Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δόμηση κοντά σε ρέματα


Niko

Recommended Posts

δες τα ΠΜ

ο 4258 εχει τροποποιησεις με τον 4315

αλλα και καποιες διαταξεις να τις ξαναδεις

 

υγ

μεχρι να τα βρω

να στειλω το ΠΜ

απαντησε ορθως ο terry

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

terry, εχω χαρτι απο την ΕΥΔΑΠ οτι ειναι διευθετημενο. Με το χαρτι αυτο μπορεσε και βγηκε η αδεια πριν 10 χρονια. Οποτε αν ειναι διευθετημενο με μελετη της ΕΥΔΑΠ, ποια η αποψη σου;

 

Δημητρη θα το διαβασω το πρωι απανταω απο κινητο τωρα. Σας ευχαριστω παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Εμ ελα που δεν ειμαι για μια συγκεκριμενη Πολεοδομια. Θελουνε να υπαρχει ΦΕΚ οριοθετησης για το συγκεκριμενο ρεμα. Το οποιο (μονοι τους το προσθετουν) δεν εχει γινει στο 90% των διευθετημενων ρεματων. :evil:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως εκανα την διευθετηση η ΕΥΔΑΠ.

Αλλα αν την εκανε "απο μονη της"... τοτε δε  σε καλυπτει.

 

Το εντυπο θα επρεπε να γραφει οτι "το ρεμα εχει οριοθετηθει βασει της ### Αποφασης Περιφερειαρχη (ΦΕΚ###) και εχει διευθετηθει με την εγκριμενη μελετη με αριθμο #### της Τεχνικης Υπηρεσιας του Δημου ###"

 

Εντυπο που να γραφει "το ρεμα ειναι διευθετημενο", απλα ειναι μια σελια Α4 με λιγο μελανι πανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Θα ήθελα την βοήθεια σας στο πώς χαρακτηρίζω ένα Ρέμα ως μικρό. Το 1 Τ.Χ. πώς το υπολογίζω;

Αν και το αγροτεμάχιο συνορεύει με ρέμα το κτήριο θα τοποθετηθεί σε απόσταση πάνω από 25Μ.

θα απαιτηθεί προσωρινή οριοθέτηση;

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ελεγχεις σε χαρτη 1/5000 ή κ μεγαλυτερης κλιμακας οτι οι υδροκριτες οριζουν λεκανη απορροης μικροτερη απο 1τχ

 

Επειτα αυτο πρεπει να θεωρηθει απο δνση τεχνικων εργων ή δνση υδατων. Δεν ειμαι σιγουρος, ρωτα.

 

Οσον αφορα την προσωρινη οριοθετηση, οπως εγω ερμηνευω το νομο, θεωρητικως περιλαμβανει κ τα μικρα υδατορεματα, ομως λογικα αφου ο νομοθετης δεν απαιτει οριοθετηση μικρων υδατορεματων (εστω υπο τους ορους που λεει η σχετικη παραγραφος) , εγω θεωρω πως δεν απαιτει κ προσωρινη οριοθετηση

 

Σε καθε περιπτωση, επειδη η νομοθεσια ειναι λιγο φλου, ρωτας στην πολεοδομια σου κ στην διευθυνση υδατων....

 

Κ μας ενημερωνεις αν θες

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Για αδεια...μου ειπαν οτι θελουν να γινει οριοθετηση (μαλλον προσωρινη) και να την εγκρίνουν.

Δεν ξερω ακριβως τι θα περιεχεει και περιμενω να μαθω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το οτι εχει διευθετηθει, δεν σημαινει οτι ειναι διευθετημενο, αν η διευθετηση εγινε χωρις μελετη.

Αυτό αν το μεταφράσεις σε οποιαδήποτε ευρωπαϊκή γλώσσα και το δείξεις, θα νομίσουν ότι είναι ποίηση...

  • Like 1
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.