Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Με λογιστικό τρόπο ο υπολογισμός του φορολογητέου εισοδήματος για το 2010


Recommended Posts

Eγώ σίγουρα θα αυξήσω τις αμοιβές μου ( ήδη το έκανα σε 2 δουλειές) . Το 40% θα το υπολογίζω ως κρατήσεις στην εφορία , αφού ουσιαστικά δεν έχουμε έξοδα , και από εκεί και μετά θα είναι το καθαρό κέρδος.

Δεν έχει νόημα να δουλεύεις χωρίς κέρδος.Καλύτερα να χάσεις την δουλειά , παρά να την σκοτώσεις γιατί και ο ελεύθερος χρόνος μεταφράζεται σε κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε πως είχε 0 έξοδα και 0 εκπτώσεις από τον φόρο, στην πρώτη περίπτωση το φορολογητέο ήταν 6.300,00€ (25000 x 0.21 x 1.20) ενώ τώρα θα είναι 25.000,00€

Αν κατάλαβα καλά τι εννοείς με την φράση "ετήσιο εισόδημα".

 

edit.

Δεν κατάλαβα γιατί δεν μου εμφανίστηκαν οι παραπάνω απαντήσεις, παρά μόνο όταν έστειλα το μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε πως είχε 0 έξοδα και 0 εκπτώσεις από τον φόρο, στην πρώτη περίπτωση το φορολογητέο ήταν 6.300,00€ (25000 x 0.21 x 1.20) ενώ τώρα θα είναι 25.000,00€

Αν κατάλαβα καλά τι εννοείς με την φράση "ετήσιο εισόδημα".

 

edit.

Δεν κατάλαβα γιατί δεν μου εμφανίστηκαν οι παραπάνω απαντήσεις, παρά μόνο όταν έστειλα το μήνυμα.

Με ψιλομπέρδεψες...

Link to comment
Share on other sites

Όπου 0,21

βάλε 38% για αρχιτεκτονικές μελέτες

26% για στατικά ,μηχανολογικά

22% για υδραυλικά

17% για τοπογραφικά

60% αν δουλεύεις σε εταιρεία. κτλ... κατά τα γνωστά

 

Π.χ. για μία οικοδομική άδεια έβγαινε ένα μέσος συντελεστής γύρω στο 0,31 για Π.Μ.

Αυτά μέχρι πέρισυ , από φέτος έσοδα-έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη γιατί δεν μπορώ να το βρώ ενώ έχει ξανασυζητηθεί. Με ποιο τρόπο περνάμε στα έξοδα τις παρακρατήσεις για ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ απο τις αμοιβές άδειών?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά όσοι απασχολούνται σε εταιρείες με ΔΠ δεν έχουν την επιλογή αύξησης της αμοιβής τους λόγω της αυξημένης φορολογίας καθώς δεν υπάρχει περίπτωση επαναδιαπραγμάτευσης αμοιβών που να γίνει αποδεκτή.

Οπότε εκεί τι κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε aer

 

Εκει την πατήσαμε. Δυσκολη η επαναδιαπραγματευση.

 

εγώ σαν γνήσιος γκαντέμης είχα κάνει επαναδιαπραγματευση τον Σεπτέμβριο του 2009...... ουσιαστικά οτι αυξηση πήρα, την χανω από την εφορία :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά όσοι απασχολούνται σε εταιρείες με ΔΠ δεν έχουν την επιλογή αύξησης της αμοιβής τους λόγω της αυξημένης φορολογίας καθώς δεν υπάρχει περίπτωση επαναδιαπραγμάτευσης αμοιβών που να γίνει αποδεκτή.

Οπότε εκεί τι κάνεις?

 

Όλες οι περιπτώσεις υπάρχουν, αρκεί να έχουμε το θάρρος και τον τρόπο να τις ζητήσουμε. Αν "ντρεπόμαστε", διστάζουμε ή δεν είμαστε και τόσο χρήσιμοι, τότε προφανώς είναι πιο δύσκολα τα πράγματα. Δε μπορώ να σου απαντήσω κάτι άλλο σε αυτό. Από εκεί και πέρα, εγώ τουλάχιστον το φώναζα εδώ και 2+ χρόνια. "Να διαπραγματεύεστε τα καθαρά σας. Αφήστε τις παρακρατήσεις και αν παίρνετε επστροφές θα είναι απλά απλά "bonus"".

