Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Από ΕΓΣΑ σε προβολή lambert


Recommended Posts

Λίγο παράξενο το θέμα και απ'ότι είδα δεν υπάρχει αντίστοιχο στο forum.

Σε πρόγραμμα για σήραγγες (δεν ξέρω παραπάνω για το πρόγραμμα) ζητείται η εισαγωγή συντεταγμένων σε προβολή Lambert. Αυτή που το χρησιμοποιεί έχει συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ και ζήτησε τη βοήθεια για τη μετατροπή. Μετά από ψάξιμο βρήκα ότι πανευρωπαϊκά χρησιμοποιoύνται δύο προβολές lambert:

http://www.crs-geo.eu/nn_124394/crseu/EN/CRS__Description/crs-pan-european__node.html?__nnn=true

οπότε αυτό που πρότεινα είναι η κλασσική μετατροπή ΕΓΣΑ-->grs80-->Lambert με τους αντίστοιχους τύπους που δεν είναι και αρκετά εύχρηστοι!! Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει κάποια παραπάνω πράγματα για το που χρησιμοποιούνται αυτές οι προβολές και επίσης αν υπάρχει κάποιο έτοιμο πρόγραμμα για τη μετατροπή!!

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω όσο περισσότερο μπορώ.

Καταρχήν υπάρχουν δυο προβολές Lambert

1.Σύμμορφη κωνική προβολή Lambert

2.Πολική επίπεδη ισοδύναμη προβολή Lambert

(η 1η έχει αντικατασταθεί απο την εγκάρσια μερκατορική)

 

Η μετατροπή βέβαια που αναφέρεις (ΕΓΣΑ7--> GRS80--> Lambert) δεν υφίσταται αφού το ένα είναι σύστημα αναφοράς, το GRS80 είναι ελλειψοειδές και η Lambert είναι προβολή.

 

Εφόσον έχει ΕΓΣΑ87 χρησιμοποιεί (ελλειψοειδές GRS80) και εγκάρσια μερκατορική προβολή.

Αυτό που πρέπει να κάνει είναι να αλλάξει προβολή απο ΕΜΠ σε Lambert και αυτό υποψιάζομαι πως πρέπει να γίνει σε ελλειψοειδείς συντ/νες ή γεωκεντρικές (με επιφύλαξη αυτό).

 

Αν θέλει μετατροπή σε Πολική επίπεδη ισοδύναμη προβολή Lambert είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα, αν θέλει σε Σύμμορφη κωνική προβολή Lambert είναι πιο εύκολο.

 

Διευκρίνησε αυτό και θα κοιτάξω μήπως βρω κάτι.

 

Λοιπόν νομίζω πως η μετατροπή πρέπει να γίνει σε γεωδαιτικές συντ/νες.

Άρα μετατρέπεις τις επίπεδες ορθογώνιες(x,y) που έχεις του ΕΓΣΑ87 σε γεωδαιτκές (φ,λ) και μετά τα φ,λ της ΕΜΠ σε φ,λ της Lambert.

Για το πρώτο σκέλος μπορώ να σε βοηθήσω για το δεύτερο δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Thanks dboris για τις απαντήσεις... Λοιπόν η μετατροπή είναι όπως την αναφέρεις, από λάθος δεν το διευκρίνησα από την αρχή. Απλά νομίζω επειδή το ΕΓΣΑ χρησιμοποιεί μετατεθημένο το GRS80 οι γεωδαιτικές φ,λ πρέπει πρώτα να μετατραπούν σε φ,λ του γεωκεντρικού GRS80 (να αφαιρεθεί το διάνυσμα μετάθεσης δλδ) και μετά στη προβολή Lambert. Και για το δεύτερο μέρος που λες έχω τις σχέσεις οπότε μπορώ να το κάνω. Απλά ρωτούσα αν υπήρχε κάποιος άμεσως μετασχηματισμός από τη μια προβολή στην άλλη.

Ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση...αν βρω και εγώ πάντως κάτι θα το ανεβάσω για οποιον συνάδελφo συναντήσει κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Dim_An

δεν ξέρω τι επιχειρείς με την μετατροπή πάντως λογισμικό που να υποστηρίζει ένα σύστημα προβολής θέλει πολύ ψάξιμο

αν πρόκειται για πραγματική εργασία δηλ. διάνοιξη σήραγγας θα σου προτείνω ούτε να το σκέφτεσαι

σε θεωρητικό επίπεδο να συζητήσουμε ότι θέλεις,επαναλαμβάνω σε θεωρητικό

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να επανέλθω στο θέμα.

Αν έχω συντεταγμένες (φ,λ) στο WGS84, πώς μπορώ να τις μετατρέψω σε συντεταγμένες της Σύμμορφης Κωνικής Προβολης Lambert; Και με ποιο τρόπο μπορώ να περάσω ένα σχεδιάγραμμα με τέτοιες συντεταγμένες στο acad?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από καιρό επανέρχομαι, ένα καλό πρόγραμμα για μετατροπές συντεταγμένων είναι το proj.4 . Είναι μια βιβλιοθήκη χαρτογραφικών προβολών. Λειτουργεί σε LInux αλλά νομίζω από μια γρήγορη ματιά ότι έχει executables και για windows.

 

@beartuozo

η εντολή της Σύμμορφης Κωνικής Προβολης Lambert για τη ζώνη της Ευρώπης είναι...

proj -r +proj=lcc +lat_1=35 +lat_2=65 +lat_0=52 +lon_0=10 +x_0=4000000 +y_0=2800000

Εισάγεις φ,λ και εξάγει x,y.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.