Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικονομική ετήσια συνδρομή για χρήση ΜΕΕΠ;


cv_zouwoman

Recommended Posts

Πολύ σωστός.

 

Ενα ένα τα νταβατζηλίκια να τα κόβουμε. Χαζομάρα μου που γράφτηκα και σε σύλλογο εργοληπτών...Τουλάχιστο δε πληρώνω το πανελλήνιο, κάτι ειναι κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 185
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Η εγγραφή ή μη σε έναν επαγγελματικό σύλλογο δεν μπορεί να σε αποκλείει από την άσκηση του επαγγέλματος. Η Τρόικα δεν το έχει πιάσει το θέμα?

2. Οι κρατήσεις υπέρ του Ταμείου (ΤΠΕΔΕ, ΤΕΕ, κλπ.) γιατί να γίνονται?

 

 

Πολύ σωστός.

 

Ενα ένα τα νταβατζηλίκια να τα κόβουμε. Χαζομάρα μου που γράφτηκα και σε σύλλογο εργοληπτών...Τουλάχιστο δε πληρώνω το πανελλήνιο, κάτι ειναι κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπείτε στο site του ΤΠΕΔΕ www.tpede.gr διαβάστε το παρακάτω:

 

Υπαγόμενοι στην Ασφάλιση

 

Στο Ταμείο ασφαλίζονται υποχρεωτικά:

1. Όσοι ασκούν ατομικά το εργοληπτικό επάγγελμα και είναι γραμμένοι στα Μ.Ε.Ε.Π του Υ.Π.Ε.Χ.Ω.Δ.Ε .

2. Όσοι έχοντας εργοληπτικό πτυχίο ΜΕΕΠ ή ΜΕΚ και μετέχουν στη βασική στελέχωση εργοληπτικών επιχ/σεων που λειτουργούν με μορφή εταιρείας.

Άρθρο 3 του Ν.Δ 75/46

 

Αν ψάξεται το παραπάνω νομοθετικό διάταγμα αναφέρει ότι:

Ασφαλίζονται υποχρεωτικώς: α) Άπαντες οι κεκτημένοι πτυχίον Εργολάβου Δημοσίων Έργων

 

 

 

Όσον αφορά τους συλλόγους υπάρχει μνεια στις διακηρύξεις περί εξόφλησης οφειλών σε εργοληπτικές οργανώσεις εφόσον είσαι εγγεγραμμένος ή προσκόμιση υπεύθυνης δήλωσης ότι δεν είσαι εγγεγραμμένος.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!

 

Αν κάποιος πήρε τώρα το πτυχίο του και δεν γραφτηκε σε εργοληπτική οργάνωση προσκομίζει τη σχετική υπεύθυνη δήλωση. Αν κάποιος όμως έχει γραφτεί στο παρελθόν σε εργοληπτική οργάνωση και κάποια στιγμή αποφασίζει ότι δεν τον συμφέρει πλεον να ειναι γραμμένος καλό θα ήταν να στείλει αίτηση διαγραφής του στη συγκεκριμμένη οργάνωση.

Διαφορετικά εξακολουθεί να είναι εγγεγραμμένος!, έχει οφειλές! και αν κάποιος γάτος συνάδελφος τον ψάξει ίσως τον ακυρώσει κάνοντας ένσταση.

 

Για το άλλο που επώθηκε προφανώς το ΤΠΕΔΕ δεν είναι εργοληπτική οργάνωση αλλά ταμείο όπως απάντησε κάποιος συνάδελφος και η υπεύθυνη δηλωση δε λέει τίποτα.

Edited by kpapaxr
Link to comment
Share on other sites

Λόγω ότι υπήρξε η πρώτη κρούση αποκλεισμού από διαγωνισμό λόγω ΤΠΕΔΕ, απευθύνθηκα και εγώ και η δημοπρατούσα αρχή στην Γενική Γραμματεία Δημοσίων Έργων (τηλ.210-6449135, email:[email protected]) η οποία απάντησε ότι ΔΕΝ είναι ποινή αποκλεισμού η μη ύπαρξη ΤΠΕΔΕ σε μια δημοπρασία και υπάρχει σχετική απόφαση που έχει δοθεί στις υπηρεσίες που είχαν ζητήσει διευκρίνηση. Αναμένουμε και μια ποιό "χειροπιαστή" απάντηση με κάποιο έγγραφο κτλ. Καλό θα ήταν να αποστείλλουμε όλοι κάποιο email ή τηλέφωνο ώστε να εκδοθεί οριστική απόφαση και πρός τους εργολήπτες ώστε να λυθεί το θέμα.

