Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταπτυχιακό στο ΕΜΠ


Burned Electrician

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα μας προέκυψες και Μπαμπινιώτης?

 

Αν δεν έχεις δουλειά το μεταπτυχιακό είναι μια

καλή επιλογή που μπορεί να φανεί χρήσιμη στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

επειδή οι δουλειές δεν είναι και πολλές δεν είναι κακο στο μεταξύ να κάνεις ένα μεταπτυχιακό
Μην χανεις τον χρονο σου με μεταπτυχιακα, βρες καμια δουλεια να αποκτησεις προυπηρεσια μιας και μονο αυτο θα σου ζητησουν. Το μεταπτυχιακο ειναι μονο για να το κορνιζαρεις

 

Μα γι αυτο ενδιαφερομαι για ενα μεταπτυχιακο, επειδη ακριβως οι δουλειες δεν ειναι πολλες και δεν ξερω ποτε θα βρω καποια δουλεια.

Μακαρι να ειχα τη δυνατοτητα να εργαστω αμεσα, σιγουρα θα μαθαινα πολυ πιο εφαρμοσμενες γνωσεις απο οποιοδηποτε μεταπτυχιακο.

Να ρωτησω κατι ακομα: Πέρα από το Παραγωγής και Διαχείρισης Ενέργειας υπάρχει κάποιο άλλο αμιγώς ενεργειακό μεταπτυχιακό σε ΑΕΙ στην Ελλάδα;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπερα, ειμαι νεος στο φορουμ και επειδη ψαχνω για ενα θεμα συγκεκριμενω νομιζω πως αυτο το τοπικ με καλυπτει μην ανοιγω καινουριο...

Ειμαι στο 4ο ετος του τμηματος Γεωλογιας & Γεωπεριβαλλοντος του ΕΚΠΑ και σκεφτομαι για καποιο μεταπτυχιακο προγραμμα μολις με το καλο αποκτησω το πτυχιο μου.

Μεχρι προσφατως ειχα υπ'οψιν τη Μηχανικη Πετρελαιου που ειναι παντα μεσα στα πλανα μου αν ολα πανε καλα (στο εξωτερικο προφανως καθως εντος χωρας δεν υπαρχει αντιστοιχο προγραμμα ) και τη Γενικη Κλιματολογια - Μετεωρολογια σε καποιο προγραμμα στο ΑΠΘ η στο τμημα Φυσικης του ΕΚΠΑ

Αλλα απο οτι εχω ακουσει συνοπτικα ,υπαρχουν συγκεκριμενα προγραμματα στο ΕΜΠ ,συγκεκριμενα προγραμματα Περιβαλλοντος ,Ηπιων Μορφων Ενεργειας κλπ , στα οποια θα μπορουσα να γινω δεκτος ως αποφοιτος της σχολης μου .Και φυσικα αρχιζω και το λαμβανω κι αυτο υπ οψιν καθως γνωριζω το κυρος του ΕΜΠ και εχω ακουσει απο φιλους που εχουν εκπληρωσει τις σπουδες τους εκει οτι το επιπεδο σπουδων ειναι πολυ ικανοποιητικο .

Πιστευω οτι απευθυνομαι σε ειδικους περι του θεματος , για αυτο θα ηθελα να με διαφωτισετε οσο μπορειτε , για το τι υπαρχει απο αυτα που ανεφερα στα μετρα μου . Ελπιζω να μην σας κουρασα. Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

1) μη κανεις μεταπτυχιακο πανω στη κλιματολογια γιατι ειναι επαγγελαμτικα αχρηστο

2) δεν εχω ιδεα για προγραμματα στη ''μηχανικη πετρελαιου''

3) ξεχνα τα μεταπτυχιακα του Ε.Μ.Π γιατι αμα πας εξω θα δεις τι παει να πει επιπεδο σπουδων (και στο λεει καπιος που εχει κανει ενα μεταπτυχιακο στο εμπ και τωρα κανει και δευτερο εξω)

3) προγραμματα περιβαλλοντος? αυτο που λες ειναι πολυ γενικο καθως υπαρχουν απειρες επιλογες

4) αν ειμουν εσυ θα εκανα ή μαστερ στις ΑΠΕ με μια διπλωματικη πανω στη γεωθερμια ή engineering geology, ψαξε σε καλα πανεπιστημια (imperial, Edinburgh, delft ktl) και θα βρεις πολυ ενδιαφερον προγραμματα

 

αν το σκεφτεσε για εξω βιασου γιατι στα καλα μεταπτυχιακα (κυριως για ΑΠΕ) οι αιτησεις ειναι πολλες και οι θεσεις καλυπτονται γρηγορα (το αργοτερο μεχρι το Μαη)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση .

Να σου πω την αληθεια αυτο για τη Κλιματολογια το εχς συνηδειτοποιησει κι εγω οσο να ναι οτι δεν αποφερει τιποτα επαγγελματικα .

Η μηχανικη πετρελαιου ειναι το γνωστο Petroleum Engineering που ασχολουνται κυριως Χημικοι (Μηχανικοι ) και Γεωλογοι και ασχολειται με την ευρεση νεων πηγων υδρογονανθρακων και τη βελτιστοποιηση των υπαρχοντων σε γενικες γραμμες .

Παντως, ειμαι σε φαση που το σκεφτομαι ακομα , θα ειχα και την εναλλακτικη των κατατακτηριων στο παιχνιδι (Χημικων Μηχ- Μηχανολογων Μηχ) αλλα επειδη το πτυχιο μου τωρα δε βλεπω να το αποκτω στα 4 χρονια γιατι την ειχα ψιλοαφησει τη σχολη στο παρελθον δε θελω να με πανε μακρια χρονικα οι προπτυχιακες σπουδες.

Αυτο που λες για τα μεταπτυχιακα στην Ελλαδα κι εγω πιστευω πως ιδιαιτερη αξια θα ειχε ενα μεταπτυχιακο αν καθοντουσαν και οι συγκυριες και προεκυπτε μια ιδιαιτερα καλη επαγγελματικη προοπτικη για καποιον ωστε να χρειαστει την ειδικευση του. Σε αλλες περιπτωσεις ομως δυστυχως οπως το βλεπω κι εγω δεν αποτελει κατι ιδιαιτερα δυνατο (στην Ελλαδα τουλαχιστον ... )

Link to comment
Share on other sites

1) 3) ξεχνα τα μεταπτυχιακα του Ε.Μ.Π γιατι αμα πας εξω θα δεις τι παει να πει επιπεδο σπουδων (και στο λεει καπιος που εχει κανει ενα μεταπτυχιακο στο εμπ και τωρα κανει και δευτερο εξω)

 

Ξεχνάς όμως ενα τεραστιο πλεονέκτημα των μεταπτυχιακών του ΕΜΠ

 

Ειναι δωρεάν (ακόμα) :smile:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή άρχισε πάλι η γνωστή ιστορία,

υπενθυμίζω πως το Πανεπιστήμιο δεν είναι πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια εκπαίδευση όπου ο καθηγητής προσπαθεί να μπήξει τις γνώσεις στο κεφάλι του μαθητή.

Στο Πολυτεχνείο όποιος θέλει μαθαίνει όποιος δε θέλει περνά απλά τα μαθήματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.