Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δόμηση κοντά σε ρέματα


Niko

Recommended Posts

Γρηγορότερα θα τελειώσεις αν βάλεις σχέδια για την οριοθέτηση. 

Έχεις ένα δίκαιο να θυμώνεις αφού κτίζεις από την πλευρά του οριοθετημένου ρέματος (εδώ θα έπρεπε να αφήσεις λιγότερα μετρα). ΊΣΩΣ (δεν γνωρίζω) να υπάρχει κάποιο "νομοθέτημα" (???) που να ζητάει την οριοθέτηση όλης της φάτσας του γηπέδου. Ότι πάντως και αν συμβεί δώσ' το  στους Συν.

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορότερα θα τελειώσεις αν βάλεις σχέδια για την οριοθέτηση. 

Έχεις ένα δίκαιο να θυμώνεις αφού κτίζεις από την πλευρά του οριοθετημένου ρέματος (εδώ θα έπρεπε να αφήσεις λιγότερα μετρα). ΊΣΩΣ (δεν γνωρίζω) να υπάρχει κάποιο "νομοθέτημα" (???) που να ζητάει την οριοθέτηση όλης της φάτσας του γηπέδου. Ότι πάντως και αν συμβεί δώσ' το  στους Συν.

nbr χρονια πολλά και καλά Χριστουγεννα. Από ότι ξέρω αν γίνει διευθέτηση του ρέματος, απαιτείται να γίνει σε όλο το πρόσωπο. Κατα τα άλλα ιχύει ότι το κτίριο θα πρέπει να απέχει τις νόμιμες αποστάσεις από οριοθετημένο ή μη ρέμα. Από 2-3 Ιανουαρίου που θα επιστρέψουν θα κάνω συνάντηση και πάλι και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

subrosaval, με την βοήθεια του Grand Master νομικού του φόρουμ, ανακάλυψα οτι η παράγραφος 2 του άρθρου 6 του κτιριοδομικού που όριζε τις αποστάσεις στην δόμηση κοντά σε ρέματα δεν ισχύει. Καταργήθηκε μετά από αποφάσεις του ΣΤΕ. Σήμερα ισχύει ότι προβλέπει ο Ν-4258/14.

Σύμφωνα με τον 4258/14 λοιπόν, για να χτίσεις πρέπει να προηγηθεί η μελέτη οριοθέτησης. Η απόσταση από την γραμμή οριοθέτησης είναι 20μ. στα εκτός σχεδίου, 10μ. στα εντός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Melissa δεν διαφωνώ με αυτό που λες . Στη δίκη μου περίπτωση το γήπεδο συνορεύει με ρέμα το οποίο είναι μισό οριοθετημένο και το άλλο όχι . Και το πρόβλημα είναι ότι θέλω να χτίσω στο τμήμα του γηπέδου που συνορεύει με το οριοθετημένο ρέμα χωρίς να μπλέξω με οριοθέτηση του υπόλοιπου τμήματος .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το οτι εχει διευθετηθει, δεν σημαινει οτι ειναι διευθετημενο, αν η διευθετηση εγινε χωρις μελετη.

