Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση κοντά σε ρέματα


Recommended Posts

On 23/6/2021 at 11:13 ΠΜ, Roukat said:

Καλημέρα, έκανα διευθέτηση σε τμήμα μικρού υδατορέματος εντός οικισμού. Από αυτά που διαβάζω έχω καταλάβει ότι πλέον οι γραμμές οριοθέτησης που ταυτίζονται με τις γραμμές του τεχνικού έργου αποτελούν και το όριο από το οποίο πρέπει να τηρηθούν οι αποστάσεις δόμησης, τύπου σε επαφή ή σε απόσταση 2,5μ από αυτό το όριο ή ότι ισχύει, πάντως όχι στα 10μ από τις γραμμές πλημμύρας...αλλιώς γιατί κάναμε διευθέτηση κι όχι προσωρινή οριοθέτηση? Σωστά?

Σε δική μου περίπτωση εντός οικισμού, με οριοθετημένο και διευθετημένο ρέμα ΔΕ μου επιτρέπει η πολεοδομία ανέγερση αποθήκης σε απόσταση 2,50 μ από την οριογραμμή. Η παρατήρηση που πήρα είναι ότι πρέπει να απέχει 10,00 μ....!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

 

On 24/3/2021 at 8:40 ΠΜ, giorgosv said:

Ο 4495 δεν αναφερει πουθενα οτι πρεπει να κανεις οριοθετηση για να γινει η υπαγωγη του αυθαιρετου.

Σου λεει με βαση το μεγεθος της λεκανης του ρεματος σε μη οριοθετημενα ρεματα σε ποια αποσταση επιτρεπεται η υπαγωγη.

Αρα εσυ υπολογιζεις τη λεκανη απορροης και ακολουθεις κατα περιπτωση τις αποστασεις.

Αν το κτισμα ειναι μεσα στη ζωνη απαγορευσης τοτε εξεταζεις πιθανη οριοθετηση του ρεματος οπότε για να τακτοποιησεις θα πρεπει το κτισμα να βρισκεται εκτος γραμμης οριοθετησης.

Καλησπέρα συνάδελφε! Εχω ένα παρόμοιο πρόβλημα που μου ζητάει η πολεοδομία προσωρινή οριοθέτηση και εκτος του οτι έχω πανω απο 20 μ απόσταση απο το ρέμα μου έκανε και μελέτη ιδιώτης μηχανικός και μου υπέγραψε οτι το ρέμα είναι μικρό! το ερώτημα είναι μπορεί να το πιστοποίησει αρμόδιος ιδιώτης μηχανικός η πρέπει να πάρει απάντηση απο αρμόδια υπηρεσία! Γιατι η πολεοδομία μου ζήτησε μόνο απο υπηρεσία απάντηση για τον χαρακτηρισμό του ρέματος. Ευχαριστώ!

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2021 at 9:17 ΜΜ, salryfs said:

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

 

Καλησπέρα συνάδελφε! Εχω ένα παρόμοιο πρόβλημα που μου ζητάει η πολεοδομία προσωρινή οριοθέτηση και εκτος του οτι έχω πανω απο 20 μ απόσταση απο το ρέμα μου έκανε και μελέτη ιδιώτης μηχανικός και μου υπέγραψε οτι το ρέμα είναι μικρό! το ερώτημα είναι μπορεί να το πιστοποίησει αρμόδιος ιδιώτης μηχανικός η πρέπει να πάρει απάντηση απο αρμόδια υπηρεσία! Γιατι η πολεοδομία μου ζήτησε μόνο απο υπηρεσία απάντηση για τον χαρακτηρισμό του ρέματος. Ευχαριστώ!

 

Καλημερα,

με τα ρέματα έχει γίνει ενα μπαχαλο γενικώς. Τα μικρά ρέματα τυπικά εξαιρούνται της (οριστικής) οριοθέτησης μετά απο αίτηση στην Δ/νση υδάτων της Αποκεντρωμένης διοίκησης. Αν δοθεί η εξαίρεση (υπάρχει και η περίπτωση να μην δοθεί εξαίρεση λόγω παρεμβάσεων στο ρέμα) τοτε πας Περιφέρεια με μελέτη προσωρινής οριοθέτησης για καθορισμό γραμμών πλημμύρας και αφού σου θεωρήσουν τη μελέτη μετά πας πολεοδομία.