 

Εγώ ήδη σε 2 δημοπρασίες που βρέθηκα, το ανέφερα σε συναδέλφους. Οπότε πρέπει να τους πρήξουμε λίγο στα τηλέφωνα για να στείλουν την διευκρινηστική εγκύκλιο σε όλες τις υπηρεσίες που διεξάγουν διαγωνισμούς.

 

Εντέλει, αποδεικνύεται πως ψιλοκοιμόμαστε όρθιοι... Εμένα μου παρουσίασαν ως υποχρεωτικό να εγγραφώ στο τσμέδε, ενώ τελικά δεν ήταν. Μάλιστα μου είχαν αποστείλει εγκυκλίους, έντυπα,αποφάσεις πως ο έχων ΜΕΕΠ οφείλει να εγγραφεί στο τσμέδε.

 

Οπότε συνάδελφε chrmats, είχες καθόλα δίκιο και συγνώμη που επέμενα. Τη κουβέντα περί ΜΕΕΠ, ΤΕΙ και ΤΣΜΕΔΕ, την έκανα με μια υπάλληλο του ΤΣΜΕΔΕ, όταν την ρώτησα περί οικοδομικού ΜΕΚ συναδέλφου τει και υποχρεώσεις αυτού προς τσμεδε / τπέδε.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε όποιος έχει ΜΕΚ που στελεχώνει κάποιο ΜΕΕΠ Υ Π Ο Χ Ρ Ε Ω Τ Ι Κ Α πρέπει να είναι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ και στο ΤΠΕΔΕ, εφόσον έχει βλέψεις να πάρει κάποιο έργο και να ακολουθήσει το επάγγελμα του ΕΔΕ, διαφορετικά κάνουμε φιλολογική συζήτηση (!).

 

Για το ΤΠΕΔΕ τα γράφω πιο πάνω με παραπομπή στον νόμο.

 

Για το ΤΣΜΕΔΕ :

 

ΦΕΚ Α' 145/40

"Περί Ταμείου Συντάξεων Μηχανικών & Εργοληπτών Δημοσίων Έργων"

 

άρθρον 6

Μετέχουσι υποχρεωτικός....ως και άπαντες οι εν Ελλάδι ασκούντες το επάγγελμα του εργολάβου Δημοσίων Έργων, βάσει πτυχίου του Υπουργείου Συγκοινωνίας...

 

 

Αλλά και διάθεση να μην έχει κάποιος να ψάξει τους νόμους ας πάρει στα χέρια του μια διακήρυξη τυπου Β.

άρθρο 23.2.2.β

 

που ζητάει υπέυθυνη δήλωση όπου θα αναγράφονται :

...τα πρόσωπα που στελεχώνουν το πτυχίο της επιχείρησης και έχουν υποχρέωση ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ...

 

 

ΟΠΟΤΕ

Υποχρεωτικά ΤΣΜΕΔΕ και ΤΠΕΔΕ εφόσον θες να συμμετάσχεις σε διαγωνισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε όποιος έχει ΜΕΚ που στελεχώνει κάποιο ΜΕΕΠ Υ Π Ο Χ Ρ Ε Ω Τ Ι Κ Α πρέπει να είναι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ και στο ΤΠΕΔΕ, εφόσον έχει βλέψεις να πάρει κάποιο έργο και να ακολουθήσει το επάγγελμα του ΕΔΕ, διαφορετικά κάνουμε φιλολογική συζήτηση (!).

 

Για το ΤΠΕΔΕ τα γράφω πιο πάνω με παραπομπή στον νόμο.

 

Για το ΤΣΜΕΔΕ :

 

ΦΕΚ Α' 145/40

"Περί Ταμείου Συντάξεων Μηχανικών & Εργοληπτών Δημοσίων Έργων"

 

άρθρον 6

Μετέχουσι υποχρεωτικός....ως και άπαντες οι εν Ελλάδι ασκούντες το επάγγελμα του εργολάβου Δημοσίων Έργων, βάσει πτυχίου του Υπουργείου Συγκοινωνίας...

 

 

Αλλά και διάθεση να μην έχει κάποιος να ψάξει τους νόμους ας πάρει στα χέρια του μια διακήρυξη τυπου Β.

