Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δόμηση κοντά σε ρέματα


Niko

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος αν έχει εκδοθεί το Π.Δ. που προβλέπεται στην παρ. 1 του άρθρου 28 του ν. 4067/2012

 όπου θα καθορίζονται οι όροι και προϋποθέσεις δόμησης κοντά σε ρέματα;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Μετά από έργα διευθέτησης κολλάμε στην οριογραμμή με έργα διευθέτησης (νέα οριογραμμή);

Οι εικόνες είναι από το διαδίκτυο.

Ευχαριστώ,

image1.tif image2.tif

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω περίπτωση έκδοσης εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας για οικίσκο γεώτρησης (άρθρο 3. περ. 1α).

https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/499899

Μιλάμε για οικίσκο έως 9 τ.μ. και 2,5 μ. ύψος.

Απαιτείται τουλ. τοπογραφικό διάγραμμα και έγκριση από την Διεύθυνση γεωργίας.

Το αγροτεμάχιο μου συνορεύει με ρέμα. Βρίσκομαι εντός Αναδασμού και το ρέμα είναι στην πραγματικότητα περισσότερο ως αποστραγγιστική τάφρος, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι ρέμα και έχει την σημασία του.

Η κοντινότερη απόσταση του οικίσκου από το ρέμα (φρύδι) είναι 94 μ. και το υψόμετρο της θέσης που θα κατασκευαστεί ο οικίσκος βρίσκεται στην ψηλότερη περιοχή του γηπέδου.

Έστω στην χειρότερη περίπτωση ότι το ρέμα είναι μεγάλο και απαιτούνται τουλάχιστον 50 μέτρα απόσταση από την κοίτη του για να ανοικοδομηθεί κτίσμα.

Χρειάζεται να κάνω κάποια "κίνηση" με το ρέμα (π.χ. για οριοθέτηση) ή λέτε να αρκεί μια αιτιολόγηση στην τεχνική έκθεση των παραπάνω ;

Είμαι υπέρ της τεχνικής εκθέσεως.

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν πρέπει να γίνει το αντίθετο ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδερφοι έχω περίπτωση ρέματος με δύο γραμμές οριοθέτησης από πολύ πρόσφατο ΦΕΚ, μια γραμμή οριοθέτησης με τα έργα διευθέτησης και μια γραμμή οριοθέτησης χωρίς τα έργα διευθέτησης.

Το οικόπεδο που εξετάζω είναι εντός σχεδίου, η απόσταση των 10μ για μελλοντική οικοδόμηση πρέπει να ληφθεί από την οριογραμμή που ορίζεται με τα έργα διευθέτησης (συνεχής μπλε)  ή χωρίς τα έργα διευθέτησης (διακεκομμένη μπλέ)  ?

Συνημμένο και το σχετικό απόσπασμα με τις 2 γραμμές...

rema.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο ρέμα θεώρησε ότι θα ισχύσει για πολύ καιρό μόνο η διακεκομμένη. Οπότε κράτα απόσταση από αυτή.

Τα έργα διευθέτησης δεν προβλέπεται να γίνουν σύντομα, έχουν προσφύγει οι Σύλλογοι των Μηχανικών της πόλης για νέα επικύρωση των οριοθετήσεων λόγω αναρμόδιας επικύρωσης από την Αποκεντρωμένη (ήθελε ΠΔ).

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@kan62Συνάδερφε μιας και μάλλον κατάλαβες σε ποιο ρέμα αναφέρομαι, το τεχνικό έργο που ήδη υπάρχει σε μεγάλο τμήμα του το θεωρούμε ως μη εγκεκριμένο λόγω της πρόσφατης διαφορετικής οριοθέτησης?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ρέμα δεν ήταν ποτέ στο παρελθόν οριοθετημένο.

Με την πρόσφατη αναρμόδια οριοθέτηση προτείνονται ορισμένα μέτρα τα οποία πρέπει να υλοποιηθούν για να ισχύσει η συμπαγής γραμμή. Μέχρι να γίνουν αυτά (αν και πότε) ισχύει η διακεκομμένη και αυτή ετοιμόρροπη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας συνάδελφοι, 
Θέλω να ρωτήσω για περίπτωση οικοπέδου κι απόσταση δόμηση από οριοθετημένο ρέμα σε περιοχή εντός σχεδίου. 

α) Υπάρχει κάπου η εγκύκλιος που αναφέρουν οι συνάδελφοι για 2,5μ απόσταση από οριοθετημένο ρέμα εντός σχεδίου, δεν την βρίσκω πουθενά τι αναφέρει και πως προκύπτουν τα 2,5μ

β)Επειδή είμαι σε περίπτωση ίδια με του yian :
Πιστεύω ότι βάσει του αρ 5 της 428Β/2017 :
 Μέχρι την κατασκευή των προτεινόμενων έργων διευθέτησης, ισχύουν οι οριογραμμές του υδατορέματος
χωρίς την κατασκευή αυτών. 

Άρα ουσιαστικά οι οριογραμμές με διακεκομμένες γραμμές <<γίνονται>> οριογραμμές με συνεχή γραμμή μέχρι να γίνουν τα έργα. Ο κτιριοδομικός στο αρ 6 αναφέρεται μόνο σε αποστάσεις από οριογραμμές ρέματος με έργα, καθώς ο Ν-880/79 (ΦΕΚ 58/Α) δεν αναφέρει τίποτα για αποτύπωση οριογραμμής χωρίς έργα. Προφανώς η πρόβλεψη από το νομοθέτη για τα 10 μέτρα σε περίπτωση είναι έργων είναι να γίνει απρόσκοπτα η πραγματοποίηση τους. Δεν έχει νόημα να πάρεις 10 μέτρα απόσταση από την οριογραμμή ρέματος χωρίς έργα, διότι δεν θα πραγματοποιηθούν έργα σε αυτές τις γραμμές.
Λογικά λοιπόν βάσει του άρθρου 6  παρ 1.2 θα πρέπει να έχεις απόσταση 10 μέτρα από την οριογραμμή ρέματος με έργα και βάσει παρ 1.1 απλά εκτός της οριογραμμής ρέματος χωρίς έργα . Οπότε πρέπει να τηρείς και τα 2 ή έστω το δυσμενέστερο. Δεν ξέρω εάν συμφωνείτε.

γ) Σε περίπτωση που λόγω απόστασης από οριογραμμή ρέματος χωρίς έργα μπαίνω πιο μέσα από την αρχή της οικοδομικής μου γραμμής και δεν εγγράφω πρόσοψη κτιρίου 9μ χωρίς να μπω στο Δ. Δικαιούμαι να το κάνω ή η μέτρηση του 9μετρου ξεκινά από την αρχή της οικοδομικής μου γραμμής άσχετα εάν δεν μπορώ να δομήσω εκεί. Οπότε πρέπει να κρατήσω και Δ και απόσταση από οριογραμμή και να χάσω δόμηση αφού η πρόσοψη θα είναι 7 μέτρα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.