Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιστροφή φακέλου στον ιδιοκτήτη, τι γίνεται με τις αμοιβές;


Recommended Posts

γεια σας,

είχα μια περίπτωση όπου μπήκε ένας τύπος στο γραφείο μου ο οποίος ήθελε να βγάλει άδεια σοφίτας περίπου 150μ2 σε υπάρχουσα 2 όροφη οικοδομή.

έλαβα ως προκαταβολή τα ελάχιστα 5000λ ετοίμασα τα σχέδια μετά από διάφορα προσχέδια και υπέβαλα τον φάκελο στην πολεοδομία με τις ελάχιστες μελέτες για πρωτόκολλο.

 

αργότερα αφού πέρασαν 2 μήνες ήρθε ο τύπος αυτός μέσα στο γραφείο μου και μου λέει συγνώμη μα δεν θέλω να βγάλω την άδεια τελικά!!!!!!!

και δώσε μου πίσω τα λεφτά μου.... και τα λοιπά χαρτιά μου.

 

εγώ πώς πρέπει να πράξω σαν μηχανικός και ως οφείλω ???

ποια θα πρέπει να είναι η νόμιμη αμοιβή μου??

ποιος με προστατεύει απο κάτι τέτοιους "κυρίους"?????

 

δεν έφτανε αυτό μόνο, πήγε και απέσυρε τον φάκελο από την πολεοδομία μόνος του πήρε πίσω ολόκληρο τον φάκελο με μία μόνο αίτηση !!!!!!

 

έπραξε σωστά η πολεοδομία?

μας προστατεύει κανένας εντέλει????

 

ρώτησα την πολεοδομία και μου είπαν μα ο φάκελος ανήκει εις τον πελάτη*&^%$#@!!

 

σας ευχαριστώ πολύ

 

αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει τί κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις και τι λεφτά δικαιούμαστε και σε ποιον ανήκει τελικά ο φάκελος και τα σχέδια....?

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, μην τυχόν και του επιστρέψεις την προκαταβολή.

Συνενοήσου με το ΤΕΕ, να σε καθοδηγήσει και να διεκδικίσει εκ μέρους σου, το ποσό που αντιστοιχεί στην δουλειά που έκανες μέχρι τώρα.

 

Sorry για τα ορθογραφικά...

Δεν είναι και το φόρτε μας...

Link to comment
Share on other sites

bilorfan καταρχάς δεν μας είπες τί είσαι: Πολ. μηχ/κος, αρχιτέκτονας, τεχνολόγος μηχανικός; Τίποτε από τα παραπάνω; :lol: Συμπλήρωσε το προφίλ σου...

ρώτησα την πολεοδομία και μου είπαν μα ο φάκελος ανήκει εις τον πελάτη*&^%$#@!!
έλαβα ως προκαταβολή τα ελάχιστα 5000λ ετοίμασα τα σχέδια μετά από διάφορα προσχέδια και υπέβαλα τον φάκελο στην πολεοδομία με τις ελάχιστες μελέτες για πρωτόκολλο.

Πως κατέθεσες φάκελο μόνο με το 5000λ; Δεν ασχολούμαι και πολύ με έκδοση οικ. αδειών, αλλά ήξερα οτι πρέπει να είναι πληρωμένες οι αμοιβές...

Οι αμοιβές αυτού του φακέλου, ήταν μόνο 5000λ;

Από την στιγμή που φαίνεται οτι έχουν πληρωθεί οι αμοιβές, τότε ναι, ο φάκελος ανήκει στον πελάτη...

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει τί κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις και τι λεφτά δικαιούμαστε και σε ποιον ανήκει τελικά ο φάκελος και τα σχέδια....?

 

Είναι πολύ απλό, δικαιούσαι τα χρήματα που προβλέπονται απο τις ελάχιστες νόμιμες αμοιβές βάσει του νόμου.

Το γεγονός ότι ο ιδιοκτήτης άλλαξε γνώμη/απέσυρε το φάκελο/whatever, δεν σε απασχολούν.

Δεν πληρώνεσαι για να "βγάλεις άδεια". Πληρώνεσαι για την εργασία σου. Και απο την στιγμή που εργασία έγινε (διαφορετικά δεν θα έπαιρνες πληρότητα και αριθμό πρωτοκόλου), τα πράγματα είναι απλά: πληρώνεσαι κανονικά.

Εαν ο ιδιοκτήτης συνεχίσει τις αντιρρήσεις, πας στο ΤΕΕ για νομική βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

bilorfan δήλωση ανάθεσης δεν σου υπέγραψε ο κύριος αυτός?

 

νομίζω αν έκανε είσαι καλυμμένος και θα πάρεις όλη την αμοιβή μελέτης

Link to comment
Share on other sites

Άπό την στιγμή που έχει γίνει η μελέτη δικαιούσαι την αμοιβή.

 

Επικοινώνησε με το ΤΕΕ μήπως δικαιούσαι κάτι επιπλέον.