άρθρο 23.2.2.β

 

που ζητάει υπέυθυνη δήλωση όπου θα αναγράφονται :

...τα πρόσωπα που στελεχώνουν το πτυχίο της επιχείρησης και έχουν υποχρέωση ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ...

 

 

ΟΠΟΤΕ

Υποχρεωτικά ΤΣΜΕΔΕ και ΤΠΕΔΕ εφόσον θες να συμμετάσχεις σε διαγωνισμούς.

Συνάδελφε απλά να αναφέρω ότι το άρθρο 6 του α.ν. 2326/1940 (ΦΕΚ 145 Α΄) που επικαλέστηκες αντικαταστάθηκε με το άρθρο 27 παρ 5 του Ν.3518/2006.

Επίσης για το ΤΠΕΔΕ, εκτός όλων των άλλων που ανέφερα σε προηγούμενα post, υπάρχει και διαχωρισμός ασφαλισμένου πρό 1993 και μετά 1993 δηλ με παλαιό και νέο ασφαλιστικό. Οι ασφαλισμένοι εργολήπτες με νέο ασφαλιστικό δεν απαιτείται να είναι σε δύο φορείς ασφαλισμένοι.

Συν τοις άλλοις καλό θα ήταν να απευθυνθείς κι εσύ στην Γενική Γραμματεία Δημοσίων Έργων που είναι η προϊστάμενη αρχή των υπηρεσιών και να μας πεις τι σου απάντησαν. Μόνο αν όλοι μας απευθυνθούμε εκεί, θα δοθεί οριστική λύση στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε όποιος έχει ΜΕΚ που στελεχώνει κάποιο ΜΕΕΠ Υ Π Ο Χ Ρ Ε Ω Τ Ι Κ Α πρέπει να είναι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ και στο ΤΠΕΔΕ, εφόσον έχει βλέψεις να πάρει κάποιο έργο και να ακολουθήσει το επάγγελμα του ΕΔΕ, διαφορετικά κάνουμε φιλολογική συζήτηση (!).

ΟΠΟΤΕ

Υποχρεωτικά ΤΣΜΕΔΕ και ΤΠΕΔΕ εφόσον θες να συμμετάσχεις σε διαγωνισμούς.

 

Συνάδελφε... Εάν θέλεις να σου δώσω το τηλέφωνο με τον υπάλληλο του ΤΣΜΕΔΕ με τον οποίο συζητούσα το θέμα. (δεν ζήτησα να μου αποστείλει στοιχεία, μιας και με "συμφέρει" λογω ΕΔΕ να είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ).

 

Λοιπόν μου ανέφερε πως για την περίπτωση μου (ΤΕΙ - ΤΕΒΕ) πως όταν πήρα το ΜΕΕΠ, Δ Ε Ν ήμουν υποχρεωμένος να εγγραφώ στο ΤΣΜΕΔΕ. Οπως επίσης συνάδελφος μόνο με ΜΕΚ που στελεχώνει ΜΕΕΠ , Π Α Λ Ι δε χρειάζεται να εγγραφεί στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Οσο για το ΤΠΕΔΕ, η μαρτυρία του παραπάνω συναδέλφου λέει άλλα απο την νομοθεσία. Εφόσον μάλιστα επικοινώνησε και με την Γ.Γ.Δ.Ε. προφανώς το θέμα λύθηκε για τον έναν. Μένει να λυθεί για όλους μας.

 

Υ.Γ. καθαρά φιλολογικά, οπως ανέφερες κι εσύ...Το ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΑ ειναι ασφαλιστικός φορέας στον οποίο πληρώνουμε επικουρικό αν δεν απατώμαι. Το ΤΠΕΔΕ πλέον έχει ενσωματωθεί στο ΕΤΑΑ σαν επικουρικό ταμείο. ΠΡοβλέπεται να πληρώνουμε 2 επικουρικά που ανήκουν στον ίδιο φορέα ;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε ΟΤΑΝ κάποιος μας φέρει κάποιο επίσημο έγγραφο που να αποδυκνήει κάτι από αυτά που λες να το δεχθώ.

 

Επειδή όλα αυτά τα χρόνια για διάφορες υποθέσεις του επαγγέλματός μας ακούω κατά καιρούς για: κάποιον υπάλληλο που το ερμήνευσε το θέμα έτσι, για κάποια υπόθεση που έγινε το ένα ή το άλλο, και γενικά διάφορα κουλά! έχω μάθει να κρατάω μικρό καλάθι.