Όποιος ακουλουθούσε αυτή τη λογική, λίγο θα του στοιχίσει η αλλαγή του φορολογικού (ψυχολογικά αλλά και ουσιαστικά σε κάποιο βαθμό γιατί αυτά που θα του μένουν θα του φτάνουν να ζήσει αν τα είχε υπολογίσει σωστά).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tpanag

Bonus 2 έως 3 φορές ο μισθός (μηνιαίος) το χρόνο?

Αν ξέρεις καποια εταιρεία που να δίνει έτσι χρήματα πρέπει να μου τη συστήσεις. Από εκει και πέρα νομίζω τα περί ντροπής ή φόβου που αναφέρεις προφανώς και δεν υφίστανται. Το πόσο χρήσιμος είσαι σε μια επιχείρηση με συγχωρείς αλλά για να σε πληρώνουν θα είσαι χρήσιμος - εκτός αν δουλεύεις στον πατέρα σου! Και φυσικά πρέπει να αναγνωρίσεις ότι ουδείς αναντικατάστατος όπως επίσης ακόμα ότι δεν μπορούν όλοι να είναι τόοοοσο χρήσιμοι σε μια επιχείρηση ώστε μόλις ζητήσουν αύξηση 20 με 30% να την πάρουν επειδή το αφεντικό τους φοβάται μην τυχόν και τους χάσει! χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν κάνουν και κάτι σημαντικό.

 

Αυτό που ήθελα να πω είναι πως ακόμα και να ζητήσεις επαναδιαπραγμάτευση της αμοιβής σου δεν θα την πετύχεις απλά επειδή δεν υπάρχουν περιθώρια από κανένα αυτήν την περίοδο και δεν ξέρω αν στέκει και το επιχείρημα της αλλαγής του φορολογικού καθεστώτος (εδώ θα ήθελα μερικές γνώμες απο τους συνάδελφους για το πως το βλέπουν) . Δηλ. αντί να πληρώσει ο εργαζόμενος να πληρώσει ο εργοδότης άρα τι?Μισθωτός? Μα ο λόγος που υπαρχει αυτή η κατάσταση με τα ΔΠ είναι για να μην πληρώνει ο εργοδότης απλά ως τώρα δεν πληρωνε ούτε ο εργαζόμενος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tpanag

Bonus 2 έως 3 φορές ο μισθός (μηνιαίος) το χρόνο?

 

Ρώτησες "τι κάνουμε τώρα;" και απλά σου απάντησα. Το "bonus" το έβαλα σε εισαγωγικά εξάλλου για πολύ συγκεκριμένο λόγο: δεν το σκέφτομαι έτσι εγώ, αλλά οι ίδιοι οι εργοδότες και εκεί ακριβώς πατάνε και δίνουν τις εξευτελιστικές αμοιβές που δίνουν (έχω ξαναπεί ότι ένας μηχανικός σε πολλούς από δαύτους, φτάνει τελικά να στοιχίζει λιγότερο και από τον πιό κακοπληρωμένο διοικητικό υπάλληλο και ενώ συμβαίνει αυτό πολλοί συνάδελφοι κοιμούνται ολόρθοι!).

Αν θεωρείς λοιπόν με βάση τα παραπάνω αποδεκτό το "κόψιμο", 2 έως 3 μισθών όπως λες, πράξε έτσι. Ούτε οι δημόσιοι υπάλληλοι και ούτε κατά διάνοια, δεν υπέστησαν τέτοια μείωση των αποδοχών τους όπως υποθέτω καταλαβαίνεις! Δεν είπα ότι πρέπει να τεθεί εκβιαστικά το θέμα σε όλους τους "εργοδότες" ξαφνικά, απλά ότι πρέπει να αρχίσει να τίθεται σε νέα βάση όπως κι εσύ λες παρακάτω για να δούμε τι μπορεί να γίνει ώστε να μοιραστεί η αβαρία (μετατροπή μπλοκάκηδων σε μισθωτούς ίσως με υπό συζήτηση αμοιβές κλπ.).

 

Κατανοώ ότι τα πραγματα είναι πιο δύσκολα στα "μπλοκάκια" αλλά το αρχικό μου ποστ αναφερόταν σε ελ. επαγγελματίες και τις αμοιβές τους για το ελεύθερο επάγγελμα. Αυτοί εννοούσά ότι θα πρέπει να λειτουργήσουν επιτέλους όπως λειτουργεί ο φούρναρης, ο υδραυλικός, ο έμπορος επί δεκαετίες και να αρχίσουν να σταθμίζουν το κόστος των υπηρεσιών τους. Και σίγουρα μέσα σε αυτό είναι και η φορολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.