 

Σε καμιία περίπτωση δεν επιστρέφεις χρήματα πίσω. Το γεγονός ότι έκανε αίτηση να πάρει πίσω τον φάκελο σημαίνει ότι έχει τα σχέδια στα χέρια του και μπορεί να πάει σε κάποιον "υπογράφων μηχανικό" που τυχόν να τον έχει παραμυθιάσει ότι θα είναι πιο οικονομικός.

 

Αν επιμένει για να πάρει πίσω τα χρήματα, θύμισέ του ότι απ'ότι σου έχει πληρώσει, το 21% (ή 19%) έχει πάει ΗΔΗ στην εφορία, ένα ποσοστό έχει πάει ΗΔΗ στο ΤΕΕ, ένα ποσοστό έχει πάει ΗΔΗ στο ΤΣΜΕΔΕ και ένα ακόμα ποσοστό θα πάει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στην εφορία από τον φόρο εισοδήματός σου. Είναι δεδομενο ότι για να μπει ο φάκελος στην πολεοδομία έχουν κατατεθεί οι αμοιβές και έχεις κόψει απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να προσφύγεις στο νομικό τμήμα του ΤΕΕ. Το ΤΕΕ παρεπεμβαίνει μαζί σου γιατί έχει νόμιμο δικαίωμα.

Και μόνον η κατάθεση στην πολεοδομία αποδεικνύει ότι ο φάκελος περιείχε τις μελέτες αρχιτεκτονικών, παθητικής πυροπροστασίας και τις εγκρίσεις. Τις αμοιβές των μελετών αυτών μπορείς να τις διεκδικήσεις.

Ο πελάτης δεν μπορεί να αμφισβητήσει την ανάθεση της μελέτης σε σένα από τη στιγμή που διεκδίκησε τον φάκελο.

Υ.Γ. Βέβαια, άδεια σοφίτας; Μέτραγε στον Σ.Δ.;

Link to comment
Share on other sites

Nα συμπληρώσω στα παραπάνω ότι η απόσυρση του φακέλου μπορεί να γίνει από αυτόν που έχει υπογράψει την αίτηση υποβολής του. Κι αφού αυτός είναι ο ιδιοκτήτης , ναι , η πολεοδομία είναι υποχρεωμένη σε σχετική αίτησή του να τον αποσύρει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις απόψεις σας περι του θέματος αυτού!!!!!

Είμαι σχεδον 9 χρόνια στο επάγγελμα αυτό και πρώτη μου φορά μου συνέβει κάτι τέτοιο!!!!

έχω τελειώσει το τμήμα Δομικών έργων ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ και προσπαθώ στο ΔΠΘ για να γίνω συγκοινωνιολόγος. Κουράστηκα μια από δώ και μια απο εκεί μέσα σε άλλα γραφεία!!!! Ότι έμαθα τοσα χρόνια δίπλα σε 2 Αρχιτέκτονες και σε έναν πολιτικό μηχανικό μόνο με Στατικές μελέτες φτάνει. έτσι πίστευα!!! έχω πλέον ιδιωτικό γραφείο στην Βέροια από το 2006 που είμαι "αφεντικό". Να που στην προκειμένη περίπτωση καλύτερα να ήμουν υπάλληλος!!!!!

για να μην χρονοτριβούμε, ο πελάτης και βέβαια μου υπέγραψε τις αναθέσεις, και τις αιτήσεις του.

και Όσον αφορά για την Σοφίτα στον Σ.Δ. ναι έμπαινε ένα τμήμα πάνω από το h=2,20μ. τον εξαντλούσα.

Αλλά μην τα συζητάτε!!!! ο τύπος μου έφερε ακόμη και τον δικηγόρο του στο γραφείο μου για να εισπράξει το ποσό!!!!!

Τέλος όσον αφορά το ΤΕΕ... όσες φορές απευθύνθηκα εισέπρατα μία απογοήτευση, αλλά ίσως λογική διότι δεν είμαι όπως λένε μέλος τους και δεν ανήκω ακόμη στο επιμελητήριο. ίσως έπρεπε να απευθυνθώ στο νομικό τμήμα της Ε.Ε.ΤΕ.Μ. όπου ανήκω.

ο άνθρωπος ήτανε από το χωριό που είμαι κι εγώ... του έδωσα πίσω όλα τα λεφτά του εντέλει!!!!!!! καλώς, κακώς, δεν ξέρω!!!!!! λίγο πολύ στα καφενεία όλα συζητιούνται!!!! η επαρχία είναι δύσκολη σε κάτι τέτοια!!!!! κοίταξα περισσότερο το μέλλον του γραφείου μου και λίγότερο στο να έρθω σε προσωπική διαμάχη με τον πελάτη. Κακώς πιστέυω βέβαια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κακώς! Πάρα πολύ κακώς! Χωρίς παρεξήγηση, αλλά ακριβώς επειδή αυτά "στα καφενεία συζητιούνται", τώρα το συμπέρασμα για την τοπική κοινωνία ποιό είναι; Ότι δεν τρέχει τίποτα να δουλεύει ο μηχανικός τζάμπα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.