Αν η Δ/νση υδάτων αποφανθεί ότι το ρέμα χρήζει οριοθέτησης με ή χωρίς έργα διευθέτησης τότε μπορεί να οριοθετηθεί οριστικά το μικρό ρέμα.

Γενικά σε μας (Ηράκλειο) δεν υπάρχει υπηρεσία που θα σου απαντήσει αν είναι ή δεν είναι μικρό το ρέμα παρά μόνο αν υποβάλεις αίτημα για εξαίρεση όπου θα το ελέγξουν και θα απαντήσουν.

Επίσης κάποιες ΥΔΟΜ ερμήνευαν ότι αν πάρεις εξαίρεση απο οριοθέτηση σε μικρό ρέμα τοτε δεν χρειάζεται μελέτη προσωρινής οριοθέτησης και προχωράς μονο με τις πλάγιες αποστάσεις, πράγμα το οποίο όμως είναι λάθος κατά τη γνώμη μου (και πολλών άλλων συναδέλφων που ασχολούμαστε με τα ρέματα) διότι στις προδιαγραφές μελετών αναφέρει (ΚΥΑ 2017 αρθ.7 παρ.3 ΦΕΚ-428/Β/15-2-17) ότι "οι αποστάσεις δόμησης από μικρά υδατορέματα για τα οποία δεν απαιτείται οριοθέτηση, λαμβάνονται κατ' αντιστοιχία με τις αποστάσεις που τηρούνται κατά τη διαδικασία της προσωρινής οριοθέτησης ( Αρθ-9 παρ.4 του Ν-4258/14)."

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.

Edited by Pavlos33
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας 

υπάρχει διαθέσιμη κάποια απάντηση  βεβαίωση αρ.143 του Ν.4495/2017 ;;;; μπορείτε να την αναρτήσετε εδώ κάπου;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Αγαπητοί συνάδελφοι,

χρόνια πολλά για τις μέρες σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Aγροτεμάχιο 5 στρεμμάτων με παλιό συμβόλαιο (του 1970) και πρόσωπο 50 μέτρα σε αναγνωρισμένη δημοτική οδό, εφάπτεται σε ρέμα. 

Με την (προσωρινή) οριοθέτηση του ρέματος προκύπτει ότι το τεμάχιο πλημμυρίζει κατά τα 2 στρέμματα, προφανώς παράλληλα του ρέματος.

Συνεπώς απομένουν 3 στρέμματα. Χάνει την αρτιότητά του το γήπεδο ή η γραμμή πλημμύρας αποτελεί όριο για το Δ?

 

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χάνει την αρτιότητα. Η γραμμή πλημμύρας ή ακόμα και η γραμμή οριοθέτησης του ρέματος δεν αποτελούν όριο της ιδιοκτησίας, απλά σου καθορίζουν τα όρια προστασίας του ρέματος και τις αποστάσεις δόμησης.

Αν έγινε μελέτη όπως λες και πλημμυρίζει το χωράφι τότε κανονικά θα έπρεπε να γίνει μελέτη διευθέτησης ώστε να μην πλημμυρίζει η περιοχή.

Αν τώρα έχεις θεωρημένη μελέτη από την περιφέρεια για προσωρινή οριοθέτηση θα πάρεις ως γραμμή δόμησης 20μ παράλληλα της γραμμής πλημμύρας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλημέρα!!

