Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό Εμπειρίας


gigas

Recommended Posts

Πρέπει να πάρεις πιστοποιητικό τόσο από την υπηρεσία όσο και από τον εργολάβο του έργου. Πιθανώς να αρκεί μόνο της υπηρεσίας αλλά μόνο από τον εργολάβο δεν νομίζω να γίνεται δεκτό.

Link to comment
Share on other sites

To πιστοποιητικό το συντάσσει ο εργολάβος (ή εσύ έστω) με τα πλήρη στοιχεία του έργου.

 

Δηλαδή επωνυμία επιχείρησης,τιτλο έργου,περιοχή, αρ. μεκ,μεεπ, προυπολογισμό δίχως αναθεώρηση και φπα.

Εχει και κατηγορίες (είδος έργου) δηλαδή οδοποιία,υδραυλικά κτλ

 

Αν υποθέσουμε πως το έργο ήτο 100.000ε οδοποιία.Τότε στις στήλες συμπληρώνεις τα ανάλογα και βάζεις ας πουμε 70.000ε κατασκευή στον ανάδοχο και 30.000 σε σένα (κατασκευαστής).

Η 50.000 - 50.000, οτι θέλεις ,ή οτι αρκεί/σου λείπει για να την εμπειρία.

 

Έπειτα αν θυμάμαι καλά τα υπογράφει ο επιβλέποντας,προιστάμενος, συντάσσει τα διαβιβαστικά και τέλος.

Αν θέλεις κάποια άλλη βοήθεια μετά χαράς.

 

Ουσιαστικά στο ΙΔΙΟ εντυπο πιστοποιείται η εμπειρία του αναδόχου και του υπεργολάβου.(και του επιβλέποντος φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Είμαι νέος πολιτικός μηχανικός και κάτοχος ΜΕΕΠ Α1. Στην ουσία όμως δεν εκτελώ Δ.Ε. αλλά είμαι υπάλληλος σε εταιρία με μπλοκάκι. Μπορώ να πάρω πιστοποιητικό εμπειρίας από τα έργα που εκτελεί η εταιρία που εργάζομαι και να το χρησιμοποιήσω για αναβάθμιση του δικού μου ΜΕΕΠ;

Επίσης,έχω πιστοποιητικά εμπειρίας από έργα της εταιρίας που εργάζομαι,πριν βγάλω δικό μου εργοληπτικό πτυχίο.Μπορώ να τη χρησιμοποιήσω σήμερα για αναβάθμιση του ΜΕΕΠ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχοντας πτυχίο ΜΕΕΠ έχεις δική σου εργοληπτική επιχείρηση. Άρα τα πιστοποιητικά εμπειρίας πρέπει να αφορούν έργα στα οποία είσαι ανάδοχος ατομικά ή σε κοινοπραξία. Ενδεχομένως όμως στην περίπτωσή σου, για αναβάθμιση από Α1 σε Α2, ίσως να μπορούν να χρησιμοποιηθούν παλαιότερες, πριν την απόκτηση του πτυχίου ΜΕΕΠ, βεβαιώσεις εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Να ρωτήσω κάτι αν ξέρετε να μου απαντήσετε... θέλω να βγάλω εργοληπτικό πτυχίο για πρώτη φορά στην δευτερη βαθμίδα. Προσκόμισα στην Δ15 βεβαιώσεις με όλα τα στοιχεία του έργου αναδόχου και προυπολογισμού, και μου ζητάνε έντυπα Α και Β και δεν δέχονται τις βεβαιώσεις. Ξέρω παιδία τα οποία έχουν πάρει το εργοληπτικό Β βαθμίδας με βεβαιώσεις και όχι έντυπα ξέρει κανείς που το λέει? ευχαριστώ ...

Link to comment
Share on other sites

Τα έντυπα αυτά (ΕΝΤΥΠΟ ΤΥΠΟΥ Α και ΕΝΤΥΠΟ ΤΥΠΟΥ Β για τα δημόσια έργα και το ΕΝΤΥΠΟ ΤΥΠΟΥ Γ για τα ιδιωτικά έργα) έχουν υποχρεωτική εφαρμογή. Δες το συνημμένο για το για ποια έργα χρονικά  ισχύει. (Εγκ. 1 / ΥΠΕΧΩΔΕ- ΓΓΔΕ/Δ15/4-1-1999)

post-2272-0-99534100-1411555982_thumb.jpg

egiklios01_0401999.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι χαίρετε,

εργάζομαι στο εξωτερικό τα τελευταία 6 χρόνια σε μεγάλη εταιρεία της Κύπρου έχοντας λάβει μέρος σε μεγάλα Projects. 

Το ερώτημά μου είναι ποιος είναι ο τρόπος να πιστοποιήσω συμμετοχή στα έργα αυτά και να το χρησιμοποιήσω για να ανεβώ βαθμίδα σε περίπτωση επιστροφής μου στην Ελλάδα.

Το έντυπο Γ του Δ15 που αφορά ιδιωτικά έργα είναι χτισμένο για την Ελλάδα περισσότερο παρά το εξωτερικό..

 

Ευχαριστώ

Edited by nikostr
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ερώτηση...

 

Εχω εκτελέσει έργο υδραυλικό με το κλασσικο τρόπο της "υπεργολαβίας" στο πτυχίο συναδέλφου.

 

Στο πιστοποιητικό εμπειρίας τι γράφω; ανάδοχο το συνάδελφο σε εργο προυπολογισμου 100.000ε και κατω "κατασκευή" εμένα με 97000;

 

Γνωρίζω πως η προβλεπόμενη υπεργολαβία ειναι 30% το μέγιστο με απόφαση ΔΣ κτλ κτλ κτλ. Αλλη κουβέντα αυτή. Η υπηρεσία δεν εχει πρόβλημα να δωσει το πιστοποιητικό, υπάρχει πε΄ριπτωση να "κολλησιε" στο Δ15;

 

Υ.Γ. επίσης γνωρίζει κανείς που ανανεωσε/εβαλε κι αλλα μεκ, πως αν εξακολουθούν να ζητούν στο Δ15 συμφωνητικο για 7700ε ετησίως για το ΜΕΚ Α;

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να σου φτιάξει η υπηρεσία αν για το διάστημα που βεβαιώνει το πιστοποιητικό την τάδε εμπειρία εσύ ως ΜΕΚ φαίνεσαι να στελεχώνεις άλλο εργοληπτικό πτυχίο (δικό σου ατομικό ή οτιδήποτε άλλο) δεν θα σου προσμετρήσουν αυτήν την εμπειρία.

Για να σου μετρήσουν εμπειρία έτσι θα έπρεπε να έχεις κάνει αναγνωρισμένη υπεργολαβία που λες και συ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.