Jump to content
Niko

Δόμηση κοντά σε ρέματα

Recommended Posts

Καλησπέρα ! Διάβασα όλα τα σχετικά θέματα και το άρθρο 6 του κτιριοδομικού και θέλω να ρωτήσω αν κατάλαβα καλά:

Σε οριστικά διευθετημένο ρέμα εντός σχεδίου κτίζεις στην οριογραμμή του ρέματος (αν φυσικά επιτρέπεται από τους όρους δόμησης και το ρυμοτομικό) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν έχει διευθετηθεί τότε θεωρείται σαν όριο το ρέμα και χτίζεις αναλόγως με τα επιτρεπόμενα σε όρια.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=MxB%2fxNqY9CI%3d&tabid=777&language=el-GR

 

Συνάδελφοι διάβασα αυτό στο ίντερνετ....

Δν ισχύει πλέον η δυνατότητα να χτίσεις σε απόσταση 20μ από το ρεμμα???Στην πολεοδομί ατης περιοχής που ζητάνε οριοθέτηση ρέμματος.Τι λέτε εσεις?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι

 

Εχω την εξής περίπτωση:

 

Εντός οικισμού οικόπεδο με πρόσωπο επί ανοικτού τμήματος Οριοθετημένου (με ΦΕΚ) ρέματος

 

Βάσει κτηριοδομικού κανονισμού επιβάλλεται ελάχιστη απόσταση 10μ. από τα όρια

 

Ο ιδιοκτητης προς καλύτερη εκμετάλλευση της ιδιοκτησίας του προτίθεται να Διευθετήσει το τμήμα του ρέματος στο μήκος του προσώπου του, ώστε να αλλάξει η ελάχιστη απαιτούμενη απόσταση κτιρίου από το ρέμα

 

Η ιδέα είναι για ένα τοιχείο στα όρια της ιδιοκτησίας του ώστε να θεωρηθεί Διευθετημένο το ρέμα στο τμημα του αυτό

 

Αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό να γίνει, απαιτείται και περιβαλλοντική αδειοδότηση  (έργο Α2), χρειάζεται Υδρολογική μελέτη και σίγουρα επικύρωσή της από την Δ/νση Τεχνικών Έργων της Περιφέρειας.

 

Καλά ως εδώ

 

Όμως σε τηλεφωνική επικοινωνία με το Υπουργείο, μου απάντησαν ότι ΔΕΝ μπορεί να επισπέυσει διαδικασία ο ιδιώτης για λόγους καλύτερης οικοδομικής εκμετάλλευσης και ότι η διαδικασία διευθέτησης αφορά σε έργα που γίνονται μόνο για λόγους αντιπλημμυρικής προστασίας

 

Προφανώς, αντιλαμβάνομαι ότι θα μπορούσα να δηλώσω λόγους αντιπλημμυρικής προστασίας, (και εννοείται ότι θα το κάνω)

 

Η ερώτησή μου είναι αν γνωρίζετε αν αυτό που ζητάμε είναι εφικτό, να κατασκευαστεί ένας τοίχος 25 μ (εννοείται που θα πληροί τα απαιτούμενα υδραυλικά χαρακτηριστικά σύμφωνα με τη υδρολογική μελέτη οριοθέτησης) στο όριο του οικοπέδου

 

Το έχει κάνει ποτέ κανείς σας?, Γνωρίζετε αν γίνεται αυτό?

Edited by mitsus

Share this post


Link to post
Share on other sites

μπορεις να παρεις μια ιδεα ...απο αυτο..

 

http://ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=7Oey5mJMat8%3D&tabid=777&language=el-GR

 

 

δες και αυτο...που δξ πού βρισκεται...

 

http://www.opengov.gr/minenv/?p=5056

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδη εχω φορτωσει τωρα, παρακαλω τεκμηριωμενες αποψεις.

