Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταπτυχιακό στο ΕΜΠ


Burned Electrician

Recommended Posts

..... μόνο αγγλικά δεν ξέρω και δεν έχω ούτε καν lower τώρα κάνω μαθήματα και τα συνεχίζω.......

μια φίλη μου μηχανολόγος που έκανε αίτηση σε μετπτυχιακό του ΕΜΠ, επειδή δεν είχε πτυχίο στα αγγλικά

 

εδωσε εξετάσεις Αγγλικών στο ίδιο το ΕΜΠ

φαντάζομαι πως το ίδιο υπάρχει και για άλλες σχολες

πάρε ένα τηλ να ρωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά εντάξει αυτό είναι το μόνο σίγουρο φίλε μου και το ξέρω καιρό τώρα......πρώτα από όλα είναι το οικονομικό στην μέση, δεύτερον Αγγλία θέλουν κατόχους πτυχίων αγγλικών όπως συμβαίνει και στην Γερμανία το ίδιο....μόνο Ισπανία είναι καλά που δεν ζητάνε γνώσεις Αγγλικών παρά να γνωρίζεις να μιλάς τη γλώσσα τους.

 

Από δική μου εμπειρία, σε τελική ανάλυση η Μεγάλη Βρετανία θα σου έρθει πολύ πιο οικονομικά. Τώρα, όσον αφορά τη γλώσσα υπάρχουν και πανεπιστήμια b class (για την Μεγάλη Βρετανία) αλλά πολύ καλύτερα σε επίπεδο γνώσεων από τα ελληνικά, που δεν ζητάνε απαραιτήτως γλώσσα...

Link to comment
Share on other sites

Από δική μου εμπειρία, σε τελική ανάλυση η Μεγάλη Βρετανία θα σου έρθει πολύ πιο οικονομικά. Τώρα, όσον αφορά τη γλώσσα υπάρχουν και πανεπιστήμια b class (για την Μεγάλη Βρετανία) αλλά πολύ καλύτερα σε επίπεδο γνώσεων από τα ελληνικά, που δεν ζητάνε απαραιτήτως γλώσσα...

 

Μέχρι στιγμής ψάχνω στο ΕΜΠ για λόγους ότι είναι δωρεάν....

Αλλά για αναλυσέτο μου αυτό που λες για την γλώσσα και πανεπιστήμια b class

Link to comment
Share on other sites

(1) Κοίτα διευθύνσεις μέσω internet να βρεις μεταπτυχιακά που σε ενδιαφέρουν (π.χ. http://www.hobsons.com)

(2) Δες μέσω ΔΟΑΤΑΠ (http://www.doatap.gr) αν το συγκεκριμένο ίδρυμα είναι αναγνωρισμένο.

(3) Αν ναι, έλα σε επαφή με το ίδρυμα αυτό κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ειμαι ο nick κ ειμαι γεωλογος απο το ΕΚΠΑ.επισης εχω κανει Msc στο ΕΜΠ στην επιστημη κ τεχνολογια υλικων με συντονιζουσα σχολη τους Χημικους μηχανικους.

Λοιπον ξερετε τι μου ειπε ενας καθηγητης στο μαστερ?''κ 10 να εχει βαθμο πτυχιου ενας αποφοιτος τει δεν θα τον παρουν..θα παρουν τον πτυχιουχο του πανεπιστημιου κ ας εχει κ 6..'''παροτι σχεδον ολα τα μεταπτυχιακα στο εμπ ειναι διατμηματικα παιρνουν μονο πολυτεχνιτες.στο μαστερ που εκανα ειμασταν 40 ατομα.1 γεωλογος, 1 χημικος κ ολοι οι αλλοι του εμπ.μη πω για τη συνεντευξη που με ξετιναξαν μιση ωρα..οτι θες με ρωτησαν περι φυσικοχημειας κυριως.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς, όταν λοιπόν οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί δεν σε αντιμετωπίζουν με αντικειμενικά κριτήρια, τότε μην περιμένετε να κάνετε σωστές (όπως βλέπετε χρησιμοποιώ light χαρακτηρισμό...) μεταπτυχιακές σπουδές...

Link to comment
Share on other sites

αφού τα πολυτεχνεία δεν θεωρούν ισότιμους τους αποφοιτους τ.ε.ι λογικό είναι να μην τους δέχονται και για μεταπτυχιακά

Link to comment
Share on other sites

δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα τα μεταπτυχιακά ή μονο γνώσεις; από έργων υποδομής με ένα μεταπτυχιακό με θέμα τα δομικά έργα θα μπορώ να υπογράψω κανένα αρχιτεκτονικό ή στατικό εστω και περιορισμένης κλίμακας;

Link to comment
Share on other sites

τι είναι μεταπτυχιακό, τι master και τι είναι διδακτορικό; μπορεί κανένα απ' αυτά να δώσει επαγγελματικά δικαιώματα και να μου επιτρέπει να δουλεύω ταυτόχρονα; (να ενημερώσω οτι τελείωσα γυμνάσιο, λύκειο και τ.ε.ι δουλεύοντας και να προτρέψω τους διπλωματούχους, τους οποίους σέβομαι για το επιστημονικό τους εργο, να με βοηθήσουν κι αυτοί να βρω την άκρη στο πρόβλημα: ΕΔΡΑ (θεσσαλία)- ΕΠ. ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ- ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ- ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.