Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δόμηση κοντά σε ρέματα


Niko

Recommended Posts

Το νόμο τον έχω διάβασει αλλά στο σκέλος που αφορά τα ήδη οριοθετημένα, πράγματι έχω παρερμηνέυσει... και έχεις δίκιο !

 

Ειχα περίπτωση μη οριοθετημένου ρέματος ...

 

Όσον αφορά στα μικρά υδατορέματα, τα ανέφερα (κακώς στο παρόν ποστ σου) αφού τα θεωρώ και αυτά πρόβλημα ως προς το πώς αντιμετωπίζονται.

 

(Το τελευταίο ερώτημά σου δε το κατανοώ)

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο να κανεις οριστικη οριοθετηση, αν και εφοσον, πας στα 20μ απο τη γραμμη πλημμυρας η οποια στην πλειοψηφια των περιπτωσεων ειναι "μεσα" απο την οριογραμμη που καθοριζει ο μελετητης?

 

 

Απλο ειναι το ερωτημα.

Εχω να διαλεξω μεταξυ προσωρινης (σχετικα απλη διαδικασια) που σιγουρα με παει 20μ απο την γραμμη πλημμυρας και την οριστικης (με σαφως περισσοτερη δουλεια και χρονο).

Για ποιο λογο να παω στην οριστικη οριοθετηση αφου, συμφωνα με την αποψη σου, πρεπει παλι να παω 20μ απο την γραμμη πλημμυρας?

 

Προσωπικα συμφωνω με τον Αρμενοπουλο.

Μια επιφυλακη ειχα και την ανεφερα παραπανω.

Καμια διαταξη δεν καταργει τα οριζομενα στον Κτηριοδομικο (αρθρο 6, παρ 1) και σαφεστατα τα 20μ απο τη γραμμη πλημμυρας (για εκτος σχεδιο περιοχες) αφορουν την προσωρινη οριοθετηση και μονο αυτη.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μιά γνώμη για την επιφύλαξη του terry :

O Κτιριοδομικός όταν βγήκε ήξερε σαν νόμο για οριοθετήσεις το ν.880/79. Οι μετέπειτα τροποποιήσεις του ν.880/79 έγιναν με αντικατάσταση των άρθρων του (πχ. ν.3010/02).

'Ομως ο ν.4258 έγινε μετά ο νέος νόμος οριοθετήσεων. Ο Κτιριοδομικός δεν έχει ακόμη αλλάξει (να δούμε πότε). Άρα δεν μπορεί να ξέρει για τον ν.4258 ...

Όμως, από τότε, προβλέπει και λέει : .../79, όπως ισχύει ...

Αυτό για κάθε "καλόβουλα ερμηνεύουσα" υπηρεσία ΥΠΕΚΑ ή ΥΠΑΠΕΝ ... τέλος πάντων.

Τα υπόλοιπα τα είπε ο armenopoulos ...

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτησω κάτι

 

Στην περίπτωση που το υδατόρεμα είναι "μικρό" με βάση τον ορισμό, δεν απαιτείται η οριοθέτησή του

 

ΤΙ γίνεται όμως με την γραμμή δόμησης? Ισχύουν και πάλι οι ελάχιστες αποστάσεις που προβλέπονται στην παρ4 του αρθρου 9?

 

Αν ναι, για να βρεθεί η γραμμή πλημμύρας απαιτείται υδρολογική και φαντάζομαι και επικύρωση αυτής από την τεχνική υπηρεσία.

 

Αυτό όμως δεν είναι οξύμωρο αφού ο νομοθέτης δεν απαιτεί οριοθέτηση γιατί προφανώς θεωρεί ότι είναι μικρό?
 

Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω την απόφ.ΣτΕ 899/2011 Τμήμα Ε όπου λέει..."με τις διατάξεις της παρ.2 του Αρθ.6 του Κτιριοδομικού Καν. επιτρέπεται ο καθορισμός

 

προσωρινής οριογραμμής ρέματος και η δόμηση σε ορισμένη απόσταση από αυτήν, χωρίς να παρέχεται ειδική εξουσιοδότηση για τη θέσπιση της

 

δυνατότητας αυτής. Η δυνατότητα αυτή συνιστά απόκλιση από τις ρυθμίσεις για την οριοθέτηση των ρεμάτων, οι οποίες εισάγονται με το Αρθ.6 του

 

Ν.880/79 και οι οποίες είναι σύμφωνες προς τον κανόνα της προστασία των υδατορεμάτων ,......,ο οποίος απορρέει από τις επιταγές του αρθ.24

 

Συντάγματος.Συνεπώς η διάταξη της παρ.2 του αρθ 6 του Κτιριοδομικού Κανονισμού ελέγχεται ως μη νόμιμη.

 

Επίσης και η Λεμπέση τον Οκτ. σε ημερίδα ΝΟΚ ανέφερε ότι "δεν στηρίζεται σε νομοθετική εξουσιοδότηση"

Link to comment
Share on other sites

το έχω μπροστά μου δεν κατάλαβα τι έχει αλλάξει....!?

Το ΦΕΚ 94Α   πάλι αναφέρει ότι το Αρθ.6 παρ.2 του ΚΚ καταργήθηκε με την ισχύ του Ν.4258/14...επίσης λέει το ένθετο του ΝΟΚ ότι: "μέχρι την έκδοση της ΚΥΑ για την οριοθέτηση εφαρμόζονται οι ισχύουσες διατάξεις (Αρθ.9 παρ.3) και μέχρι την έκδοση του ΠΔ οι αποστάσεις δόμησης από τις γραμμές πλημμύρας ορίζονται με την παρ.4. του Αρθ. 9 του Ν.4258/14...δηλαδή εντός σχεδίου και εντός ορίων οικισμών απόσταση 10μ, και εκτός σχεδίου απόσταση 20 μ από κάθε μία των γραμμών πλημμύρας....επίσης δεν απαιτείται οριοθέτηση για τα μικρά υδατορέματα-μισγαγγείες με έκταση λεκάνης απορροής μέχρι 1 τ.χλμ εκτός ή 0,50 τ.χλμ εντός.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βρέθηκα στο τμημα Τοπογραφικου μεγαλης πολεοδομιας, οπου θεωρουν πως στη οικοπεδο βασει του ν.4258, υπαρχει προβλημα λογω υπαρξης ρεματος στα 8 μετρα. Μονο που το ρεμα ειναι διευθετημενο, και στο οικοπεδο εχει βγει αδεια πριν 10 χρονια. Τωρα λενε, πρεπει να υπαρχει σε ΦΕΚ οριοθετηση του. Τον 4258 οσο τον διαβασα, δεν ειδα να αγγιζει τα διευθετημενα. Ειναι δυνατον να εχω προβλημα ανοικοδομησης σε οικοπεδο εχοντας στα 8 μετρα ενα διευθετημενο ρεμα - το εχω δει με τα ματια μου, ειναι οντως διευθετημενο, ενας μικρος Κηφισος ειναι - και να σκαλωσει αμα δεν εχει περασει σε ΦΕΚ η οριοθετηση του;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.