Jump to content
Niko

Δόμηση κοντά σε ρέματα

Recommended Posts

Πωπω, άμεση ανταπόκριση μέσα σε 10λεπτά!!!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

εκτός σχεδίου 20 μ από την προσωρινή οριογραμμή η οικοδομή

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΡΗ αν υπαρχει εγκριση εργων διευθέτησης???

 

Σε εντος σχεδιου????

Share this post


Link to post
Share on other sites
Όχι. Έχω βγάλει άδεια σε οικόπεδο του οποίου το όριο απο μια πλευρά ήταν το ρέμα.

 

είχες όμως πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο ή το ρέμα αποτελούσε το πρόσωπο σου?

το ρωτάω αυτό γιατί το ρέμα δεν αναγνωρίζεται ως "κοινόχρηστος χώρος" και θα μου έκανε εντύπωση αν έπαιρνες οικοδομησιμότητα υπό αυτές τις συνθήκες...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εννοείται ότι είχα και πρόσωπο σε δρόμο. Απλά το ένα απο τα όρια του οικοπέδου ήταν το ρέμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Όχι. Έχω βγάλει άδεια σε οικόπεδο του οποίου το όριο απο μια πλευρά ήταν το ρέμα.

 

Επίσης έχω βγάλει άδεια σε οικόπεδο εκτός σχεδίου του οποίου οι 2 πλευρές ήταν ρέμα. Το κτίσμα είχε απόσταση τουλάχιστον 20,0 μ. από αυτό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να επιβεβαιώσουμε κάτι:

 

Σε εντός σχεδίου περιοχή (με πράξη εφαρμογής) αν κάνουμε έργα διευθέτησης κολλάμε ή αφήνουμε 10μ; Γιατί αν αφήνουμε 10μ τότε τι σόι ρυμοτομική γραμμή δίνει το σχέδιο πόλης στην γραμμή οριοθέτησης;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα μπορούσε κανείς να με βοηθήσει με τη νομοθεσία σχετικά με τις αποστάσεις κτιρίου από ρέμα? Πιο συγκεκριμένα το οικόπεδο μου γειτνιάζει με ρέμα το οποίο δεν έχει εγκεκριμένη οριογραμμή. Όπως μου είπαν και στην πολεοδομία ισχύει το άρθρο 6 του Κτιριοδομικού που στην δική μου περίπτωση ισχύει η παρ.2.2 του ίδιου άρθρου, δηλ. μπορώ να χτίσω σε απόσταση μικρότερη των 20μ. εφόσον κατασκευάσω τα απαιτούμενα τεχνικά έργα που μου καθόρισε η υπηρεσία. Το πρόβλημά μου είναι ποια είναι η απόσταση που πρέπει να αφήσω κατά γοκ ? (γιατί δεν μπορώ να κολλήσω από την μία, και από την άλλη δεν μπορώ να αφήσω Δ, επειδή βγαίνει κτίριο με πλευρά μικρότερη των 5μ.)

Άφησα λοιπόν απόσταση 1μ. σύμφωνα με την το άρθρο 9 παρ.3 του γοκ, έτσι ώστε να εξασφαλίσω κτίριο με πλευρά 9μ. αλλά στην πολεοδομία δεν το δέχονται γιατί μου είπαν πως η παράγραφος αυτή ισχύει μόνο στην περίπτωση

που στο όμορο οικόπεδο υπάρχει κτίσμα.....!!! Και θεωρούν το ρέμα ως άκτιστο οικόπεδο... και όχι ως κοινόχρηστο χώρο!!!

Το θέμα όμως είναι ότι αμφισβητούν την διάσταση των 9μ. για το κτίριο, η οποία κρίνεται ως απαραίτητη προϋπόθεση για κάθε κτίριο σύμφωνα με την νομοθεσία....Και δεν μου δίνουν ούτε οι ίδιοι σαφή απάντηση, δηλ. μου λένε ή Δ ή κόλλημα που κανένα απ τα δυο δεν μπορεί να γίνει.

Ξέρεις κανείς τίποτα πάνω σ αυτό?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορείς ν ανεβάσεις κανενα τοπογραφικάκι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ελπίζω αυτό να βοηθήσει

post-26129-131887246594_thumb.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.