Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καμινάδα λεβητοστασίου, μπορεί να διέρχεται μέσα από κατοικήσιμο χώρο;


tirbouson

Recommended Posts

Έχω κάνει εσωτερική καμινάδα σε 4όροφο κτίριο, είχε περάσει πολεοδομία και ΕΠΑ χωρίς παρατηρήσεις. Κατασκευή με τσιμέντινες διπλού τοιχώματος στρογγυλή και μετά μονό τούβλο και επίχρισμα. Το λεβητοστάσιο ήταν στο κέντρο του κτιρίου και ήθελα να αποφύγω το μεγάλο μήκος καπναγωγού. Άν το έκανα σήμερα θα το σκεφτόμουν περισσότερο, όπως τα λέει ο sdim.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Έχω καμινάδα που περνάει από το δωμάτιο "γκαρνταρόμπα" που φυσικά επικοινωνεί με το υπνοδωμάτιό μου. Εννοείται ότι υπάρχει πόρτα αλλά είναι τύπου western και φυσικά δεν κλείνει αεροστεγώς. Έχω τοποθετήσει αισθητήρα CO όπως προβλέπει ο κατασκευαστής (olympia electronics).

Η καπνοδόχος είναι διπλού τοιχώματος inox και σίγουρα η εξωτερική πλευρά ειναι ελικοειδής. Την έχω ντύσει περιμετρικά με γυψοσανίδα.

Να κοιμάμαι ήσυχος?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "προβλέπει ο κατασκευαστής" σε τι αναφέρεσαι ?

 

Στη περίπτωση διαρροής από το σώμα της καπνοδόχου θα μπορούσε να υπάρξει πρόβλημα ίσως από κάποιο σημείο που δεν έγινε σωστή συναρμογή ή από κάποια μικρή χαραμάδα-οπή που δεν σφραγίσθηκε. Αν και μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο..

Link to comment
Share on other sites

Έχω καμινάδα που περνάει από το δωμάτιο "γκαρνταρόμπα" που φυσικά επικοινωνεί με το υπνοδωμάτιό μου. Εννοείται ότι υπάρχει πόρτα αλλά είναι τύπου western και φυσικά δεν κλείνει αεροστεγώς. Έχω τοποθετήσει αισθητήρα CO όπως προβλέπει ο κατασκευαστής (olympia electronics).

Η καπνοδόχος είναι διπλού τοιχώματος inox και σίγουρα η εξωτερική πλευρά ειναι ελικοειδής. Την έχω ντύσει περιμετρικά με γυψοσανίδα.

Να κοιμάμαι ήσυχος?

 

Μία καλή (στεγανή) καπνοδόχος και ένας ανιχνευτής CO, είναι το καλύτερο που θα μπορούσε να γίνει όσον αφορά την αναγκαστική διέλευση μία καπνοδόχου από έναν κατοικήσιμο χώρο. Η επένδυση με την γυψοσανίδα δεν ωφελεί (εφόσον είναι λιγότερο στεγανή από την καπνοδόχο) , αλλά και δεν βλάπτει.

Ο σημαντικότερος όμως παράγοντας που σου εξασφαλίζει την ασφάλεια, είναι η σωστή λειτουργία του καυστήρα (δηλαδή να μην παράγεται μονοξείδιο πάνω από το όριο), και η ελεύθερη απαγωγή των καυσαερίων (δηλαδή να μην μπλοκάρεται η διαδρομή των καυσαερίων από οτιδήποτε, π.χ. φωλιές πουλιών, πατσαβούρες, σύρματα, χώματα κτλ)

Link to comment
Share on other sites

H απλή ερώτησή μου είναι η εξής:

Την καμινάδα του τζακιού γιατί την κατασκευάζουμε εσωτερικά? Με τον ίδιο τρόπο σκέφτομαι να κατασκευάσω και την καμινάδα του λεβητοστασίου.

 

Πρόσφατα στην Ελλάδα πέθαναν άνθρωποι, μάλιστα και μικρά παιδιά, που δεν έφταιγαν σε τίποτα. Πρώτα πρέπει να κοιτάμε εάν ένα έργο λειτουργεί σωστά και με ασφάλεια και στο τέλος ενδιαφερόμαστε για το αισθητικό μέρος.

Οι καμινάδες σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει να περνάνε από κατοικίσιμο χώρο. Ακόμη και αν δεν το απαγορεύει ο κανονισμός. Γιατί απλούστατα ο κανονισμός μπορει να αλλάξει αλλά η λάθος καμινάδα θα παραμείνει και κάποτε, θα κάνει την ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην είμαστε όμως τόσο απόλυτοι, υπάρχουν τεχνικές λύσεις για την εσωτερική όδευση καμινάδας με ασφάλεια... Απ' ό,τι έχω ακούσει, τα περιστατικά στα οποία αναφέρεσαι συνδέονται με σοβαρές κακοτεχνίες...

Link to comment
Share on other sites

Ας μην είμαστε όμως τόσο απόλυτοι, υπάρχουν τεχνικές λύσεις για την εσωτερική όδευση καμινάδας με ασφάλεια... Απ' ό,τι έχω ακούσει, τα περιστατικά στα οποία αναφέρεσαι συνδέονται με σοβαρές κακοτεχνίες...

 

Ας υποθέσουμε ότι δεν υπάρχουν κακοτεχνίες. Τι θα γίνει αν το κτίριο ταλαιπωρηθεί απο τους συνηθισμένους σεισμούς που συμβαίνουν στην Ελλάδα. Ποιός θα σκεφθεί ή ποιός θα πάει να ελέγξει εάν η καμινάδα έχει πάθει την οποιαδήποτε ζημιά?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα γράφεις όλα αυτά , αλλά μιά σωστή δουλειά με χτίσιμο τούβλου από μέσα και σοβάτισμα δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα , όπως δεν έχει δημιουργηθεί μέχρι τώρα σε αρκετές δουλειές .

Τώρα γιά τον σεισμό , ο έλεγχος είναι γενικά απαραίτητος , οπότε θα δούμε ότι χρειαστεί .

Αν δουλεύει σωστά και η καπνοδόχος δεν θα έχει πρόβλημα .

 

Από την άλλη οι καμινάδες οι εξωτερικές , ιδιαίτερα οι παλιότερες χτιστές η σωλήνες έχουν προβλήματα υγρασιών , συμπυκνώσεων , αποκόλλησης από το κτίριο και επειδή γιά την επισκευή χρειάζεται σκαλωσιά και έχει κόστος , αρχίζει ο ωχαδερφισμός του Ελληνα .

 

Γενικά ισχύει ότι προσέχουμε τα σπίτια μας , τα αερίζουμε , τα συντηρούμε , γιατί τίποτα δεν είναι αιώνιο .

Link to comment
Share on other sites

Έχω καμινάδα που περνάει από το δωμάτιο "γκαρνταρόμπα" που φυσικά επικοινωνεί με το υπνοδωμάτιό μου. Εννοείται ότι υπάρχει πόρτα αλλά είναι τύπου western και φυσικά δεν κλείνει αεροστεγώς. Έχω τοποθετήσει αισθητήρα CO όπως προβλέπει ο κατασκευαστής (olympia electronics).

Η καπνοδόχος είναι διπλού τοιχώματος inox και σίγουρα η εξωτερική πλευρά ειναι ελικοειδής. Την έχω ντύσει περιμετρικά με γυψοσανίδα.

Να κοιμάμαι ήσυχος?

 

Για μένα διπλη πυράντοχη γυψοσανίδα με ενδιάμεσο πετροβάμβακα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.