (μικρό ύψος) και το κόστος δεν θα ανέβει

και πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.