Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προς την Ελληνική Κυβέρνηση: Θα γίνουμε ποτέ κράτος με στοιχειώδη λογική;


Recommended Posts

πλακα-πλακα η λυση ειναι να τους ξαναφωναξουμε! θα τους αναθεσουμε μια πενταετια να φτιαξουν το κρατος (με το αζημιωτο βεβαια)

 

 

Ποιός θα ήταν ο <<κύριος του έργου>> σε αυτήν την ανάθεση;

 

Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να μην ξέρεις ποιός είναι "κύριος του έργου" και ποιός ο "εργολάβος". Α, να μην ξεχάσω. Και ποιός θα ήταν ο "επιβλέπων";

 

Εκτός και αν μιλάμε για αυτεπιστασία :smile:

Link to comment
Share on other sites

εργοδότης:εμεις (ο Ελληνικος Λαος)

εργολαβος :το Γερμανικο κρατος

επιβλέπων :ο καλος Θεούλης

θα πληρωθουν με Ελληνικα ομολογα που θα ληγουν το 2110

Link to comment
Share on other sites

Το watergate ;

 

Σίγουρα δεν ήταν κανένας ελληνοαμερικάνος μπλεγμένος εκεί ? :D

 

Έχω την εντύπωση υπήρχε έλληνας στην κυβέρνηση τότε

 

Χμ μετά το είδα το post σου. Πρέπει να το ψάξω αυτό δεν το ξέρω.

 

μην μπερδευεστε παιδια.

καθε κρατος και καθε εταιρεια, ειτε ελληνικη, ειτε απο τη ζιμπαμπουε, ειτε απο τη σουηδια, αν μπορει, θα λαδωσει. Δεν θα το σκεφτει κανενας ουτε δευτερολεπτο αν ετσι θα προωθησει τα συμφεροντα της εταιρειας του.

η διαφορα μας εδω στην ελλαδα με τη σουηδια ή τη γερμανια, ειναι οτι το σπορ ειναι εθνικο και λαικο και δημοκρατικο. Το ασκουμε ολοι, απο τον πιο φτωχο πολιτη μεχρι τον τεραστιο επιχειρηματια. Δειτε το σαν εκδημοκρατισμο της διαφθορας. Σε αυτα τα προοδευτικα διαπρεπουμε.

 

Ετσι είναι. Και δεν τιμωρείται ποτέ και κανενάς. Ενώ στα πολιτισμένα κράτη ολό και κάποιον βουτάνε. Οπότε προσέχουν λιγάκι παραπάνω και οι υπόλοιποι, εδώ στην Ελλάδα όλοι το ξέρουμε τονο νομοταγή πολίτη τον λεμέ μ******, τι περιμένουμε δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω μια σημερινη ιστορια.

 

Ειπα να αναλαβω να βγαλω αδεια για μια ταβερνα στον δημο που ζω.

Ξεκινησα να μαζευω τα απαιτουμενα.

 

Πηγα σημερα στο δημαρχειο για να παρω μια σειρα εντυπα-αιτησεις.

Ρωτω στην υποδοχη (sic) ποιος ασχολειται με αυτα τα θεματα.Με στελνουν σε καποιο γραφειο. Παω εκει, βλεπω 2 γραφεια και καρεκλες, μια κυρια μεσα. Το μπουφαν ριγμενο στη πλατη, η θερμοκρασια στο δημαρχειο 25+, λεω μεσα μου: καλα αρχισαμε. Ποια ειναι η ταδε λεω?

Ειναι στο γραφειο του δημαρχου. Ελα σε ενα μισαωρο μου λεει.

Παω σε μια αλλη δουλεια, γυριζω σε ενα δεκαλεπτο. Ξαναπαω πανω, μου λεει δεν ηρθε.

Εσεις ξερετε λεω?Οχι, ειναι δικα της αυτα τα χαρτια (ναι βλ@μμενη, εσενα σε πηρανε να σερφαρεις στο facebook)

Ρωτω στο πρωτοκολλο αν μπορει να μου δωσει κανενας αλλος αυτα που θελω.