Το 2008 έγινε οριοθέτηση τμήματος ρέματος με απόφαση Περιφερειάρχη, δημοσιευμένη σε ΦΕΚ, όμορου σε ιδιοκτησία στην οποία ο ιδιοκτήτης επιθυμεί σήμερα την έκδοση άδειας δόμησης. Την περίοδο εκείνη ήταν ήδη κατασκευασμένος τοίχος αντιστήριξης από τον ιδιοκτήτη στο σύνορο με το ρέμα, κάτι το οποίο στη συνημμένη μελέτη επισημαίνεται. Η παραπάνω μελέτη ουσιαστικά προχώρησε σε έλεγχο της επάρκειας της διατομής του ρέματος με βάση τα ήδη υπάρχοντα έργα διευθέτησης, λαμβάνοντας υπόψη και το γεγονός ότι από την απέναντι όχθη του ρέματος δεν έχει γίνει κάποιο αντίστοιχο έργο διευθέτησης. Επίσης, το έτος που έγινε η οριοθέτηση του ρέματος, τόσο το εν λόγω τμήμα του ρέματος όσο και η ιδιοκτησία τέμνονταν από το όριο οικισμού (οριοθετημένος οικισμός κάτω των 2000 κατοίκων), ενώ σήμερα η παραπάνω περιοχή βρίσκεται εξολοκλήρου εντός των ορίων του οικισμού λόγω μιας τροποποίησης των ορίων που έγινε το 2019. Με βάση τα παραπάνω θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Η γραμμή δόμησης θα προκύψει σε απόσταση 10μ. από τη καθορισμένη γραμμή πλημμύρας ή από την καθορισμένη οριογραμμή του ρέματος?? Ή στην περίπτωσή μας δεν υφίσταται καθόλου και κολλάει στο όριο?? Πάνω σε αυτό η αρμόδια πολεοδομία δε μου δίνει ξεκάθαρη απάντηση, λέγοντάς μου να κρατήσω το δυσμενέστερο για μένα σενάριο, δηλαδή τα 10μ. από την οριογραμμή.

2) Την οριοθέτηση του ρέματος του έτους 2008 συνοδεύει τοπογραφικό διάγραμμα σε ΕΓΣΑ ΄87, στο οποίο δε διακρίνεται ο υφιστάμενος τοίχος αντιστήριξης (δεν υπάρχει κάποιο υπόμνημα), ωστόσο από τη γεωμετρία φαίνεται πιθανά να ταυτίζεται με αυτόν η οριογραμμή ρέματος που καθορίστηκε. Ωστόσο, όπως καταλαβαίνετε οι συντεταγμένες της παραπάνω οριογραμμής δεν ταυτίζονται με τη σημερινή δική μου αποτύπωση του παραπάνω τοιχίου (τρόπος αποτύπωσης, διαφορετική εξάρτηση, κλπ). Οπότε, σαν όριο της ιδιοκτησίας στο τοπογραφικό για την άδεια θα δείξω τη σημερινή υφιστάμενη κατάσταση, όπως την αποτύπωσα εγώ, με τη λογική ότι στη μελέτη ταύτισαν τον τοίχο αντιστήριξης με την οριογραμμή του ρέματος, ή να δείξω τις επίσημες συντεταγμένες της καθορισμένης οριογραμμής σαν όριο της ιδιοκτησία με το ρέμα??? Οι διαφορές οριοζοντιογραφικά είναι της τάξης των 0.30μ. και η ιδιοκτησία μου χάνει περίπου 35μ2  σε μια έκταση 3900μ2 συνολικά αν επιλέξω να χρησιμοποιήσω τις επίσημες συντεταγμένες.

Link to comment
Share on other sites

1. Ισχύει το άρθρο 6 του Κτιριοδομικού Κανονισμού. Σε κάθε όμως περίπτωση, θα συνιστούσα (για λόγους εδαφικών χαρακτηριστικών) να κρατηθεί κάποια απόσταση από την οριοθέτηση (έργο διευθέτησης)

2. Ισχύουν οι συντεταγμένες του ΦΕΚ. Η διαφορά των 35 μ², σε συνολική επιφάνεια 3900 μ², είναι αστεία

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2022 at 9:10 ΠΜ, Ezekiel_topo said:

Συνάδελφοι καλημέρα!!