 

Ερχεται ο ΝΟΚ στο Αρθρο 28, παρ 1 και γραφει:
 

 

1. Με προεδρικό διάταγμα, που εκδίδεται μετά από
πρόταση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και
Κλιματικής Αλλαγής, καθορίζονται οι όροι και προϋπο−
θέσεις δόμησης κοντά σε ρέματα.

 

 

Ερχεται ο Ν4258 στο Αρθρο 9, παρ 4 και γραφει:

 

4. Έως την έκδοση του προεδρικού διατάγματος που
προβλέπεται στην παρ. 1 του άρθρου 28 του ν. 4067/2012,
οι αποστάσεις δόμησης από τις γραμμές πλημμύρας
που αναφέρονται στην παρ. 2 του άρθρου 5 του παρό−
ντος ορίζονται ως εξής:
Α. Για τις εντός σχεδίου και εντός ορίων οικισμών πε−
ριοχές, απόσταση 10 μέτρων από κάθε μία των γραμμών
πλημμύρας και
Β. για τις εκτός σχεδίου περιοχές, απόσταση 20 μέ−
τρων από κάθε μία των γραμμών πλημμύρας
.

 

 

Το παραπανω αναφερεται ΚΑΘΑΡΑ στη διαδικασια ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ ΟΡΙΟΘΕΤΗΣΗΣ.

 

Ο Κτηριοδομικος αναφερει.:

 

1. Στα ρέματα, των οποίων οι οριογραμμές έχουν καθορισθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθ.6 του Ν-880/79 (ΦΕΚ 58/Α), όπως ισχύει η ανέγερση κτιρίων, εγκαταστάσεων ή περιτοιχισμάτων και γενικά η δόμηση ρυθμίζεται ως εξής:
1.1. Απαγορεύεται απολύτως η δόμηση μέσα στην έκταση που περικλείεται από τις οριογραμμές του ρέματος.
1.2. Επιτρέπεται η δόμηση έξω από την έκταση της προηγούμενης περίπτωσης σύμφωνα με τους όρους δόμησης της περιοχής, μόνο εφόσον έχουν κατασκευαστεί τα έργα διευθέτησης του ρέματος.
Εάν δεν έχουν κατασκευασθεί τα έργα διευθέτησης του ρέματος, η δόμηση επιτρέπεται σε απόσταση τουλάχιστον 10m από την οριογραμμή.

 

Ομως ο κτηριοδομικος μνημονευει  τις διαταξεις του Αρθρου 6, του Ν880 του 1979, οι οποιες καταργηθηκαν με το Ν4258, Αρθρο 10.

 

Και ΕΡΩΤΩ:

 

Σε οριοθετημενο ρεμα συμφωνα με τις διαταξεις του Ν4258/2014, σε εκτος σχεδιου περιοχη, ποση αποσταση απο τη γραμμη της οριοθετησης μπορω να παρω?

Προκυπτει απο καπου οτι πρεπει να γενικευτει η αποσταση των 20μ που αφορα ΚΑΘΑΡΑ την προσωρινη οριοιθετηση?

Προκυπτει απο καπου οτι καταργουνται οι διαταξεις του κτηριοδομικου επειδη αλλαξαν οι διαταξεις συμφωνα με τις οποιες γινεται η οριοστικη οριοθετηση?

Edited by terry

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι διατάξεις της παρ.1 του άρθρου 6 Κτιριοδομικού εξακολουθούν να ισχύουν. Καταργήθηκαν οι διατάξεις της παρ.2 (παρ.2 άρθρου 10 ν.4258/14) οι οποίες είχαν κριθεί εκτός νομοθετικής εξουσιοδότησης από το ΣτΕ. Μέχρι την έκδοση του ΠΔ που προβλέπει ο ΝΟΚ, εξακολουθεί να ισχύει η παρ.1 και κατά συνέπεια η απόσταση εκτός σχεδίου από οριοθετημένο με τις διατάξεις του 4258/14 ρέμα, χωρίς έργα διευθέτησης, είναι 10μ όπως άλλωστε προβλέπει και το ΠΔ της 24-5-85 στην παρ. 5γ του άρθρου 1, εφόσον φυσικά δεν επιβάλλεται απόσταση 15 λόγω των λοιπών διατάξεων του ΠΔ της 24-5-85.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συναδελφε σε ευχαριστω πολυ.