Ενα παλικαρι απο αλλο γραφειο συνομηλικος μου ερχεται πανω μαζι μου. Παιρνει το ντοσιε, φωναζει την "κυρια" να βλεπει να μαθαινει και βγαζει τις δηλωσεις που χρειαζομαι. Ταυτοχρονα της εξηγει τι κανει. Η κυρια βλεμμα απλανες, το κεφαλι να δουλευει ρελαντι, εγω να θελω να την πεταξω απο το παραθυρο. Μου θυμισε εκεινους στο στρατο που επιτηδες τα εκαναν ολα λαθος για να μην τους εμπιστευονται καμια δουλεια.Αν ειναι δυνατον. Δουλευει 10+ χρονια και δεν ξερει να κανει ακομα τιποτα.

 

Τελικα φευγω με νευρα για την "κυρια", αφου ομως πηρα αυτα που ηθελα, αυτα δηλ που μου εδωσε το παλικαρι.

 

Και σας ρωτω:

1. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΗλΙΘΙ@ 20 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΡΕΚΛΑ:evil:;

2. ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΑΡΕΙ ΤΗΝ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ ΤΗΣ;

3. ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ 5ΜΕΛΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΟΙ 3 ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟ

4.Γιατι γεννηθηκα ελληνας:(?

 

Και περιμενετε εσεις να φτιαξει αυτο το μπ!@$@ το κρατος? Εξοντωτικα δανεια να πληρωνονται αχρηστοι τεμπεληδες? Γ@## τη τυχη μας

 

Να βγαζει φλεβιτες απο το πηγαινελα ο ταβερνιαρης ολο το καλοκαιρι, να πληρωνει δημοτικα τελη,σκουπιδια και νοικι για το πεζοδρομιο για να πληρωνονται τα μισθα της κυριας.

 

ΟΥΣΤ

edit

Διαβασα το ποστ και δεν μου αρεσει το υφος που βγαζω. Αλλα δεν μπορω να γραψω κατι πιο ηπιο....Ειναι αδυνατο ειλικρινα:(

Και ΟΧΙ.Δεν θα γινουμε ποτε κρατος-εθνος με στοιχειωδη λογικη.Δεν νομιζω να το ζησω αυτο.

Αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, τι βρήκα με ένα γρήγορο googlaρισμα:

 

If there were ever serious doubts that Nixon was directly involved in raising the hush money, these new tapes should put them to rest once and for all. There are several conversations here in which Nixon thanks a wealthy contributor, Thomas Pappas, for ''what you're doing to help out on some of these things. . . . I won't say anything further.'' (Nixon's lawyer and Judas, John Dean, called Pappas ''the Greek bearing gifts.'') Later, Nixon asks his longtime secretary, Rose Mary Woods, to reach Pappas and make sure he keeps his mouth shut -- ''I don't want to have anything indicating that I was thanking him for raising money for the Watergate defendants'' -- and cautions her not to talk on the phone.

 

Από New York Times.

http://www.nytimes.com/books/97/11/16/reviews/971116.16findert.html

http://www.encyclopedia.com/doc/1G1-20542784.html

http://news.google.com/newspapers?nid=348&dat=19910828&id=UksHAAAAIBAJ&sjid=NTYDAAAAIBAJ&pg=2304,7610417

 

Θεωρία "συνωμοσίας" είναι μάλλον δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα , αλλά δεν μπορείς να πεις παντόυ μπλεγμένοι οι Ελλήνες χαχαχα Pappas "the Greek bearing gifts".

Link to comment
Share on other sites

+1000000 στο ποστ #15 του ckiriako

και να βολευουν οι πολιτικοι τους δικους τους στη Βουλη με 16 μισθους

και μετα να βγαζουν διαφημηση στην τηλ να βαλουμε λεφτα στον λογαριασμο να πληρωθει το χρεος.

μας περνανε για πολυ ΖΩΑ

ΑΙΣΧΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι περιμενετε????? Εδω πανυγηριζουμε ομαδικα (τα φυτα βεβαια, οχι ανθρωποι νοημονες σαν εμας) που θα παρουμε δανεια απο το ΔΝΤ και το πανυγηριζουμε σαν εθνικη επιτυχια. Αφου ο Ελληνας καταντησε ετσι, αφου καταντησε ερμαιο της πολιτικης προπαγανδας, που οτι του σερβιρουν στις 8μμ το χαφτει αμασητο καλα να παθουμε..ααααα

και εντωμεταξυ οι γειτονες εξ Ανατολων κανουν κρουαζιερα Σμυρνη -Χιο-Σαντορινη-Τζια-Πειραια-Σμυρνη

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.