Μετάβαση στο περιεχόμενο
cv_zouwoman

Οικονομική ετήσια συνδρομή για χρήση ΜΕΕΠ;

Recommended Posts

Πριν ένα μήνα πλήρωσα την ετήσια συνδρομή στο σύνδεσμο εργοληπτών. Τη συνδρομή για τον τοπικό την κατηργήσαν και αντί για συνολικό κόστος 100ευρώ που ήταν μέχρι πέρσι, πλήρωσα 80ευρώ (μόνο για τον πανελλήνιο).

 

Σχετικά με την ετήσια συνδρομη στο ΤΠΕΔΕ. Προσπαθώ σήμερα όλη μέρα να επικοινωνήσω και δεν το σηκώνει κανείς στο 210-3614224. Στο σάιτ τους κάνουν λόγο για "Για την καταβολή των εισφορών αυτών είναι απαραίτητο όπως συμπληρώνεται σχετικό έντυπο (σημείωμα κατάθεσης υπέρ ΤΠΕΔΕ), το οποίο έχει διανεμηθεί και συνεχώς διανέμεται σε όλες τις εργοληπτικές οργανώσεις και διατίθεται και από το Ταμείο."

αυτό είναι φετινό?, γιατί μέχρι πέρσι έκανα μόνο μια κατάθεση στην εθνική τράπεζα με το κλασσικό γραμμάτιο εισπράξεως.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Η εγγραφή στον πανελλήνιο σύνδεσμο δεν είναι απαραίτητη. Προσφάτως είδα απόφαση τεχνικής υπηρεσίας έγκρισης πρακτικού δημοπρασίας, όπου συνάδελφος, έκανε ένσταση σε άλλους 2 οι οποίο δεν ήταν γραμμένοι στον πανελλήνιο σύλλογο.

Φυσικά, θεωρήθηκαν έγκυροι.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Ορίστε και τμήμα απ'το pdf της άνω περίπτωσης που αναφέρω:

 

Η δεύτερη ένσταση υποβλήθηκε στις 12/9/2011 από τον συμμετέχοντα στο διαγωνισμό

κ.******************, ο οποίος αναφέρει στην ένστασή ότι η ατομική εργοληπτική επιχείρηση

του «**************» ο οποίος συμμετείχε στο διαγωνισμό, δεν προσκόμισε όπως

όφειλε α) πρωτότυπη βεβαίωση από το Ενιαίο Ταμείο Ανεξάρτητα Απασχολούμενων (ΕΤΑΑ)

ότι δεν απασχολεί μισθωτούς μηχανικούς και ότι δεν έχει οφειλές από ασφαλιστικές εισφορές

και β) βεβαίωση εκπλήρωσης των οικονομικών του υποχρεώσεων από την Πανελλήνια Ένωση

Συνδέσμων Εργοληπτών Δημοσίων Έργων (Π.Ε.Σ.Ε.Δ.Ε.)

 

και η απάντηση:

 

Ο ισχυρισμός Β) ότι δεν προσκόμισε βεβαίωση εκπλήρωσης των οικονομικών του

υποχρεώσεων από την Πανελλήνια Ένωση Συνδέσμων Εργοληπτών Δημοσίων Έργων

(Π.Ε.Σ.Ε.Δ.Ε.) δεν ευσταθεί διότι δεν απαιτείται ρητά από το αναφερόμενο άρθρο 13 παρ.6 της

διακήρυξης του έργου, ενώ κατατέθηκε βεβαίωση μη οφειλής του ΣΠΕΔΕ (δικαιολογητικό

αρ.3)

 

Υ.Γ. για ποιό λόγο αν περάσει κάποια Χ ώρα απο το πόστ, δε μπορώ να το κάνω edit; Τώρα το παρατήρησα. Ας κάνει κάποιος mod merge τα 2 απανωτά πόστς. :)

Edited by Kane

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

δεν είναι απαραίτητος ο εργοληπτικός σύνδεσμος μεν..αλλά όταν έρθει(που δε θα ρθει) εκείνη η ώρα πληρωμής του εφάπαξ από το ΤΠΕΔΕ θα υπάρξει πρόβλημα..διότι το ΤΠΕΔΕ για να διαπιστώσει ότι ήσουν εργολήπτης αυτά τα χρόνια ζητάει αποδείξεις από εργοληπτικό σύνδεσμο..και μπλέκει το πράγμα..όσο για τους διαγωνισμούς σε καλύπτει η υπεύθυνη δήλωση

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Στο ΤΠΕΔΕ, και ΣΠΕΔΕΘ που ρώτησα, μου ανέφεραν πως με καλύπτει η βεβαίωση απ'το ΣΠΕΔΕΘ για τα Χ χρόνια που είμαι εργολήπτης.

 

Υ.Γ. πληρωμής του εφάπαξ...το άλλο με το τοτό;

 

Υ.Γ.2. μιας που είπαμε ΤΠΕΔΕ. Δεν ειναι υποχρεωτικό να καταθέτεις το 1% απο κάθε πιστοποίηση υπερ ΤΠΕΔΕ; Έχω μπροστά μου πλήρη στοιχεία ενός έργο συναδέφλου, όπου στους λογαριασμούς του, δεν εμφανίζεται υπολογισμένο/πληρωμένο το 1% αυτό. (το έργο έχει τελειωσει,πληρωθεί κτλ).

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

και το ΣΠΕΔΕΘ συνδεσμος εργοληπτων ειναι..οι κρατησεις ειναι αναλογα τον φορεα κ τη χρηματοδοτηση

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Ασφαλώς,απλά το "πρόβλημα" έγκειται στο ΑΝ είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώνουμε ΚΑΙ τον πανελλήνιο. Απ'οτι διαφαίνεται, όχι.

 

Όπως και να'χει, μπορείς να μην γραφτείς σε κανένα, ούτε τοπικό, ούτε πανελλήνιο. Τουλάχιστο για το θέμα των δημοπρασιών, είσαι καλυμμένος.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Υ.Γ.2. μιας που είπαμε ΤΠΕΔΕ. Δεν ειναι υποχρεωτικό να καταθέτεις το 1% απο κάθε πιστοποίηση υπερ ΤΠΕΔΕ; Έχω μπροστά μου πλήρη στοιχεία ενός έργο συναδέφλου, όπου στους λογαριασμούς του, δεν εμφανίζεται υπολογισμένο/πληρωμένο το 1% αυτό. (το έργο έχει τελειωσει,πληρωθεί κτλ).

 

Συνάδελφε, το οτι δεν είναι υποχρεωτικό στηρίζεται σε κάποια νομοθεσία? Εμένα προσωπικά ΠΑΝΤΑ το ζητάνε στις υπηρεσίες (όπως φυσικά και το χαρτόσημο)

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

οι κρατησεις ειναι αναλογα με τη χρηματοδοτηση..οσο για τον συλλογο..ο καθενας επιλεγει που να γραφτει..καποιοι εχουν υπερβολικα υψηλες συνδρομες..καποιοι οχι

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Πάντως πρόσφατα πήγα σε δημοπρασία χωρίς ΤΠΕΔΕ, ΠΕΣΕΔΕ, ΣΠΕΔΕΘ και άλλες τέτοιες αηδίες και αφού είχα υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είμαι εγγεγραμμένος στο ΤΠΕΔΕ και σε εργοληπτικές οργανώσεις ούτε καν ανέφερε τίποτα η επιτροπή και ήμουν έγκυρος. Απλά να σημειώσω ότι η διακήρυξη ήταν τύπου Β.

Edited by thessalon-77

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.