 

Συμφωνουμε απολυτα!

 

Ο μονος ενδοιασμος που ειχε αφορουσε στο μαυρισμενο:

 

1. Στα ρέματα, των οποίων οι οριογραμμές έχουν καθορισθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθ.6 του Ν-880/79 (ΦΕΚ 58/Α), όπως ισχύει η ανέγερση κτιρίων, εγκαταστάσεων ή περιτοιχισμάτων και γενικά η δόμηση ρυθμίζεται ως εξής

 

 

Ελα ομως που υπηρεσια του ΥΠΕΚΑ, εχει αλλη γνωμη και θεωρει οτι πρεπει να παω στα 20μ με το ετσι θελω.

Edited by terry

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οσον αφορά το κτηριοδομικό, λέει τουλάχιστον 10μ.

 

Ερχεται λοιπόν νέα διάταξη (4258) και ορίζει 10 για εντός και 20 για εκτός. Δηλαδή δυσμενέστερο.
 

Εγω όπως κατανοώ τη νομοθεσία, σε οριοθετημένο ρέμα εκτός σχεδίου ισχύει απόσταση 20μ. από τις γραμμές πλημμύρας.

 

Οι οποίες γραμμές πλημμύρας πραφανώς είναι αναμεσα στις γραμμές οριοθέτησης.

 

Τα παραπάνω τα έχω επιβεβαιώσει και σε συζήτηση τηλεφωνικά με το υπουργείο

 

Συν'άδελφοι το πρόβλημα προκύπτει όταν οι παραπάνω διατάξεις πρέπει να εφαρμοστούν σε μικρό υδατόρεμα κατα τον 4258

 

Διότι σε μικρά υδατορέματα ΔΕΝ απαιτέιται η οριοθέτησή τους

 

Όμως παρα το παραπάνω, θα πρέπει να οριστούν οι γραμμές πλημμύρας με υδραυλική μελέτη άρα και διαδικασία προσωρινής οριοθέτησης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ερχεται λοιπόν νέα διάταξη (4258) και ορίζει 10 για εντός και 20 για εκτός. Δηλαδή δυσμενέστερο.

 

 

 

Συναδελφε συγνωμη αλλα προφανως δεν εχεις διαβασει το Νομο.Οι διαταξεις του Ν4258 στο Αρθρο 9, παρ 4, ισχυουν για την ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΟΡΙΟΘΕΤΗΣΗ.

 

Το "τουλαχιστον 10μ" σημαινει απο 10 μ και πανω.

 

Οι οποίες γραμμές πλημμύρας πραφανώς είναι αναμεσα στις γραμμές οριοθέτησης.

 

 

Κακως το σχολιαζω αυτο.

Αλλα οταν κανεις ΟΡΙΣΤΙΚΗ οριοθετηση, οι αρμοδια υπηρεσια εγκρινει ΟΡΙΟΓΡΑΜΜΕΣ ρεματος και οχι γραμμες πλημμύρας.

Αρα δεν υπαρχει κανενα εγκεκριμενο σχεδιο ή μελετη με τις συντεταγμενες της γραμμης πλημμυρας και καμια υπηρεσια δεν μπορει να εξακριβωσει αν αυτες ορίστηκαν στην ιδια θεση με την μελετη της οριοθετησης.

 

Τα μικρα υδατορεματα για ποιο λογο τα μπλεκεις?

 

Και ερωτω με την κοινη λογικη.

Για ποιο λογο να κανεις οριστικη οριοθετηση, αν και εφοσον, πας στα 20μ απο τη γραμμη πλημμυρας η οποια στην πλειοψηφια των περιπτωσεων ειναι "μεσα" απο την οριογραμμη που καθοριζει ο μελετητης?

Edited by terry

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.