Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δόμηση κοντά σε ρέματα


Niko

Recommended Posts

Το αρ.6 του κτιριοδομικού λέει:

 

"1.2. Επιτρέπεται η δόμηση έξω από την έκταση της προηγούμενης περίπτωσης σύμφωνα με τους όρους δόμησης της περιοχής, μόνο εφόσον έχουν κατασκευαστεί τα έργα διευθέτησης του ρέματος.

Εάν δεν έχουν κατασκευασθεί τα έργα διευθέτησης του ρέματος, η δόμηση επιτρέπεται σε απόσταση τουλάχιστον 10μ. από την οριογραμμή."

 

Τα 10μ. θεωρώ ότι ορίζονται για να μην παρεμποδίζεται η μελλοντική εκτέλεση των τυχόν απαιτούμενων τεχνικών έργων. Αν όμως έχει οριοθετηθεί η οριογραμμή του ρέματος και υπάρχει βεβαίωση από την αρμόδια υπηρεσία ότι ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ η εκτέλεση έργων διευθέτησης του ρέματος, τί γίνεται; Πάω 10μ. από την οριογραμμή ή μπορώ να έχω και μικρότερη απόσταση;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω και πας 10μ απο την θεση των εργων διευθετησης (δλδ την οριστικη οριογραμμη του ρεμματος)...Αυτο για τα εκτος σχεδιου..

 

Στα εντος σχεδιου μπορεις να κολλησεις στη οριστικη οριογραμμη??

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει οριοθετηθεί οριστικά πας μέχρι την γραμμή οριοθέτησης.

 

Επειδή πρέπει να πιστεί και ο υπάλληλος στην πολεοδομία, υπάρχει κάποια εγκύκλιος που να το αναφέρει αυτό; Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι. Όλα λέγανε μόνο για την περίπτωση που δεν εκτελέστηκαν τα τεχνικά έργα και καμιά αναφορά στο τι γίνεται αν δεν απαιτούνται.

Link to comment
Share on other sites

Εχει γινει μελετη οριοθετησης?? Γτ δεν απαιτουνται εργα διευθετησης?? Και μη νομιζεις οτι ειναι και τιποτα σπουδαιο η μελετη διευθετησης...Ενα τοπογραφικο θελει και μια διατομη του τεχνικου εργου..Τα υποβαλλεις στην ΤΥΔΚ και τελος..

Link to comment
Share on other sites

Τι λες βρε terry; Η μελέτη οριοθέτησης είναι ολόκληρη ιστορία. Ξεκινάει με μελέτη από τον Δήμο ή από την Νομαρχία ή από ιδιώτη, εγκρίνεται από την ΤΥΔΚ και την Τεχνική Υπηρεσία της νομαρχίας και πάει για έγκριση στην Περιφέρεια. Αν τελικά εγκριθεί η οριστική οριογραμμή νομίζω ότι αποτελεί και γραμμή δόμησης. Για προσωρινή οριοθέτηση έχω την εντύπωση ότι ισχύει η απόσταση 10μ από την προσωρινή οριογραμμή.

 

Η διαδικασία περιγράφεται στην νομοθεσία:

Ν. 3010/2002

 

Οι μελέτες που απαιτούνται είναι:

Τοπογραφική

Υδρολογική

Υδραυλική

Περιβαλλοντική

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασες καλα τι εγραψα φιλε Γιαννη

 

Αλλο η οριοθετηση, άλλο τα εργα διευθετησης...

 

-Η μελετη για την οριστικη οριοθετηση γινεται με τον τροπο που λες..Εγκρινεται απο την περιφερεια και γινεται ΦΕΚ

-Η μελετη για την προσωρινη οριοθετηση γινεται απο την πολεοδομια με σχετικα απλο τροπο (τοπογραφικο με πληρη αποτυπωση του ρεμματος)

-Τα εργα διευθετησης εγκρινονται απο την ΤΥΔΚ με τα δικαιολογητικα που ειπα παραπανω..

 

Στα εκτος σχεδιου πας 10μ απο την θεση του τεχνικου εργου... αν δεν υπαρχει τεχνικο εργο πας στα 15μ ...τωρα για τα εντος δεν γνωριζω

 

για τις αποστασεις αν καποιος γνωριζει περισσοτερα ας με διορθωσει..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω κάτι σχετικό με τη δόμηση κοντά σε ρέματα:

 

Πρέπει όλο το οικόπεδο να "ξεκινά" μετά τα 10μ/20μ (ανάλογα την απαίτηση) απόστασης από το ρέμα;

Η μπορώ να έχω οικόπεδο που "ξεκινά" μεν στα πχ 5μ από το ρέμα απλά εγώ θα χτίσω σε απόσταση 10μ/20μ;

 

Εγώ θεωρούσα αυτονόητο το 2ο αλλά μου είπαν κάτι και με έχουν βάλει σε σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Eσυ πρεπει να πας 10μ/20μ απο την οριογραμμη του ρεματος (οριστικη ή προσωρινη)...

Το που ειναι το οικοπεδο σου δεν σε νοιαζει..Τραβας μια παραλληλη απο την οριογραμμη του ρεματος (οριστικη ή προσωρινη) και χτιζεις μεσα απο αυτην...Βεβαια αν η πλαγιες αποστασεις ειναι δυσμενεστερες πας με αυτες...

Μπορει για παραδειγμα το ρεμα να μην ειναι το οριο σου και μεταξυ του ρεματος και του οικοπεδου να υπαρχει μια "λωριδα" που να ειναι οικοπεδο του γειτονα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.