 

Το ότι ένας υπάλληλος είπε έτσι, το ότι μια επιτροπή δέχτηκε κάτι ή οτιδήποτε άλλο στη σφαίρα του αφηρημένου δε μου λέει κάτι. Ξέρεις πόσοι άσχετοι υπάλληλοι υπάρχουν? Προφανώς στην ενασχόληση σου θα έχεις γνωρίσει πολλούς, όπως όλοι μας.

 

 

Από αυτά που παρέθεσα στα προηγούμενα ποστ είναι σαφές ότι είσαι υποχρεωμένος να είσαι στο ΤΣΜΕΔΕ και στο ΤΠΕΔΕ.

Και όχι απλά να είσαι γραμμένος αλλά και να είσαι και ενήμερος και να προσκομίσεις στο διαγωνισμό και τις σχετικές βεβαιώσεις.

 

Γιατί σε διαφορετική περίπτωση αν μειοδοτήσεις σε μια δημοπρασία, σε κάνει δεκτό η επιτροπή, και σου κάνω ένσταση παραθέτοντας αυτά που σου παρέθεσα πιο πριν τι ακριβώς νομίζεις ότι θα κάνει επιτροπή του διαγωνισμού?

 

Θα ψάξει η επιτροπή τους νόμους, θα κοιτάξει τη διακήρυξη του διαγωνισμού, θα δει και όλους τους υπόλοιπους που τα έχουν προσκομίσει και με συνοπτικές διαδικασίες θα σε ακυρώσει.

 

Η επιτροπή δεν πρόκειται να μπει στο michanikos.gr, δε θα πάρει τηλέφωνο τον υπάλληλο στο ΤΣΜΕΔΕ, δε θα πάρει ούτε καν στη ΓΓΔΕ γιατί πολύ απλά δε θα σε ρωτήσει την άποψή σου. Δεν προβλέπεται σε καμία διαδικασία ενστάσεων να φωνάξουν και σένα να τους πεις τη γνώμη σου.

 

 

Παίδες μακάρι να ελαφρύνει το κόστος συντήρησης του ΜΕΕΠ μας, γιατί πλέον με την πεσμένη δουλειά που υπάρχει γίνεται και αυτό βραχνάς.

Και εγώ θα προτιμούσα να μην τα πλήρωνα αυτά.

 

Δεν υπάρχει όμως χειρότερο πράγμα σαν ΕΔΕ από το να μειοδοτείς και να σε απορρίπτουν με ένσταση λόγω τέτοιων θεμάτων.

 

Μέχρι να βρεθεί χειροπιαστή απόδειξη για αυτά που λέτε, ακούστε τη συμβουλή μου και μην κάνετε ακροβασίες...η ράτσα μας είναι αρπακτική

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το τσμεδε θα σας παραθεσω απλα ενα γεγονος και τιποτα παραπανω..εχω συνεργατη με μεεπ και τεβε..και γνωριζω και αλλους αρκετους..εχουμε παρει ολα αυτα τα χρονια μπολικες εργολαβιες..πιστευω να αρκει..

αλλωστε και απλη λογικη χρησιμοποιωντας..οι τειτζηδες τι θα κανουν που δεν μπορουνα να γραφτουν τσμεδε?δεν γινονται εργολαβοι?

υ.γ. δεν με εχει ακυρωσει ποτε κανεις σε διαγωνισμους..εδω και 18χρονια..δεν μπορω να πω το αντιθετο ομως..

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε ότι δεν γράφονται τειτζήδες στο ΤΣΜΕΔΕ, η απλή λογική?

 

Στο ΤΣΜΕΔΕ εκτός από τους διπλ. μηχανικούς που γράφονται αυτοδίκαια, γραφονται και οι εργολήπτες ακόμα και αν δεν είναι διπλ. μηχανικοι.

Για αυτό θα δεις στο ΤΣΜΕΔΕ και τειτζηδες και γεωπόνους με ΜΕΚ πρασίνου, και γεωλόγοι με ΜΕΚ Γεωτρήσεων κτλ κτλ.

 

Παιδες κάνετε ότι καταλαβαίνετε. Εγώ σας παράθεσα νόμους εσείς μου λέτε για γνωστούς σας, και ιστορίες. Δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει.

 

 

 

ΥΓ, chrmats ποιο ειναι το αντίθετο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.