Το 2008 έγινε οριοθέτηση τμήματος ρέματος με απόφαση Περιφερειάρχη, δημοσιευμένη σε ΦΕΚ, όμορου σε ιδιοκτησία στην οποία ο ιδιοκτήτης επιθυμεί σήμερα την έκδοση άδειας δόμησης. Την περίοδο εκείνη ήταν ήδη κατασκευασμένος τοίχος αντιστήριξης από τον ιδιοκτήτη στο σύνορο με το ρέμα, κάτι το οποίο στη συνημμένη μελέτη επισημαίνεται. Η παραπάνω μελέτη ουσιαστικά προχώρησε σε έλεγχο της επάρκειας της διατομής του ρέματος με βάση τα ήδη υπάρχοντα έργα διευθέτησης, λαμβάνοντας υπόψη και το γεγονός ότι από την απέναντι όχθη του ρέματος δεν έχει γίνει κάποιο αντίστοιχο έργο διευθέτησης. Επίσης, το έτος που έγινε η οριοθέτηση του ρέματος, τόσο το εν λόγω τμήμα του ρέματος όσο και η ιδιοκτησία τέμνονταν από το όριο οικισμού (οριοθετημένος οικισμός κάτω των 2000 κατοίκων), ενώ σήμερα η παραπάνω περιοχή βρίσκεται εξολοκλήρου εντός των ορίων του οικισμού λόγω μιας τροποποίησης των ορίων που έγινε το 2019. Με βάση τα παραπάνω θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Η γραμμή δόμησης θα προκύψει σε απόσταση 10μ. από τη καθορισμένη γραμμή πλημμύρας ή από την καθορισμένη οριογραμμή του ρέματος?? Ή στην περίπτωσή μας δεν υφίσταται καθόλου και κολλάει στο όριο?? Πάνω σε αυτό η αρμόδια πολεοδομία δε μου δίνει ξεκάθαρη απάντηση, λέγοντάς μου να κρατήσω το δυσμενέστερο για μένα σενάριο, δηλαδή τα 10μ. από την οριογραμμή.

2) Την οριοθέτηση του ρέματος του έτους 2008 συνοδεύει τοπογραφικό διάγραμμα σε ΕΓΣΑ ΄87, στο οποίο δε διακρίνεται ο υφιστάμενος τοίχος αντιστήριξης (δεν υπάρχει κάποιο υπόμνημα), ωστόσο από τη γεωμετρία φαίνεται πιθανά να ταυτίζεται με αυτόν η οριογραμμή ρέματος που καθορίστηκε. Ωστόσο, όπως καταλαβαίνετε οι συντεταγμένες της παραπάνω οριογραμμής δεν ταυτίζονται με τη σημερινή δική μου αποτύπωση του παραπάνω τοιχίου (τρόπος αποτύπωσης, διαφορετική εξάρτηση, κλπ). Οπότε, σαν όριο της ιδιοκτησίας στο τοπογραφικό για την άδεια θα δείξω τη σημερινή υφιστάμενη κατάσταση, όπως την αποτύπωσα εγώ, με τη λογική ότι στη μελέτη ταύτισαν τον τοίχο αντιστήριξης με την οριογραμμή του ρέματος, ή να δείξω τις επίσημες συντεταγμένες της καθορισμένης οριογραμμής σαν όριο της ιδιοκτησία με το ρέμα??? Οι διαφορές οριοζοντιογραφικά είναι της τάξης των 0.30μ. και η ιδιοκτησία μου χάνει περίπου 35μ2  σε μια έκταση 3900μ2 συνολικά αν επιλέξω να χρησιμοποιήσω τις επίσημες συντεταγμένες.

Η οριογραμμή (μπλέ γραμμή) δεν είναι όριο ιδιοκτησίας. Το όριο σου μπορεί να βρίσκεται μέχρι την βαθιά γραμμή ή ακόμα να είναι και όλο το ρέμα μέσα στην ιδιοκτησία. Η οριογραμμή είναι όριο προστασίας, όχι ιδιοκτησίας αρα θα πάρεις τα 10μ απο τις συν/νες που έχει το ΦΕΚ. Τωρα αν μπορείς να κολλήσεις λόγω κατασκευής έργων διευθέτησης αμφιβάλλω αν γίνεται αλλά εγω θα πήγαινα Περιφέρεια να το ξεκαθαρίσω (αν το ξεκαθαρίσεις..)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.