Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δόμηση κοντά σε ρέματα


Niko

Recommended Posts

Όχι. Έχω βγάλει άδεια σε οικόπεδο του οποίου το όριο απο μια πλευρά ήταν το ρέμα.

 

είχες όμως πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο ή το ρέμα αποτελούσε το πρόσωπο σου?

το ρωτάω αυτό γιατί το ρέμα δεν αναγνωρίζεται ως "κοινόχρηστος χώρος" και θα μου έκανε εντύπωση αν έπαιρνες οικοδομησιμότητα υπό αυτές τις συνθήκες...

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Έχω βγάλει άδεια σε οικόπεδο του οποίου το όριο απο μια πλευρά ήταν το ρέμα.

 

Επίσης έχω βγάλει άδεια σε οικόπεδο εκτός σχεδίου του οποίου οι 2 πλευρές ήταν ρέμα. Το κτίσμα είχε απόσταση τουλάχιστον 20,0 μ. από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσουμε κάτι:

 

Σε εντός σχεδίου περιοχή (με πράξη εφαρμογής) αν κάνουμε έργα διευθέτησης κολλάμε ή αφήνουμε 10μ; Γιατί αν αφήνουμε 10μ τότε τι σόι ρυμοτομική γραμμή δίνει το σχέδιο πόλης στην γραμμή οριοθέτησης;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

Θα μπορούσε κανείς να με βοηθήσει με τη νομοθεσία σχετικά με τις αποστάσεις κτιρίου από ρέμα? Πιο συγκεκριμένα το οικόπεδο μου γειτνιάζει με ρέμα το οποίο δεν έχει εγκεκριμένη οριογραμμή. Όπως μου είπαν και στην πολεοδομία ισχύει το άρθρο 6 του Κτιριοδομικού που στην δική μου περίπτωση ισχύει η παρ.2.2 του ίδιου άρθρου, δηλ. μπορώ να χτίσω σε απόσταση μικρότερη των 20μ. εφόσον κατασκευάσω τα απαιτούμενα τεχνικά έργα που μου καθόρισε η υπηρεσία. Το πρόβλημά μου είναι ποια είναι η απόσταση που πρέπει να αφήσω κατά γοκ ? (γιατί δεν μπορώ να κολλήσω από την μία, και από την άλλη δεν μπορώ να αφήσω Δ, επειδή βγαίνει κτίριο με πλευρά μικρότερη των 5μ.)

Άφησα λοιπόν απόσταση 1μ. σύμφωνα με την το άρθρο 9 παρ.3 του γοκ, έτσι ώστε να εξασφαλίσω κτίριο με πλευρά 9μ. αλλά στην πολεοδομία δεν το δέχονται γιατί μου είπαν πως η παράγραφος αυτή ισχύει μόνο στην περίπτωση

που στο όμορο οικόπεδο υπάρχει κτίσμα.....!!! Και θεωρούν το ρέμα ως άκτιστο οικόπεδο... και όχι ως κοινόχρηστο χώρο!!!

Το θέμα όμως είναι ότι αμφισβητούν την διάσταση των 9μ. για το κτίριο, η οποία κρίνεται ως απαραίτητη προϋπόθεση για κάθε κτίριο σύμφωνα με την νομοθεσία....Και δεν μου δίνουν ούτε οι ίδιοι σαφή απάντηση, δηλ. μου λένε ή Δ ή κόλλημα που κανένα απ τα δυο δεν μπορεί να γίνει.

Ξέρεις κανείς τίποτα πάνω σ αυτό?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.