Terry Έχω μια περίπτωση διευθετημενου ποταμού το 1990 χωρίς μελέτη, παρόλο που η μελέτη αναφέρεται στην απόφαση της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης. Καταλαβαίνετε τι συνέβη. Το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι η διευθετηση είναι ελλιπής, καθώς δεν διαθέτει την κατάλληλη διατομή όπως δηλώνεται στην απόφαση και καθώς συνεχίζει να να υπάρχει μέρος του ποταμού καλυμμένο. Ωστόσο, το γραφείο της πολεοδομίας μου είπε ότι η διευθετηση είναι πλήρης και αρνήθηκε να σταματήσει την οικοδομική άδεια που είχε εκδώσει για σπίτι ακριβώς στις όχθες του ποταμού (το οικόπεδο βρίσκεται έξω από μια κατοικημένη ζώνη). Πήρα τις Τεχνικές Υπηρεσίες της Περιφέρειας για να επιβεβαιώσω ότι η διευθετηση ήταν ατελής και διέταξε τον ιδιοκτήτη να κατεδαφίσει το κάλυμμα του ποταμού (μήκους περίπου 30 μέτρων). Αυτό δεν έχει συμβεί ακόμα, αλλά μόλις συμβει και μόλις καθοριστούν τα προσωρινά όρια του ποταμού, μου λέve ότι η απόφαση του νομαρχη του 1990 θα αντικατασταθεί (τώρα είναι ανενεργή). Τι μπορώ να κάνω εν τω μεταξύ για να διεκδικήσω την άδεια οικοδόμησης ώς παράνομη (βάσει του N4258 / 2014); Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε παραδοσιακό οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων έχω οικόπεδο εμβαδού 600 τ.μ.,με κτίσματα προϋφιστάμενα του 1955, το οποίο συνορεύει με ρέμα. Στο ρέμα αυτό, καθώς περνάει από μεγάλο τμήμα του οικισμού, έγιναν πριν δεκαετίες έργα διευθέτησής του από την τότε κοινότητα, χωρίς όμως να έχει έχει γίνει ποτέ μελέτη οριοθέτησης και διευθέτησης (έχω πάρει επίσημα απάντηση για αυτό από την Περιφέρεια). Ο ιδιοκτήτης θέλει να ανακαινίσει τα υφιστάμενα κτίσματα. Στην ανακαίνιση αυτή συμπεριλαμβάνεται η αντικατάσταση στέγης με μικρή αύξηση του ύψους των κτισμάτων, προκειμένου αυτά να μπορούν να αποτελούν χώρους κύριας χρήσης. Ενώ η ΥΔΟΜ πριν 3 μήνες (και  μετά από προφορική επικοινωνία με το ΠΕ.ΧΩ.) μου είπε ότι μπορώ να κάνω ό,τι θέλω με τα υφιστάμενα κτίσματα από τη στιγμή που δεν προσθέτω δόμηση, κάλυψη κλπ στο οικόπεδο για να χρειάζομαι οριοθετήσεις, διευθετήσεις κλπ, σήμερα με πληροφόρησε ότι ξαναμίλησαν με το ΠΕ.ΧΩ. και δεν μπορώ να αυξήσω το ύψος των κτισμάτων. Για να αντικαταστήσω τη στέγη με ταυτόχρονη αύξηση του ύψους θα πρέπει να γίνει προσωρινή οριοθέτηση. Εμένα δεν μου ακούγεται λογικό, και δεν ακούστηκε λογικό ούτε στην τεχνική υπηρεσία της Περιφέρειας στην οποία απευθύνθηκα για να με διαφωτίσει για τις ενέργειες για την προσωρινή οριοθέτηση. Χώρια που νομίζω ότι δεν είναι η περίπτωσή μου θέμα προσωρινής οριοθέτησης, αλλά οριστικής οριοθέτησης και διευθέτηση. Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε συνάδελφο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα, προσπαθώ να βρω την πρώτη νομοθετική ρύθμιση για δόμηση πλησίον ρεμάτων.

Βρήκα, το άρθρο 6 του Ν. 880/79 που δεν φαίνεται να τροποποιεί κάποιο παλιότερο και αναφέρεται στην οριοθέτηση χωρίς να κάνει λόγο για αποστάσεις.

Εχει κάποιος υπόψη του κάτι προγενέστερο? Πιο πολύ με ενδιαφέρει για τα εκτός σχεδίου.

π.χ.  Το 1977 αν ένα ρέμα διερχόταν εντός της ιδιοκτησίας τι διαδικασία έπρεπε να ακολουθηθεί για την έκδοση οικοδομικής άδειας?

σας ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.